Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC CLASA a II a - cunoasterea mediului, alcatuirea unei plante



PROIECT DIDACTIC CLASA a II a - cunoasterea mediului, alcatuirea unei plante


PROIECT DIDACTIC




CLASA a II a C

ARIA CURRICULARA: Matematica si Stiinte ale naturii

OBIECTUL: Cunoasterea mediului

UNITATEA DE INVATARE: Plante

TEMA: Alcatuirea unei plante

TIPUL LECTIEI: predare - invatare - evaluare

SCOPUL:

Dezvoltarea capacitatii de observare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator;


OBIECTIVE OPERATIONALE:

Pe parcursul activitatii, elevii trebuie sa:

O1 - sa valorifice experientele anterioare prin recunoasterea diversitatii mediilor de viata si al plantelor;

O2 - sa observe partile din care sunt alcatuite plantele;

O3 - sa numeasca partile din care sunt alcatuite plantele;

O4 - sa inteleaga etapele de dezvoltare ale unei plante;

O5 - sa observe ca partile care alcatuiesc o planta difera de la una la alta;

O6 - sa inteleaga rolul care il are fiecare parte a plantei;

O7 - sa potriveasca fiecarei plante partea care lipseste;



O8 - sa participe cu interes la lectie



STRATEGIA DIDACTICA:


RESURSE PROCEDURALE

a)     Metode si procedee didactice: conversatia euristica, explicatia, observatia, descoperirea, problematizarea, exercitiul, demonstratia, experimentul  

b)     Forma de organizare: frontala, individuala.


RESURSE MATERIALE:

-planse; - diferite tipuri de radacini

-calculator - planta

- videoproiector - fise

3. FORME SI TEHNICI DE EVALUARE:

-observatia sistematica;

-atuoevaluarea;

-evaluarea de catre coleg.

BIBLIOGRAFIE:

Viorica Paraiala, Dumitru D. Paraiala, "Activitatea in completarea programului din ciclul primar", Editura Euristica, 2001

Mirela Mihaiescu, Anita Dulman, "Activitati transdisciplinare. Ghid pentru invatatori", Editura Radical,2005.

Curriculum - programe scolare -Bucuresti , 2003

SCENARIUL LECTIEI


SECVENTELE LECTIEI

Ob. Op.

CONTINUTUL LECTIEI

METODE SI PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC


EVALUARE


Moment organizatoric


Pregatirea elevilor cu cele necesare pentru ora.

Asigurarea climatului favorabil desfasurarii lectiei.






Captarea atentiei

5 min.


Pe o plansa se va prezenta un rebus. Pe baza definitiilor citite de invatator, elevii vor completa spatiile libere (pe orizontala). Pe verticala va fi descoperit cuvantul "Plante" - (anexa 1) Se cere elevilor sa dea exemple de diferite plante din mediul inconjurator.

Explicatia


exercitiul


Fisa cu rebus

evaluarea cunostintelor

- capacitatea de a numi plante din mediul inconjurator.


Anuntarea temei si a obiectivelor

1 min.


Se va face intr-o maniera accesibila elevilor. Se scrie la tabla si pe caiete titlul lectiei "Alcatuirea unei plante".. Se enumera activitatile in care vor fi implicati elevii pe parcursul orei.



Explicatia




Dirijarea invatarii


30 min.


O1


O2











O1



O1


O3


Se prezinta o planta naturala si se cere elevilor sa observe partile din care este alcatuita.

Doi, trei elevi repeta partile componente ale unei plante.

Vom analiza plantele pe care noi le-am pus semintele la incoltit in una din orele trecute.

Se adreseaza intrebari elevilor in legatura cu etapele de dezvoltare ale unei plante.

Se realizeaza o prezentare Power Point  a etapelor de dezvoltare


Elevii sunt impartiti pe grupe si fiecare grupa primeste cate un tip de radacina (radacina de morcov, de ceapa, de porumb, de salcam), tulpina (de mazare, de trandafir, de fasole) si jetoane cu tipuri de flori. Se analizeaza si se descriu.

- Ce ati observat? Partile care alcatuiesc o planta difera de la una la alta.

Se evidentiaza rolul pe care il are fiecare parte a plantei. (prezentare Power Point)


Se adreseaza intrebari elevilor in legatura cu rolul pe care il are radacina, tulpina, frunzele, floarea, samanta.

Conversatia

Conversatia




Experimentul

descoperirea



Explicatia


Exercitiul



exercitiul



observatia

explicatia













Diferite tipuri de radacini, tulpini, frunze, flori

Frontala








Capacitate de observatie

Capacitatea de a descrie caracteristici ale radacinilor, tulpinilor, frunzelor







Feed-back-ul


4 min.





O1








Se adreseaza elevilor cateva intrebari pentru consolidarea cunostintelor despre partile componente ale plantei si rolul acestora.

Exercitiu - joc:Pe o plansa sunt prezentate plante carora le lipseste cate o parte. Elevii vor extrage din cosulet cate un jeton, vor numi ce reprezinta imaginea si vor potrivi jetonul la planta care se potriveste.





exercitiul 


observatia
















Capacitatea de a observa caracteristici si de a intregi o planta cu partea lipsa




evaluarea


5 min



O5


De completat fisa de evaluare  (anexa 2)





exercitiul



Fise



Capacitatea de a numi partile componente ale unei plante.


Incheierea lectiei


Se  fac aprecieri asupra modului in care s-a desfasurat lectia. Ii evidentiaza pe elevii care au participat activ si ii incurajeaza pe ceilalti. Pentru ora viitoare vor avea de realizat pe fisa de portofoliu o planta care sa ca cuprinda toate partile componente. De asemenea vor avea de completat fisa de lucru. (anexa 3)




anexa 1






C

A

M

P

I

E








R

E

L

I

E

F





C

E

R

E

A

L

E








M

U

N

T

E







V

U

L

T

U

R


R

O

Z

A

T

O

A

R

E







Cea mai joasa forma de relief;

Muntele si campia sunt forme de . . ;

Graul si porumbul sunt . . ;

Cea mai inalta forma de relief;

Ii place sa zboare peste varfuri stancoase;

Iepurele, popandaul, soarecele de camp sunt . . ..;



anexa 2

FISA DE EVALUARE


.Denumeste partile componente, incepand cu  partea care se afla in pamant:



















FISA DE EVALUARE


.Denumeste partile componente, incepand cu  partea care se afla in pamant:

















(anexa 3)

Dupa ce numiti partile plantei, colorati-le corespunzator.       











Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright