Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC - limba si literatura romana - sunetul si litera "f" mic de tipar si de mana



PROIECT DIDACTIC - limba si literatura romana - sunetul si litera "f" mic de tipar si de mana


PROIECT DIDACTIC


Unitatea de invatamant Scoala Gimnaziala Nr.1 Matca

Clasa I D


Aria curriculara Limba si comunicare

Disciplina Limba si literatura romana

Tipul de curriculum Aprofundat

Unitatea de invatare Infloresc gradinile

Subiectul lectiei: Sunetul si litera "f" mic de tipar si de mana



Tipul lectiei: predare - invatare (abordare integrata)

Durata 2x 45 minute


Obiective de referinta


1.3 - sa distinga cuvintele dintr- o propozitie data, silabele dintr- un cuvant si sunetele dintr- o silaba;

3.1 - sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana;

sa citeasca in ritm propriu, corect un text cunoscut;

4.1 - sa scrie corect litere, silabe , cuvinte.



Obiectivele operationale:

O1- sa identifice cuvinte care contin litera "f";

O2- sa asocieze sunetul "f" cu litera corespunzatoare;

O3- sa recunoasca litera "f" in diferite surse;

O4- sa citeasca corect si constient cuvinte, propozitii, in mod independent, in soapta, cu voce tare, pe baza indicatiilor invatatorului;

O5- sa scrie corect cuvinte si propozitii;

O6- sa ordoneze cuvintele date pentru a obtine propozitii.


Strategii didactice:

a. resurse procedurale metoda fonetica, analitico- sintetica, exercitiul, expunerea, conversatia,   explicatia, jocul didactic, lectura explicativa, demonstratia;


b. resurse materiale tabla magnetica, coli, fise de lucru, markere, planse, video proiector, prezentari P.P.T;


c. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.




Bibliografie:


* Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/ invatatorilor. Curriculum pentru clasele I- II, Bucuresti, 2003;

* Serdean Ioan, Didactica limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Corint, Bucuresti, 2007;

* Mitu Florica, Metodica predarii- invatarii integrate a limbii si literaturii romane in invatamantul primar, Editura Humanitas Educational,

2006;

* Carmen Iordachescu, Sa dezlegam tainele abecedarului, Editura Carminis Educational 2004;

* Marcela Penes , Abecedar, manual pentru clasa I, Editura Aramis

* www. didactic. ro



Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob.

Op.

Continutul informational si demersul didactic

Elemente de strategie didactica


Evaluare


Activitatea invatatorului


Activitatea elevilor

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare


Moment organizatoric



Organizez elevii pe grupe omogene si impart materialul didactic elevilor.

Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei.

Se pregatesc pentru ora de limba si literatura romana .

Conversatia

Materialele necesare la lectie

Frontal

Observarea sistematica





Verificarea cunostintelor anterioare






ORA I

In timp ce se verifica cantitativ tema elevilor pentru acasa, propun spre rezolvare o fisa de lucru.

(Anexa 1)

Verific modul in care au rezolvat elevii fisa, facand observatiile corespunzatoare.

Verific calitativ tema elevilor pentru acasa si evidentiez elevii care au rezolvat corect tema, au scris caligrafic si au un caiet ingrijit.

In continuare vom citi lectia avuta acasa:

"Litera H,textul Haiduc"



Elevii indeplinesc sarcinile cerute.

Elevii completeaza fisa




Elevii isi corecteaza eventualele greseli din fisa de lucru,apoi din tema pentru acasa.








Elevii vor citi textul integral,in lant,selectiv.




Explicatia






Exercitiul





Conversatia





Fise de lucru







Caiete











manual


Frontal

individual







Frontal


Observarea  sistematica





Analiza produselor













Aprecieri verbale


Captarea atentiei







Prezentare Power Point: "Zboara fluturasul meu"-cantecel


Se poarta o discutie despre continutul filmuletului.

Se alcatuieste o propozitie folosind cuvantul "fluturas".

Se va face analiza fonetica a cuvantului(silabe,sunete).

Elevii vizioneaza filmuletul propus.




Raspund la intrebari.

Conversatia






Metoda fonetica, analitico- sintetica

Videoproiector

Prezentare ppt






Frontal

Individual



Observarea sistematica




Aprecieri verbale



Anuntarea temei si a obiectivelor



Anunt tema: " Sunetul si litera "f" mic de tipar si de mana".

Prezint obiectivele operationale ale lectiei intr-o forma accesibila.

Elevii receptioneaza mesajul.





Explicatia



Frontal


Observarea sistematica




5.

Dirijarea invatarii
























































































Concurs:"Cine stie mai multe cuvinte"











Prezentarea literei de tipar

Voi prezenta plansa cu litera "f".

Se intuiesc elementele componente si se stabilesc asemanari si deosebiri cu alte litere ale alfabetului.


Descoperirea literei in materiale tiparite

Voi cere elevilor sa incercuiasca litera noua in textul primit.

(Anexa 2 )

Verific daca sarcina a fost rezolvata corect.


Formarea silabelor care contin litera noua

Pe tabla magnetica se formeaza silabe cu ajutorul jetoanelor:fa-,fe-,fo-,fru-,far-,etc.


Prezentarea literei de mana

Se prezinta litera "f" mic de mana.

Se analizeaza elementele grafice din care este compusa litera "f"pe plansa demonstrativa.

Se stabilesc asemanari si deosebiri cu alte litere ale alfabetului.

Scriu litera la tabla model, in intregime, apoi descompusa si iar intreaga.

Se scrie litera in aer, pe banca.

Solicit scrierea la tabla a literei de catre doi elevi.

Incalzirea muschilor fini ai mainii

Se fac exercitii de incalzire a mainilor: ploua,cantam la pian,scuturam mainile,tuna,aplaudam:

Scrierea literei "f" mic de mana

Reamintesc elevilor pozitia corecta a corpului in timpul scrierii.

Reactualizez cunostintele referitoare la incadrarea in pagina caietului: data, titlul, alineat, spatiul dintre litere.

Cer elevilor sa scrie trei litere si verific modul de scriere. Elevii care au scris corect continua, ceilalti sunt ajutati.

Solicit scrierea a trei randuri cu noua litera si a cuvintelor de la tabla magnetica, dupa ce au fost scrise model la tabla.

Se recitesc cuvintele si se introduc in propozitii.

A.T. Solicit elevilor sa asambleze fluturasul,sa-l lipeasca pe fisa de lucru si sa completeze ce lipseste.


ORA II


Ice- breaking- joc "Cum te simti?"

Anunt obiectivele orei a doua.

Intuirea imaginii din abecedar

Se intuiesc imaginile din manual

Se discuta despre continutul lor si se despart in silabe cuvintele reprezentate de desene stabilind pozitia sunetului in cuvant.

Se intuieste imaginea mare si se alcatuieste oral o propozitie.

Se analizeaza propozitia.


Citirea cuvintelor din manual

Cer elevilor sa citeasca coloanele de cuvinte in soapta,apoi cu voce tare.

Solicit citirea selectiva a cuvintelor: cu o silaba, cu doua silabe,cu trei silabe, cu patru silabe.

Fiecare cuvant va fi citit de un alt elev.

Citirea textului

a). citirea in soapta, in ritm propriu.

Adresez cateva intrebari legate de lectie.

b). citirea in intregime a lectiei de catre un elev.

c). citirea lectiei in lant.

d). citirea selectiva si explicativa a lectiei.

e ) citirea model.

Pe tabla magnetica sunt asezate cuvinte intr-o ordine gresita. Solicit elevilor asezarea corecta a cuvintelor propozitiei.

Se transcrie propozitia pe caiete.

Elevii organizati pe grupe se intrec spunand cuvinte care contin sunetul "f"la inceput,la mijloc,la sfarsit.

Grupa care va gasi cele mai multe cuvinte dupa cerintele date va fi declarata castigatoare.





Elevii receptioneaza mesajul.








Elevii recunosc litera noua.

Elevii completeaza fisa.



Elevii recunosc si citesc silabele date apoi completeaza silabele cu cuvinte










Elevii receptioneaza mesajul.











2-3 elevi vor exersa la tabla scrierea literei "f"mic de mana.





Elevii receptioneaza mesajulsi indeplinesc sarcinile cerute.










Elevii receptioneaza mesajul.



Elevii indeplinesc sarcinile cerute.





Elevii citesc in ritm propriu cuvintele si alcatuiesc noi enunturi.



Elevii receptioneaza si indeplinesc sarcina ceruta.





Raspund.







Elevii raspund solicitarilor.













Elevii citesc in ritm propriu cuvintele.











Elevii citesc in ritm propriu textul.



Citesc fragmentul cerut.




Elevii indeplinesc sarcinile cerute.




Explicatia

Jocul didactic












Explicatia

Observarea dirijata








Explicatia






Exercitiul












Explicatia







Demonstratia






Explicatia













Explicatia











Exercitiul








Explicatia

Jocul












Exercitiul



Observatia dirijata

Conversatia




Metoda fonetico-analitico-sintetica







Explicatia

Lectura
















Explicatia

















Plansa cu litera "f"








Fise de lucru





Tabla magnetica

Jetoane











Plansa cu litera "f" mic de mana

































Caiete












fluturasi
















Manual























Manual








Tabla magnetica

Jetoane cu cuvinte






Pe grupe












Frontal


Individual






Frontal

Individual






















Frontal







Tabla/ creta








Individual






Frontal













Individual













Frontal



Individual








Frontal








Frontal

Individual















Individual




















Frontal

Individual






Observarea  sistematica



















Analiza produselor





Observare sistematica














Observarea sistematica





























Observarea sistematica











Analiza produselor

















Observarea sistematica






















Aperieri verbale







Observare sistematica


Fixarea cunostintelor






Solicit elevilor sa completeze fisa primita.

(Anexa 3)

A.T. Colorarea unei flori de primavara.

( Anexa 4)

Completeaza fisa de lucru


Elevii coloreaza.

Explicatia

Exercitiul

Fise de lucru



Creioane colorate.

Pe grupe




Individual

Observarea  sistematica

Analiza produselor



Evaluarea elevilor


Voi face aprecieri cu privire la participarea elevilor la lectie.

Acord stimulente:flori pentru fetite/fluturi pentru baieti.

Elevii asculta aprecierile.

Explicatia



Apecierea verbala


Feed- back



-Ce litera am invatat astazi ?

-Cum s- a numit textul nostru de astazi ?


. .litera "f" mic  .



. .."Eugenia si florile".

conversatia


Frontal

individual

Aprecierea verbala         



Tema pentru acasa



Voi face recomandari cu privire la rezolvarea temei pentru acasa.

Isi noteaza tema .

explicatia

manual

Frontal

individual

Observarea sistematica






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright