Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de lectie limba si literatura romana clasa : a vii-a



Proiect de lectie limba si literatura romana clasa : a vii-a


PROIECT DE LECTIE


DATA: 9.10.


OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA


CLASA : A VII-A


CONTINUTUL INVATARII: MIJLOACE DE IMBOGATIRE A VOCABULARULUI-DERIVAREA


TIPUL LECTIEI: ASIMILARE DE NOI CUNOSTINTE


PROFESOR:


OBIECTIVE OPERATIONALE:

La finalul orei, elevii vor fi capabili sa precizeze care sunt mijloacele de imbogatire a vocabularului



Vor putea sa defineasca derivarea

Vor putea preciza ce sunt sufixele si prefixele

Vor putea defini si identifica anumite cuvinte parasintetice

Vor putea alcatui familia lexicala a unor cuvinte date


METODE SI PROCEDEE FOLOSITE:explicatia, conversatia, exercitiul-joc, invatarea prin descoperire


MATERIAL DIDACTIC: Manual pentru clasa a VII-a , Editura Humanitas

Fisa cu exercitii

Cartonase cu cerinte

Rebus grammatical



Desfasurarea lectiei


1.Moment organizatoric- inca de la inceputul orei, voi preciza care sunt obiectivele ce ni le-am propus in cadrul lectiei si voi scrie pe table titlul lectiei.

Voi numi cativa elevi care vor citi din caiete modul cum au rezolvat exercitiul avut ca tema pentru acasa, restul elevilor din clasa vor fi atenti si vor fi capabili sa sugereze raspunsuri diferite la rezolvarea exercitiului.


2.Pentru a trece la lectia de zi vom recurge la o scurta prezentare a notiunilor despre vocabular sau lexic. Vom preciza ce este vocabularul, care sunt cele doua component ale sale(vocabularul fundamental si masa vocabularului). Urmatorul pas in desfasurarea lectiei va fi identificarea mijloacelor de imbogatire a vocabularului si clasificarea acestora.


3.Voi scrie pe tabla cateva cuvinte si voi ruga elevii sa identifice partea comuna tuturor cuvintelor propuse. Astfel vom putea identifica radacina cuvintelor respective si vom putea defini ce este radacina unui cuvant. Vom putea apoi preciza ce este sufixul si prefixul. Pentru a evita confuzia intre cuvantul de baza si radacina, voi ruga elevii sa alcatuiasa familia lexical a cuvantului floare, cu ajutorul sufixelor si a prefixelor.

Elevii vor putea preciza apoi ce sunt derivatele parasintetice(derivatele care contin atat prefix, cat si sufix). Vom vorbi despre diminutive si augmentative.


4.Pentru a putea aprofunda cunostintele noi, vom recurge la rezolvarea exercitiilor de pe fisa de exercitii, precum si la cartonasele cu cerinte.


5. La finalul orei voi preciza care este tema pentru acasa, apoi voi aprecia raspunsurile elevilor, punand in catalog cateva note.




Vocabularul reprezinta totalitatea cuvintelor unei limbi.Desi cuprinde peste 120.000 de cuvinte, vocabularul este considerat compartimentul cel mai mobil al limbii, supus permanent schimbarii, deschis influentelor produse de modificarile ce au loc in societate, datorate spectaculoaselor progrese ale stiintei si tehnicii contemporane.

Vocabularul limbii romane poate sa se imbogateasca, recurgandu-se la urmatoarele mijloace :


a)mijloace interne(care apartin limbii romane)-derivarea, compunerea, conversiunea sau schimbarea valorii gramaticale

b)mijloace externe-neologismele


Cuvantul este unitatea de baza a vocabularului. Orice cuvant are in structura sa o radacina si terminatie. Radacina reprezinta partea comuna tuturor cuvintelor care alcatuiesc o familie lexicala. Toate cuvintele inrudite ca sens si formate de la aceeasi radacina alcatuiesc o familie lexical sau o familie de cuvinte.

Cuvantul de la care se formeaza familia lexical poarta denumirea de cuvant de baza. Cuvintele formate de la cuvantul de baza cu ajutorul sufixelor si a prefixelor poarta denumirea de cuvinte derivate.

Exemplu:

Tanar-tineret, tinerel, intineri, intinerit(a), neintinerit(a), tinereste, tinerete


DERIVAREA- mijlocul intern de imbogatire a vocabularului prin care se formeaza cuvinte noi, derivate cu ajutorul sufixelor si a prefixelor


Derivarea cu sufixe

Sunetele sau grupul de sunete care se adauga dupa radacina unui cuvant cu scopul de a forma cuvinte noi, derivate, se numesc SUFIXE.

In limba romana exista numeroase sufixe, cele mai utilizate sunt urmatoarele:

a)pentru substantive comune

-anie/-enie:patanie, petrecanie, darzenie, rudenie

-ar:ciresar, fierar, rotar, templar

--araie/-arie:fumaraie, rufarie, macelarie

-at:strigat, treacat

-atate:bunatate, vecinatate

-ca:ardeleanca, olteanca, taranca

-ie:bucurie, campie, harnicie

b)pentru adjective:

-ator:cantator, fermecator

-cios:cuviincios, mancacios, pofticios

-iu:cenusiu, mijlociu

-os:lemons, osos, umbros

-ui:galbui, verzui

-uriu:fumuriu, timpuriu


DERIVAREA CU PREFIXE

Sunetele sau grupul de sunete care se ataseaza in fata radacinii unui cuvant cu scopul de a forma cuvinte noi, derivate se numesc PREFIXE.

Cele mai folosite in limba romana sunt urmatoarele:

Ante-(inainte):antevorbitor, antepenultimul

Anti-(impotriva):antiderapant, antiinfectios

Arhi-(foarte):arhicunoscut, arhiplin

Com-:complacea, compune

Con/co-:concetatean, confrate, consatean, context

Des/dez/de-:descoase, descatusa, dezordine, dezobisnui

Extra(cu totul deosebit)-:extrafin, extraplat

Hiper-(excesiv, exagerat):hipertensiune, hipersensibilitate

In/im-;ingalbeni, imbatrani

Ne-(indica negatia, lipsa)-neastampar, needucat, nepredicativ

Post-(dupa);postliceal, postuniversitar

Stra(indica vechimea)-:stramos, strabate



FISA SUPLIMENTARA ECHIPA INIMIOARA


1.Identificati sufixele cuvintelor urmatoare:

Baietandru-

Petrecanie-

Cutitas-

Maturoi-



2.Formati familia lexicala a cuvantului frunza.


3.Alcatuiti cuvinte derivate cu ajutorul prefixelor:

Hiper-

Anti-

Ne-

Sub-


4.Completeaza cu sufixe potrivite pentru a obtine derivatele respective de la urmatoarele cuvinte de baza:


Cuvant de baza

Valoare morfologica a cuvantului derivat

sufixul

aur

adjectiv


taina

verb


inalt

substantiv




FISA SUPLIMENTARA ECHIPA SAGETICA


1.Completeaza cu prefixe pentru a obtine antonime(de fiecare data, alt prefix):


a)..............atent

b)............... real

c).............. comod

d).............. tipic



2.Completeaza cu sufixe potrivite pentru a obtine derivate care denumesc obiecte mai mici decat obiectele denumite de cuvintele de baza:


a)urs...............

b)pisica.............

c)carte.............

d)om..............



3.Formati familia lexical a cuvantului pamant


4.Sunt derivate cu sufixe augmentative cuvintele:


Cateloi-

Mamica-

Copilandru-

Furnicuta-

Ladoi-



FISA SUPLIMENTARA    ECHIPA FRUNZULITA


1.Alcatuiti cuvinte derivate cu sufixe diminutivale si augmentative pentru urmatoarele cuvinte:


Carte-

Fata-

Casa-

Frunza-


2.Alcatuiti familia lexical a cuvantului mos


3. Identificati sufixele si prefixele din rumatoarele cuvinte:


Norisor-

Induiosata-

Inegal-

Reimpamantat-

Aton-


4.Incercuiti variant corecta:


Cuvantul inlacrimat este un derivate parasintetic  DA NU


Radacina este cuvantul de la care se porneste realizarea familiei lexicale DA NU


Prefixul se ataseaza la sfarsitul radacinii cu scopul de a forma cuvinte noi, derivate

DA NU


BARCUTA FAMILIEI


1.     Sufixul cuvantului tatic

2.     Bunic nederivat

3.     O mama pe care o alinti

4.     Sufixul verisorului

5.     Un frate mai mic

6.     Tatal bunicului

7.     Un alt nume pentru mama-mare

8.     Sufixul cuvantului matusica

9.     O bunica mai veche

10.  Un derivate de la barca




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright