Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica




Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII - a Cauzele violentei



PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII - a Cauzele violentei


PROIECT DIDACTIC



Clasa: a VIII - a C

Modul: Stil de viata

Tema: Cauzele violentei

Durata: 50 minute


Scopul lectiei Constientizarea principalelor surse de violenta in randul tinerilor.


Obiectivul general: recunoasterea surselor de violenta in randul tinerilor.

Obiective operationale: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

sa stabileasca comportamentele care exprima violenta;

sa defineasca violenta, cu ajutorul profesorului diriginte;



sa identifice cauzele violentei;

sa inteleaga semnificatia conceptului de violenta sub diferite forme;

sa enumere metode prin care violenta poate fi evitata;


Strategia didactica propusa pentru a fi folosita

Mijloace/ Resurse

Dictionarul elevului;

tabla;

caietul dirigintelui;

caietul elevilor;




Metode si procedee

conversatia

explicatia

descrierea

problematizarea


Resurse bibliografice:

Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb (coordonatori) - "Consiliere si orientare - ghid de educatie pentru cariera", Editura Asociatia de Stiinte Cognitive din Romania, Cluj Napoca, 2004;

Daniela Salagean, Steliana Eliade (colectiv de autori) - " Consiliere si orientare pentru profesori diriginti si invatatori " (auxiliar didactic destinat ciclurilor primar, gimnazial si liceal), Editura Eurodidact, Cluj Napoca 2007.





SCENARIUL DIDACTIC












Desfasurarea activitatii



Managementul si pregatirea psihologica a clasei (3 minute):

Profesorul diriginte noteaza absentele, verifica materialele;

Discuta situatia la invatatura si disciplina elevilor pentru perioada care a trecut (de la o saptamana la alta);

Rezolva micile probleme daca e cazul;

Informeaza elevii ca activitatea ii va ajuta sa stabileasca comportamentele care exprima violenta, sa identifice cauzele violentei si sa enumere metode prin care aceasta ar putea fi eliminata.


Desfasurarea activitatii, propriu-zis (35 minute):

1. Le voi spune elevilor ca activitatea pe care o vom desfasura impreuna ne va ajuta, in final, sa evitam si sa combatem violenta ca forma de exprimare in diferite situatii din viata cotidiana.



2. Cer elevilor sa dea exemple de comportamente care exprima violenta; impreuna vom incerca sa construim o definitie a violentei. Voi indrepta discutiile spre spre aspectele urmatoare:

Formele violentei (ex. fizica, verbala si asa mai departe)

Persoanele care pot fi vizate: copiii de diferite varste, partenerul, persoanele in varsta etc.

Situatiile in care se poate manifesta violenta.

3. Apoi, impart elevii in grupuri si-i rog sa identifice cat mai multe cauze ale violentei in randul tinerilor. Ofer sprijin pe parcursul realizarii sarcinii. (10 minute).

La sfarsit toate raspunsurile se trec; voi incuraja elevii sa discute despre ele. Completez lista cu elementele de mai jos, in cazul in care nu au fost amintite:


. Dorinta de a te simti puternic.

. Lipsa abilitatilor de rezolvare a conflictului (ex. sa recunoasca partea de vinovatie, sa spuna in cuvinte ceea ce-l deranjeaza, sa accepte scuzele celui ce l-a suparat etc.)

. Presiunea din partea grupului (ex. colegii il incurajeaza pe un copil sa se 'razbune' pe un altul pentru ca i-a spus ceva jignitor sau sa 'il puna la punct' pentru ca este prea "mandru" etc.)

. Consumul de alcool si droguri.

. Dorinta de a imita si de a face ceea ce fac ceilalti membri ai grupului.

. Lipsa unui loc de munca (furtul insotit de agresiune razbunarea pe cineva care i-a "luat" locul de munca etc).

. Furia necontrolata

. Violenta in mass media (imagini din reviste sau de pe internet, filme in care este prezenta violenta

. Ideea ca violenta este o modalitate acceptabila de a face fata situatiilor problema.



5. Impreauna cu elevii voi identifica modalitati prin care poate fi evitata violenta.


Discutii


(10 minute)

Varietatea formelor/ manifestarilor pe care le imbraca un comportament violent.

In ce masura violenta este o modalitate acceptata si incurajata de societate pentru rezolvarea problemelor.

Incheierea lectiei:

(2 minute)

Le cer elevilor ca pentru ora urmatoare sa se gandeasca la scopurile pe care si le-au propus dupa terminarea clasei a VIII - a.

Anunt tema pentru ora urmatoare: "Scopurile mele".














Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

Didactica




Lucrari pe aceeasi tema


Chestionar pentru cunoasterea elevilor destinat parintilor
Fișa de lucru - semnele de punctuație
Unitatea de invatare: "Va rog ! Va multumesc !" - test de evaluare
PROIECT DE LECTIE CLASA 1 - educatie tehnologica - cosuletul primaveriii - colaj
Activitati pentru stima de sine
Cursuri organizate de Ministerul Sanatatii in colaborare cu Ministerul Educatiei si Invatamantului
PROIECT DE LECTIE SPORT - alergare de viteza-startul din picioare si lansarea de la start, handbal- driblingul multiplu , alternativ cu mana dreapta s
Test informaȚie Și comunicare
Metode si procedee de evaluare formativa, sumativa, cumulativa si predicativa utilizate cu prescolarii
Barierele in comunicarea didactica



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente, referate, lucrari. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online proiectul sau referatul tau.