Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - virgula



PROIECT DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - virgula


PROIECT  DIDACTIC



Clasa: a II-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare:

Subiectul: Virgula

Tipul lectiei: mixt

Durata: 50 minute


Obiective de referinta:

sa citeasca in mod constient, corect un text cunoscut;

4.1. - sa respecte regulile de despartire in silabe, ortografia si punctuatia intr-un text propriu.





Obiective operationale:

O1: sa citeasca corect propozitiile date, respectand semnele de punctuatie;

O2: sa descopere locul virgulei in enunturi;

O3: sa explice utilizarea virgulei in propozitiile date;

O4: sa utilizeze corect virgula in scrierea unor enumerari;

O5: sa alcatuiasca propozitii si texte, utilizand corect semnele de punctuatie;


Resurse:

v   Procedurale: exercitiul, observatia, explicatia, jocul didactic Stafeta intrebarilor, metoda Ciorchinele, problematizarea, metoda "Mai multe capete la un loc", munca independenta, aprecierea verbala;          

v    Resurse materiale: plansa, fise de lucru, markere, coli albe, ecusoane, manual, caietele elevilor;


Forme de organizare: frontal, pe grupe,  individual;


Bibliografie:


  • Serdean Ioan, Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, Editura Didactica  si pedagogica, Bucuresti 1993;
  • *** - ,, Programe scolare pentru clasa a II-a, Limba si literatura

romana ", Bucuresti, 2005;




Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob

op

Continutul informational

Resurse:


Evaluare


Activitatea invatatorului


Activitatea elevilor

Procedurale

Materiale

Forme de organizare


Moment organizatoric

1'


Stabileste ordinea si prega-tesc materialele necesare pentru lectie .

Se pregatesc pentru ora de limba si literatura romana.

conversatia


frontal



Verificarea cunostintelor anterioare

8'


Adreseaza elevilor unele intrebari:

-Ce am avut de pregatit pentru astazi ?

- verifica tema pentru acasa cantitativ -arata colegilor din grupa tema efectuata;

Solicita :

-citirea integrala a textului ;

-citirea in lant;

-verificarea intelegerii continutu-

lui textului se realizeaza prin Stafeta intrebarilor

Explica regulile jocului.

























-citirea selectiva;

Raspund la intrebarile invatatorului:

- Am avut de pregatit lectia "Visul implinit" dupa Lucian Blaga



Citesc textul integral, in lant.




Sunt atenti la explicatiile invatatorului(regulile jocului):

-fiecare elev va extrage un biletel;

-pe unele sunt scrise intrebari numerotate, pe altele: "Faci parte din juriu! Fii atent la raspunsurile colegilor tai! Noteaza-l pe cel mai corect si frumos formulat! (pe o coala alba);

-elevii care au primit intrebari merg in fata clasei si se asaza in ordine crescatoare ;

-fiecare intrebare are un numar;;

-primul elev citeste intrebarea si raspunde al doilea , apoi citeste intrebarea lui si va raspunde copilul cu nr. 3..la intrebarea celui de-al 10-lea va raspunde primul;

-juriul va ridica hartia cu numele copilului care-a raspuns si citit cel mai frumos

-juriul va aplauda raspunsurile si se va desemna cel mai apreciat raspuns si numele copilului.

Citesc fragmentele solicitate.




conversatia










explicatia







jocul didactic
















conversatia


exercitiul




manual

















post-it-uri


















manual




frontal


pe grupe










frontal
























frontal




aprecieri verbale

































aprecieri verbale



Captarea atentiei



O1






O3



O2

Solicita elevilor citirea selectiva a unei propozitii.


Adreseaza intrebari:

-Ce reprezinta cuvintele barbati, femei, copii ?

-Ce alcatuiesc aceste cuvinte?

-Ce semn observati scris intre cuvintele acestei enumerari?

-Cum marcam in timpul citirii prezenta virgulei?

Citesc propozitia :"In dimineata zilei de 1Decembrie 1918 , ca la un semnal , barbati, femei, copii au purces spre Alba Iulia , locul Adunarii ."

Raspund la intrebari:

- Cuvintele denumesc persoanele care au plecat spre Alba Iulia.

-Aceste cuvinte alcatuiesc o enumerare.

-Intre cuvintele acestei enumerari este scrisa virgula.

-Prezenta virgulei este marcata printr-o mica pauza.




exercitiul



conversatia




observatia


explicatia





manual







frontal













Aprecieri verbale


Anuntarea temei si a obiectivelor



Anunta titlul lectiei noi: "Virgula".

Prezinta obiectivele lectiei.


Scrie pe tabla data si titlul lectiei.

Asculta cu atentie informatiile.


Scriu data si titlul lectiei pe caiete.


explicatia





frontal




























































Dirijarea invatarii





































O1


O2













O3









O3




O3

















O2




O3











O2

O3





















O4












O5












Solicita copiilor sa citeasca propozitiile de pe cele patru fasii si anexa si descopera care e propozitia in care exista o enumerare.

Cand toti copiii au terminat de citit, solicita sa ridice fasia cu propozitia respectiva pentru a realiza o verificare frontala.

Solicita citirea ei de un elev .

Incepe completarea unui ciorchine format din fulgi deja scrisi in jurul cuvintelor virgula separa. ( ANEXA 1).

Pe tabla scrie

Virgula separa :

-cuvintele unei enumerari

Solicita transcrierea propozitiei de pe fisia galbena ;

"Mosul mi-a adus : ghete, palton, caciula si manusi."

Solicita citirea cu intonatia potrivita a propozitiei de la ex. 3 pag. 39 manual.

Adreseaza intrebarea:

-Ce separa virgula in aceasta propozitie ?


Solicita citirea propozitiilor de la ex. 4 pag 39 manual si observarea locului cuvantului frate in fiecare propozitie .


Completeaza ciorchinele, apoi

scrie la tabla :

-cuvantul care exprima o adresare de restul propozitiei;

Solicita citirea propozitiei de pe fasia colorata in care intalnim ac. situatie ;

Solicita transcrierea acestei pro-pozitii in caiet ;

Solicita citirea propozitiei scrisa pe fasia roz.


Adreseaza alte intrebari:

-Cititi cuvintele cuprinse intre cele doua virgule!

-Cui apartin aceste cuvinte?


-Deci, ce separa virgula in acest caz?


Completeaza ciorchinele, apoi

scrie la tabla:

- cuvintele celui care vorbeste de cuvintele povestitorului ;

Solicita transcrierea propozitiei de pe fasia roz in caiete.

Solicita citirea propozitiei de pe fasia verde.

Cere elevilor sa citeasca propozitia fara cuvintele scrise intre cele doua virgule si sa explice rolul lor.

Completeaza ciorchinele, apoi

scrie la tabla :

-cuvintele care aduc o explicatie suplimentara de restul propozitiei

Solicita transcrierea propozitiei.

Indruma elevii pentru rezolvarea unor sarcini pe fise de lucru:

-Fisa nr 1 (Anexa 2):

Cititi versurile referitoare la importanta virgulei.

-Fisa nr 2 (Anexa 3):

Descopera cuvintele care se repeta in mod suparator , apoi incercuieste-le! Cum putem evita astfel de situatii ?



-Fisa nr. 3 (Anexa 4):

Continua propozitia astfel incat sa ai o enumerare

Elena, ..

Cartile,

Ursul, .

Garoafele,

Merele, .





-Fisa nr. 4. (Anexa 5):

Alcatuieste o propozitie in care virgula sa separe de restul propozitiei cuvantul care exprima o adresare si care sa contina cuvantul Maria.


















Copiii au pe banci fasii colorate , pe fiecare fiind scrisa o propozitie



Citesc propozitiile de pe fasii si o ridica pe cea galbena











Elevii scriu in caiete




Citesc propozitia:

"-Frate, daca ar sti tata ce s-a intamplat !"


-Virgula separa cuvantul care exprima o adresare de restul propozitiei.

Citesc propozitiile:

"-Daca ar sti tata, frate, ce s-a intamplat !"

"-Daca ar sti tata ce s-a intamplat , frate!"



Elevii scriu in caiete.


Citesc propozitia de pe fasia albastra

"-Marine, unde esti ?"


Elevii transcriu exemplul.

Citesc propozitia:

"-Mamico, spuse Daniel, trebuie sa-ti zic ceva!"



Citesc cuvintele: "spuse Daniel".

-Aceste cuvinte apartin povestitorului

-In acest caz, virgula separa cuvintele celui care vorbeste de cuvintele povestitorului.



Scriu in caiete


Transcriu propozitia.


Citesc propozitia:

"-Ioana, matusa mea, va veni in vizita la noi ."

Citesc si observa ca aduc o completare in plus.



Completeaza in caiete.




Transcriu propozitia.




Un elev citeste, restul urmaresc


Citesc in gand , incercuiesc cuvintele:

Ana si Lorena si Lucica si Cosmina sunt colege de clasa

Descopera necesitatea folosirii virgulei.

Citesc propozitia modificata.



Fiecare grupa primeste o propozitie.

Membrii grupului se consulta, apoi un reprezentant completeaza propozitia.






Elevii se gandesc singuri.

Rezolva sarcina de lucru.

Discuta problema in grup.

Toti copiii care au nr. spus de invatator prezinta produsul muncii grupei l


exercitiul




exercitiul



explicatia





metoda

Ciorchine-le


exercitiu de transcriere




exercitiu de transcriere



explicatia



conversatia


exercitiul





observatia

exercitiul












explicatia












explicatia














metoda "Mai multe capete la un loc "

















problemati-

zarea

































fise de lucru

manual

caiete













fise de lucru

manual

caiete


















fise de lucru


manual

caiete













fise de lucru

markere



















fise de lucru

markere

frontal si individual













frontal








































frontal



















pe grupe




















pe grupe







frontal






















Observa-rea sistematica a comporta- mentului elevilor











Aprecieri verbale




Observa-rea sistematica a comporta-

mentului elevilor









Aprecieri verbale


























Aprecieri verbale




















aprecieri verbale
















Asigurarea retentiei si transferului









O2



Propune elevilor rezolvarea unei fise de munca independenta. (Anexa 6):

Soricelului Chit-Chit ii place sa manance virgulite. Scrie tu virgulele acolo unde se aflau inainte ca soricelul sa ajunga in caietelul lui Mihaita!


Mirela Dana si Oana merg la librarie. Vanzatoarea ii intreaba:

Ce doriti copii ?

Dorim urmatoarele rechizite: doua caiete dictando un stilou trei creioane un penar si doua gume de sters.

Poftim dragii mei !

Multumim doamna ! O zi buna!

Explica sarcina de lucru si timpul alocat.



Un elev citeste cerinta exercitiului.


















Asculta cu atentie explicatiile.

Rezolva exercitiul de munca independenta.


explicatia


















explicatia


exercitiul




















fise de lucru





















individual




















aprecieri verbale


Tema pentru acasa     1



Precizeaza tema pentru acasa:ex. 5 si 7 Lucreaza! pag. 39 man.

Isi noteaza tema.

explicatia

manual

frontal



Concluzii si aprecieri



Face aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie si ii evidentiaza pe cei care au raspuns corect pe parcursul acesteia.

Asculta cu atentie.

conversatia


frontal

aprecieri verbale































































































































Anexa 1





















Anexa 2 


Fisa nr 1



Ea e mica, neinsemnata,

Poate trece neobservata!

Dar in text cand o-ntalnesti

Nu te face ca n-o vezi!

Stai putin, inspira-adanc

Fa o pauza si-apoi

Vei citi mult mai vioi !




Fisa nr 1



Ea e mica, neinsemnata,

Poate trece neobservata!

Dar in text cand o-ntalnesti

Nu te face ca n-o vezi!

Stai putin, inspira-adanc

Fa o pauza si-apoi

Vei citi mult mai vioi !




Anexa 3

Fisa nr. 2


Descopera cuvintele care se repeta in mod suparator , apoi incercuieste-le! Cum putem evita astfel de situatii ?


Ana si Lorena si Lucica si

Cosmina sunt colege de clasa








Fisa nr. 2


Descopera cuvintele care se repeta in mod suparator , apoi incercuieste-le! Cum putem evita astfel de situatii ?


Ana si Lorena si Lucica si

Cosmina sunt colege de clasa









Anexa 4

Fisa nr. 3

Continua propozitia astfel incat sa ai o enumerare:

Elena, ..

Cartile,

Ursul, ..

Garoafele, ..

Merele, ..


Fisa nr. 3

Continua propozitia astfel incat sa ai o enumerare:

Elena, ..

Cartile,

Ursul, ..

Garoafele, ..

Merele, ..


Anexa 5                                         Fisa nr. 4.


Alcatuieste o propozitie in care virgula sa separe de restul propozitiei cuvantul care exprima o adresare si care sa contina cuvantul Maria.



Fisa nr. 4


Alcatuieste o propozitie in care virgula sa separe de restul propozitiei cuvantul care exprima o adresare si care sa contina cuvantul Maria.





Fisa nr. 5 (ex. 8 pag.39 manual)


Scrie un text dupa schema de mai jos , in care sa respecti semnele de punctuatie indicate :


.










Fisa nr. 5 (ex. 8 pag.39 manual)


Scrie un text dupa schema de mai jos , in care sa respecti semnele de punctuatie indicate :


: .. , . , .. .










Anexa 6


FISA DE MUNCA INDEPENDENTA



Soricelului Chit-Chit ii place sa manance virgulite. Scrie tu virgulele acolo unde se aflau inainte ca soricelul sa ajunga in caietelul lui Mihaita!


Mirela Dana si Oana merg la librarie. Vanzatoarea ii intreaba:

Ce doriti copii ?

Dorim urmatoarele rechizite: doua caiete dictando un stilou trei creioane un penar si doua gume de sters.

Poftim dragii mei !

Multumim doamna ! O zi buna!






FISA DE MUNCA INDEPENDENTA



Soricelului Chit-Chit ii place sa manance virgulite. Scrie tu virgulele acolo unde se aflau inainte ca soricelul sa ajunga in caietelul lui Mihaita!


Mirela Dana si Oana merg la librarie. Vanzatoarea ii intreaba:

Ce doriti copii ?

Dorim urmatoarele rechizite: doua caiete dictando un stilou trei creioane un penar si doua gume de sters.

Poftim dragii mei !

Multumim doamna ! O zi buna!







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright