Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de lectie clasa: ii - cunoasterea mediului inconjurator - animale domestice si salbatice



Proiect de lectie clasa: ii - cunoasterea mediului inconjurator - animale domestice si salbatice


PROIECT DE LECTIE

CLASA: II

SCOALA CU CLS. I-VIII GHERASENI

DISCIPLINA: CUNOASTEREA MEDIULUI INCONJURATOR

ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE

TEMA LECTIEI: Animale domestice si salbatice



TIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare


SCOP dezvoltarea capacitatilor de observare, explorare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator

MOTIVATIA: Utilizand metodele de gandire critica pot dovedi deprinderile formate in atelierele R.W.C.T., capacitatea de a stabili legaturi logice intre diferite medii de viata , emiterea unor judecati de valoare, exprimarea unei pareri personale.


OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - Sa enumere animale domestic, salbatice din tara noastra, alte zone ale lumii

O2 - Sa identifice notiunile de animal salbatic animal domestic;

O4 - Sa recunoasca animalele prezentate;

O5 - Sa numeasca partile componente ale unui animal;

O6 - Sa compare 2 animale intre ele

O7 - Sa enumere caracteristici specifice ale unor animale din mediul lor de viata;

O8 - Sa foloseasca un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea animalelor observate.

O9 Sa manifeste interes pentru munca in grup si individuala;

O10-Sa participe activ in activitatea de grup.

MANAGMENTUL RESURSELOR SI AL TIMPULUI


a)      Metode si procedee: conversatia, ciorchinele , observatia,metoda inteligentelor multiple, cubul , munca independenta in echipa

b) Mijloace de realizare: coli A4, planse pentru ciorchine, fise de lucru

c)     Forme de realizare: in echipa.

d)    Timpul: 50 MIN

BIBLIOGRAFIE:

Ghidul programului de informare/formare a institutorilor/invatatorilor, MECT, 2003

Cunoasterea mediului clasa II Tudora Pitila, Ed. Aramis 2005

Predarea interactiva centrata pe elev

Dezvoltarea gandirii critice si invatarea eficienta Dumitru I.Al Ed, de Vest Timisoara 2000


DESFASURAREA LECTIEI

Spargerea ghetii

Metoda R.A.I.- participantii la joc trebuie sa recunoasca animale pe baza unor definitii scurte, sau a unor ghicitori. Conducatorul jocului arunca mingea participantilor, acestia raspund si arunca mingea inapoi. Daca gresesc ies din joc.

Anuntarea temei

si a obiectivelor

Anunt elevii ca astazi vom desfasura o lectie de consolidare despre animale.

Evocarea


Elevii sunt impartiti in 6 echipe.

Echipele, cate doua, va avea de completat cate un ciorchine cu animale domestice, animale salbatice sau animale salbatice din alte tari.





Conducatorul echipei va afisa la tabla fisa completata a grupului.

Se citesc , se comenteaza, se corecteaza.

Realizarea sensului

Fiecare grupa primeste cate o fisa:

"Matematicienii"  (grupa careia ii corespunde inteligenta matematica-logica) - vor avea de rezolvat o problema cu animale.


"Rebusistii" ( grupa careia ii corespunde inteligenta verbal-lingvistica) - vor trebui sa completeze un rebus.

"Scriitorii" ( grupa careia ii corespunde inteligenta verbal-lingvistica) - vor compune un text cu ajutorul unor cuvinte de sprijin.

"Pictorii" ( grupa careia ii corespunde inteligenta vizual - spatiala) - vor realiza un desen despre animale.

"Indemanaticii" ( grupa careia ii corespunde inteligenta corporal - kinestezica) - folosind hartie creponata realizati  un colaj "Iepurasul".

"Prietenii animalelor" ( grupa careia ii corespunde inteligenta naturalista) - au urmatoarea sarcina: Daca ai fi un animal ce ai alege sa fii si de ce?

Reflectia

Se realizeaza prin metoda cubului.

Fiecare conducator de echipa va arunca cubul si va alege una din fetele cubului cu exercitii specifice.

Descrie: alcatuirea animalelor dupa fisa de observatie.

Compara: modul de viata si de hranire al celor doua animale.

Asociaza: cu ce alte animale seamana?

Analizeaza: ce foloase aduc omului, naturii animalele din imagine?

Aplica: rezolva diferite exercitii .

Argumenteaza: de ce senumeste domesticsalbatic?

Incheierea

Turul galeriei:Fisele fiecarei grupe sunt afisate in fata clasei. Se citesc , se comenteaza, se corecteaza.

La sfarsitul orei se fac aprecieri colective si individuale .

















"Matematicienii"

Rezolvati exercitiile. Ordonand crescator rezultatele veti obtine un cuvant- surpriza!



893 -

451

235 +

342

463 +

423



135 +

642


796 -

124


325 +

653


389 -

256

















"Rebusistii"

- completati rebusul .

Animale fel de fel


81011 




7






 

6







9



 






 

4





 

2

3








 






 



5



 




1

















1.      Un animal mare, mare, mare si cu trompa.

2.      Are blana roscata (sau alba daca e polara) si se spune despre eaca l-a pacalit pe urs.

3.      Animal care doarme.cu ochii deschisi.

4.      Animal care are gatul foarte lung.

5.      Mama unui miel.

6.      Mama unui ied.

7.      Animal aproape nelipsit din povestile cu Fat-Frumos.

8.      Este considerat cel mai bun prieten al omului.

9.      E numit si "Mos Martin", iar "vorba" lui preferata este: mor-mor-mor!

10.   I se mai spune si regele animalelor.

11.   Alearga toata ziua dupa soareci.



"Scriitorii"

Scrieti un scurt text folosind cuvintele : animal, prieten, excursie, ranit, pui, recunostinta.



"Pictorii"

- realizati un desen cu titlul "La circ", in care sa apara animale diferite.


"Indemanaticii"

- folosind hartie creponata realizati un colaj "Iepurasul".



"Prietenii animalelor"

o    Daca ai fi un animal ce ai alege sa fii si de ce?


Descrie: alcatuirea animalelor dupa fisa de observatie.





Compara: modul de viata si de hranire al celor doua animale.

      


Asociaza: cu ce alte animale seamana?



Analizeaza: ce foloase aduc omului, naturii animalele din imagine?


Aplica:

1.  Grupeaza in tabel urmatoarele animale : curcan, caprioara, cangur, mistret, privighetoare, pinguin, porc, vaca, gasca, leu, urs, lup



Animale domestice din tara


Animale salbatice din tara

Animale din alte zone






2. Noteaza cu adevarat (A) sau fals (F) enunturile :


a)     Lupul este un animal domestic.


b)     Cainele este un animal de paza.


c)      In timpul iernii, ursul si ariciul hiberneaza.


d)     Corpul porcului este acoperit cu fulgi si puf


Argumenteaza: de ce senumeste domesticsalbatic?

Raspundeti la intrebari:

Unde traiesc animalele domestice?


De ce oamenii cresc animale domestice?


Cu ce se hranesc animalele domestice?


Unde traiesc animalele salbatice


Cu ce se hranesc animalele salbatice ?





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright