Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala




category
Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de activitate educativa – clasa a VI-a, razboaiele religioase in Franta



Proiect de activitate educativa – clasa a VI-a, razboaiele religioase in Franta




Proiect de activitate educativa – clasa a VI-a, razboaiele religioase in Franta


DATA:

CLASA: a VI –a

TEMA:Nasterea Lumii Moderne

TITLUL LECTIEI: Razboaiele religioase in Franta

PROPUNATOR:

TIPUL LECTIEI: mixt


OBIECTIV GENERAL:


  • de a recapitula ideile principale ale temei„Reforma religioasa si Contrareforma” , avand in vedere cauzele Reformei si consecintele acesteia;
  • de a transmite, de a sistematiza , de a consolida si de a evalua cunostintele privind „Razboaiele religioase in Franta”.

OBIECTIVE OPERATIONALE:





La sfarsitul lectiei elevii trebuie :



Obiective operationale cognitive:


O1. sa explice notiunile de: edict, hughenoti;

O2. sa mentioneze principalele cauze care au stat la baza razboaielor religioase din Franta;

O3. sa precizeze care au fost consecintele razboaielor religioase din Franta;

O4. sa explice ce rol a avut Edictul de la Nantes;


Obiective operationale afective:


O5. sa argumenteze motivul pentru care regii Frantei nu au aderat la Reforma;


Obiective operationale psihomotrice:


O6. sa indice la harta principalele regiuni istorice.


STRATEGIA DIDACTICA:


a.     Procedurale :

metode si procedee: invatarea prin descoperire, expunerea, explicatia, modelarea.


- forme de organizare: frontala, individuala.


b.     Mijloace didactice: manualul de istorie pentru clasa a VI-a, documente, harti/ atlase, suport de curs Istoria evului mediu.


BIBLIOGRAFIE:



1. coord. ANDREI PIPPIDI, Istorie, manual pentru clasa a VI –a, Ed. Corint, Bucuresti;



2. GHEORGHE TANASA, Metoda predarii – invatarii istoriei in scoala, Ed. Spiru Haret, Iasi 1996;



3. GHID DE EVALUARE, Serviciul National de Evaluare si Examinare, Ed.Prognosis, 2001.



4. RADU MANOLESCU, Istoria evului mediu. Vol. I : Europa apuseana, Universitatea Bucuresti 1993.


Planul de predare - invatare

RAZBOAIELE RELIGIOASE IN FRANTA


  1. Catolici si protestanti

Razboiul a avut loc intre catolici si protestanti (1562-1598) :

gruparea catolica era condusa de familia lorena a ducilor de Guise , iar gruparea hughenota , de membri ai unor mari familii nobiliare din sudul si vestul Frantei, precum Bourbon sau Conde.


2.     Noaptea Sfantului Bartolomeu:


Razboiul a atins un moment de varf la 23 -24 august 1572 cand a avut loc masacrul din noaptea Sfantului Bartolomeu, in care mii de hughenoti au fost macelariti.

In anul 1577, catolicii formeaza Liga Sfanta , condusa de ducele de Guise.


3.     Henric al IV - lea


Edictul de la Nantes din anul 1598, 13 aprilie, stabileste statutul „vesnic si irevocabil” al minoritatii protestante, recunoscandu-i-se libertatea religioasa si dreptul de a-as practica cultul.


ANEXA I



ANEXA II


„ Reforma religioasa … a pus stapanire in mod deosebit pe clasele de jos , in al caror cuget patrunsese. Marii seniori n-au sprijinit aceasta miscare decat spre a sluji interese straine cauzei religioase. Acestor diferite partide li s-au alaturat aventurieri , seniori ruinati, soldati pentru care toate tulburarile erau la fel de bune. Dar, la mestesugari si la comercianti , credinta a fost sincera si nu bazata pe calcul. Populatia saraca a aderat la o religie care-i dadea indarat statului bunurile ecleziastice , care suprima manastirile, care ii lipsea pe demnitarii bisericii de imensele lor venituri. Negustorimea a socotit beneficiile acestei actiuni religioase si i s-a devotat cu trup, cu suflet si cu punga…”


HONORE DE BALZAC, Caterina de Medici



Momentele lectiei


Ob

Oper


Continuturile activitatii instructiv -educative


Strategia didactica


Activitatatea cadrului didactic


Activitatea elevilor


Metode


Forme


mijloace




Moment organizatoric


2 min.



Saluta elevii, solicita

numele elevilor absenti , asigura ordinea, linistea si un climat favorabil in clasa;


Raspund la

salutul profesorului , nominalizeaza absentii si pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei;




conversatia




frontala


- manualul;

-documente;

- harti / atlase.










Captarea si orientarea atentiei

10 min.











O2






Prezinta un text pe

baza caruia elevii :



- sa defineasca   notiunea de „Reforma religioasa”;











Raspunsul elevilor

trebuie sa vizeze faptul ca:

- Reforma a fost o ampla miscare ideologica indreptata impotriva Bisericii catolice (deci nu impotriva crestinismului in general), cu implicatii social-politice si culturale din cele mai profunde;

- a slabit unitatea crestinatatii occidentale, dar si a crestinatatii in general

- a determinat aparitia a numeroase conflicte intre

protestanti si catolici ;











Invatarea prin descoperire











Individuala








Documente


Honore de Balzac, Caterina de Medici


(Anexa II)










Captarea si orientarea atentiei

10 min












O2









- sa precizeze care a fost

atitudinea diferitelor clase sociale fata de Reforma religioasa;





- din care sa desprinda motivele participarii la razboiele religioase.







- orasenimea si burghezia in formare doreau o biserica corespunzatoare intereselor ei; nobilimea care ravnea la secularizarea domeniilor bisericesti sau urmarea sa faca din doctrinele reformate , indeosebi din calvinism o arma spirituala si politica in lupta impotriva absolutismului regal sau in ciocnirile dintre gruparile nobiliare pentru putere; clericii si carturarii umanisti doreau purificarea bisericii si simplificarea cultului; populatia de rand vedea in Reforma un mijloc de a se ridica impotriva opresiunii feudale bisericesti si laice si a celei a statului absolutist;

lupta pentru putere dintre gruparile nobiliare .


















Invatarea prin descoperire














Individuala











Documente


Honore de Balzac, Caterina de Medici


(Anexa II)







Comunicarea

/ insusirea

noilor cunostinte

30 min



Prezinta noile cunostinte urmarind schema lectiei care se noteaza pe tabla si se completeaza ulterior:

a) catolicii si protestanti: - razboaiele civile au fost declansate ca urmare a atacarii si masacrarii unor hughenoti de catre ostasii din suita ducelui Francois de Guise (Vassy, 1562);

razboaiele civile au stanjenit activitatea economica a Frantei, au slabit puterea centrala si au impiedicat functionarea normala a aparatului de stat; totodata , prin interventia unor puteri straine, precum Anglia care a sprijinit hughenotii, sau Spania care a fost de partea catolicilor, razboaiele civile au slabit pozitia internationala a Frantei.

- explica elevilor termenul de „hughenoti”: denumire data protestantilor calvini din Franta.








Elevii isi insusesc noile cunostinte cu privire la cauzele declansarii razboaielor civile in Franta, precum si cu privire la urmarile acestora.












Isi insusesc termenul explicat.









Expunerea

















explicatia









frontala

















frontala






Planul de predare-invatare

(anexa I);




suport de curs : Istoria Evului Mediu;










Comunicarea

/ insusirea

noilor cunostinte

30 min

























Comunicarea

/ insusirea

noilor cunostinte

30 min























Sistematizarea si fixarea cunostintelor

5 min.






















Tema pentru acasa

/ aprecierea activitatii elevilor

3 min.



























































O1



O2



O3




O4



O5



O6



b Noaptea Sfantului Bartolomeu – 23-24 august 1572: peste 30 de mii de hughenoti au fost masacrati in intreaga tara:


hughenotii , condusi de Henric de Bourbon, regele Navarrei, au trecut la organizarea autonoma a regiunilor din sudul si vestul Frantei, organizare de tip federalist ce reprezenta un adevarat „stat in stat” si o amenintare pentru unitatea statului francez;



- catolicii, s-au organizat in ligi locale, grupate intr-o liga in 1576, si reorganizata in 1585 sub numele de „Liga Sfanta” in cadrul careia se manifesta o atitudine antiabsolutista nobiliara, in frunte cu ducele de Guise, care urmarea restaurarea privilegiilor politice nobiliare si , in conditiile lipsei de mostenitori a regelui Henric a III-lea, o inlocuire a dinastiei de Valois cu o dinastie de Guise.



c) Henric al IV-lea

( 1589-1610 ):


ocuparea tronului i-a dat posibilitatea sa puna capat razboaielor civile si sa refaca unitatea statului si autoritatea centrala.;

- intre anii 1589-1598 a reusit sa aduca la supunere pe cei care i se impotriveau – conducatori ai Ligii, nobilii rebeli, guvernatori insubordonati, orase care isi largisera autonomia;

- confictului confesional dintre catolici si calvinisti i s-a pus capat prin Edictul de la Nantes (1598) prin care se recunostea reformatilor exercitarea cultului cu unele limitari, organizarea adunarilor religioase sub forma consistoriilor, colocviilor si sinoadelor, accesul la slujbe publice si li se acorda un numar de „cetati de siguranta”, cu garnizoane hughenote.

explica elevilor notiunea de „edict”: decret emis de un monarh sau de o autoritate laica ori bisericeasca.



Cere elevilor sa raspunda la urmatoarele cerinte:



- explicati termenii urmatori: edict; hughenoti;


- mentionati principalele cauze care au stat la baza razboaielor religioase din Franta;


- precizati care au fost consecintele razboaielor religioase din Franta;


- enumerati prevederile Edictului de la Nantes;



- argumentati motivul din cauza caruia regii Frantei nu au aderat la Reforma?



indicati principalele regiuni istorice.











  • Pregatirea  lectiei

„Razboaiele religioase in Franta”.



Se fac aprecieri generale si

individuale privind implicarea lor in predarea noilor cunostinte.


  • Se noteaza elevii care au

participat activ la lectie.













Elevii isi insusesc noile cunostinte cu privire la desfasurarea razboaielor civile din Franta.






















Elevii isi insusesc noile cunostinte cu privire la incheierea conflictului dintre catolici si hughenoti.










Isi insusesc termenul explicat.















Pe baza temei nou predate formuleaza raspunsurile in vederea fixarii si consolidarii cunostinte.



























Noteaza tema

pentru ora urmatoare
















Expunerea





























Expunerea














explicatia











Explicatia







Expunerea










Modelarea



















Explicatia

















frontala





























Frontala














Frontala











Individuala







Frontala










Individuala



















Frontala










Planul de predare-invatare

(anexa I);




suport de curs : Istoria Evului Mediu

















Planul de predare-invatare

(anexa I);




suport de curs : Istoria Evului Mediu







Manualul pentru clasa a VI-a : coord.Andrei Pippidi







- Planul de predare-invatare

(anexa I);


- suport de curs : Istoria Evului Mediu


- Manualul pentru clasa a VI-a : coord.Andrei Pippidi






Harta Europei in secolul al XVI- lea












Manualul pentru clasa a VI-a : coord.Andrei Pippidi




Harta Europei in secolul al XVI- lea




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright