Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic - livada inflorita



Proiect didactic - livada inflorita


Proiect  didactic


Data 20.03.

Clasa a IV-a

Propunator inv.

Obiectul: Educatie tehnologica

Subiectul: "Livada inflorita"

Tipul formarea de priceperi si deprinderi

Scopul instructiv-educativ

-formarea si cultivarea constiintei de sine prin dezvoltarea sigurantei, satisfactiei si increderii in propriile forte



-dezvoltarea gustului pentru frumos, a respectului pentru munca si rezultatele ei.


Obiective operationale

O1-sa stie in ce anotimp suntem;

O2-sa-si formeze capacitatea de a alege si ordona materialele necesare;

O3-sa utilizeze tehnicile invatate pentru realizarea lucrarii;

O4-sa aprecieze calitatea unui produs finit, in functie de criterii simple date,

O5-sa respecte etapele de lucru;

O6-sa foloseasca in mod economic resursele(timp, materiale de lucru) pentru realizarea produsului finit.


Metode si procedee

-conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, comparatia,

munca independenta.


Material didactic si bibliografic

- crengute de copaci, flori decupate din hartie glasata, hartie creponata, foarfeca, sarma, aracet, coala de poliester, scobitori, lucrare model

"Metodica predarii lucrului manual la cls. I-IV"

Desfasurarea lectiei


Nr. crt.

Secventele lectiei

Activitatea educatorului

Activitatea elevilor

Modalitati de evaluare


Moment organizatoric

Asigur climatul necesar inceperii activitatii.

Pregatesc materialul didactic pe care-l voi utiliza la activitate.  Impart elevilor materialele necesare.


Elevii se pregatesc pentru activitate.

Verificare



Moment aperceptiv

In ce anotimp suntem?

Care sunt lunile primaverii?


Cum sunt zilele?

Dar noptile?

Eu stiu ca primavara este anotimpul mult iubit atat de copii, cat si de noi, oamenii mari!

De ce iubim noi, atat de mult, primavara?






. primavara.

. martie, aprilie, mai.

. mai lungi.

. mai scurte.





. pentru ca este cald, ne putem juca mai mult afara, apar floricele, natura se trezeste la o noua viata.


Raspunsurile elevilor vor fi intarite, repetate, completate si apreciate verbal.



Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

- Copii, m-am gandit sa realizam si noi astazi la ora de educatie tehnologica un peisaj de primavara, mai exact o livada inflorita.

Pentru a realiza mai usor lucrarea, v-am aranjat pe grupe de lucru. Fiecare grupa are pe banca materiale diferite.

Elevii asculta cu atentie.




Prezentarea datelor tehnologice

Solicit elevii fiecarei grupe sa spuna ce au pe banci.

Grupa 1:

- Ce aveti voi pe masuta

Voi va trebui sa impodobiti aceste crengute cu hartia alba creponata, astfel : rupeti hartia, o mototoliti, o ungeti cu aracet si o lipiti pe crengute. Astfel veti obtine niste crengute pline cu floricele. Dupa ce ati terminat de lipit, veti picta floricelele realizate de voi cu acuarele, pentru a parea flori adevarate. 

-Ce culoare vom folosi pentru pictarea florilor ?

-Cum obtinem culoarea roz ?

In timp ce le explic elevilor, demonstrez cum trebuie lucrat.

Spor la lucru!



Grupa 2 :

- Voi ce aveti pe masuta ?

Voi va trebui sa rupeti fasii din hartia creponata de culoare verde, sa intindeti pe ea lipici si sa o infasurati pe scobitoare. Tot din hirtia creponata veti face si frunzele (prin acelasi procedeu).

Apoi veti prinde floricelele decupate din hartia glasata in varful scobitoarei.

In timp ce le explic elevilor, demonstrez cum trebuie lucrat.

Spor la lucru!



Grupa 3 :

- Voi ce aveti pe masuta ?

Voi va trebui sa lipiti cate 3-4 petale decupate din hartie glasata la un capat al sarmei, iar apoi sa  rupeti fasii din hartia creponata, sa intindeti pe ea lipici, sa infasurati sarma si sa prindeti frunzele (prin acelasi procedeu). Astfel veti obtine niste. branduse

In timp ce le explic elevilor, demonstrez cum trebuie lucrat.

Spor la lucru!


Dupa ce terminati de realizat cate o crenguta inflorita sau cate o flaoare, veniti si le asezati pe aceasta coala de poliester.


Grupa care va termina prima, va taia fasii din hartia creponata, reprezentand iarba, si va decora coala de poliester .





. crengute de copaci, hartie creponata, aracet, lipici, acuarele, pensule, apa











. roz.

. combinand alb cu rosu



. flori decupate din hartie glasata, scobitori, lipici, foarfeca.


. petale de flori decupate din hartie glasata, bucatele de sarma, lipici



Elevii sunt foarte atenti la explicatiile date.











. bucatele de sarma, hartie creponata de culoarea verde, aracet, petale de flori.














Elevii sunt foarte atenti la explicatiile date



Apreciez cu calificative verbale .




Activitatea practica propriu-zisa

Trec pe la fiecare copil si unde observ ca este necesar reiau explicatiile odata cu demonstratia, dupa care urmaresc modul cum realizeaza fiecare sarcina, facand observatiile necesare.

Indrum fiecare elev, dupa ce termina de lucrat sa aseze produsele finite pe coala de poliester.

Elevii lucreaza

Urmaresc

cu atentie;

corectez

eventualele greseli ;


Asigurarea

feet-backului

-Ce am realizat ora

aceasta ?





-Care sunt etapele pe care le-am urmarit ?



. o livada inflorita, cu ajutorul crengutelor, hartiei creponate, hartiei glasate

. cate un elev din fiecare grupa prezinta etapele de lucru


Raspunsurile elevilor vor fi intarite, repetate, completate si apreciate verbal.



Etapa finala de analiza si evaluare

Elevii sunt solicitati sa priveasca macheta realizata de ei si sa-si exprime parerea, tinand cont de urmatoarele criterii :

-daca s-au urmarit toate etapele de lucru ;

-daca aspectul lucrarii este ingrijit.

Evidentiez elevii care au realizat corect lucrarile, incurajandu-i si pe ceilalti.

Solicita elevii sa intoneze un cantecel de primavara in timp ce aseaza pe macheta fluturi, pasarele.

Indrum activitatea de strangere a materialelor si de realizare a curateniei.

Elevii isi exprima parerile despre felul cum au lucrat atat ei cit si colegii.

Apreciez cu calificative verbale .







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright