Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Ecologie


Qdidactic » didactica & scoala » geografie » ecologie
Proiect didactic: Ce pot simboliza plantele si animalele?



Proiect didactic: Ce pot simboliza plantele si animalele?


Data: 4 – III –

Clasa: a III-a

Invatator:

Aria curriculara: Om si societate

Disciplina: Educatie civica

Unitatea de invatare: Raporturile noastre cu lucrurile si fiintele

Subiectul lectiei: Ce pot simboliza plantele si animalele?

Tipul lectiei: predare-invatare


Scopul: insusirea unor cunostinte cu privire la ceea ce pot simboliza plantele si animalele;

Obiective operationale:

O1: sa desprinda mesajul civic dintr-un text de mica intindere;

O2: sa interpreteze semnificatia unor simboluri;

O3: sa identifice simbolurile intalnite in diferite contexte;

O4: sa gaseasca un corespondent din lumea vietuitoarelor pentru propria persoana;

O5: sa utilizeze un limbaj specific disciplinei educatia civica.


Strategii didactice:

a)      Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul, jocul didactic,



b)     Mijloace didactice: jetoane cu imagini, cartea postala

c)      Forme de organizare: frontala, individuala, pe echipe

d)     Resurse bibliografice:

Neculai, Cristina-Diana, Educatie civica –practici civice, teste si exercitii, clasa a III-a, Editura Carminis, Pitesti, 2007;







Secventele lectiei

Ob op.


Continutul instructiv-educativ al lectiei

Strategii didactice


Evaluare

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare


1. Moment organizatoric



Asigur climatul favorabil desfasurarii orei. Pregatesc materialele necesare.






2.Reactualizarea cunostintelor



Se prezinta un set de imagini si se discuta cu elevii – atitudinea fata de animale si plante.



conversatia



imagini



frontala

individuala



3. Captarea atentiei




































4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale


5. Dirijarea invatarii



















































6. Obtinerea performantei







7. Asigurarea retentiei si a transferului








O1




























O5











O5




O5




O2








O3





O3
























O4


Cartea postala adusa de randunica


Dragi elevi ai clasei a III-a,


Abia am sosit pe meleagurile tarii voastre si suntem foarte obosite. Am calatorit mult si acum dorim sa ne (re)construim cuiburile.

Avem marea rugaminte sa ne protejati, sa nu ne distrugeti cuiburile, pentru ca si noi suntem fiinte si avem familii.


Cu drag,

pasarile calatoare.






Ce mesaj desprindem din textul scris de pasari?

Ce vor sa ne transmita pasarile?

Cum trebuie sa ne comportam cu pasarile? Dar cu plantele?

Ce plante de primavara cunoasteti? Cum sunt? (gingase, delicate)

Putem folosi comparatia gingas ca un ghiocel? Cand o folosim?

Dati exemple de astfel de comparatii. (harnica precum o albina/furnica; puternic precum leul etc. )

Putem spune ca acestea reprezinta simboluri? Se explica intelesul acestui cuvant (simbol = imagine/semn ce reprezinta prin asemanare o fiinta, un sentiment, o idee.)



Anunt subiectul lectiei si obiectivele operationale in termeni accesibili elevilor.



Se citeste lectura din manual;

Se poarta discutii pe marginea textelor citite;

Se explica cuvintele si se integreaza in enunturi proprii.



a simboliza = a exprima ceva printr-un

simbol;

stema = semn simbolic al unei tari/oras;


Cu cine se aseamana personajele din textul citit? De ce?

Voi cu cine va asemanati? De ce?

Prezint jetoane cu imagini ale unor plante si animale si impreuna cu elevii vom preciza ce simbolizeaza fiecare.


Priviti cu atentie stema tarii. Ce imagini ale unor animale s-au folosit ca simboluri?


Ce alte simboluri mai cunoasteti?

frunza de artar – steagul Canadei;

sarpele – simbol al energiei vietii, al puterii naturii, al vindecarii;

ursul – animal sacru considerat de geto-daci;      

mielul – simbolul jerfei crestine;

ramura de maslin si porumbelul – simbolurile pacii;

leul – simbolul puterii;

bufnita – simbolul intelepciunii;

vulturul – simbolul aspiratiilor catre inaltimi;

furnica si albina – simbolul harniciei;

ghiocelul – simbolul puritatii, gingasiei, sperantei, iar pentru indieni – simbol al curajului;

brandusa – simbol al devotamentului,          prieteniei;

vioreaua – simbolul sinceritatii, increderii;

elefantul – simbolul puterii;

bradul – simbolul vietii eterne, vesnice;

vulpea – simbolul vicleniei, sireteniei;

bradul – simbolul vietii, trainiciei;

crinul – simbolul sperantei, al puritatii, al triumfului;

spicul de grau – simbolul belsugului;

Jocul preferintelor


Daca as fi o pasare, as prefera sa fiu.;

Daca as fi o floare, as prefera sa fiu ..;

Daca as fi o jucarie, as dori sa fiu .


Se realizeaza un steag al clasei fosind ca simbol vietuitoarele care sa ii reprezinte.


Tema : sa reprezinte prin desen vietuitoarele care ii reprezinta.

Se fac aprecieri generale si individuale cu privire la modul de participare al elevilor la lectie. Se noteaza elevii.



conversatia













Conversatia euristica







conversatia





explicatia











conversatia




lucrul cu manualul





explicatia





conversatia
















Conversatia


explicatia



















Jocul didactic







conversatia








Cartea postala















































Jetoane cu imagini (plante si animale)








frontala









frontala





frontala



individuala















frontala














frontala

















frontala


individuala


















frontala


individuala




pe echipe



frontala

individuala
















Ev capacitatea de intelegere a unui mesaj scurt;



Ev capacitatea de a transfera pe plan mental cunostintele insusite de la alte discipline si din experienta proprie;




















Ev capacitatea de a insusi semnificatia unor termeni;



































Ev capacitatea de a-si atribui un corespondent dintre vietuitoare;






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

Ecologie



Alpinism
Astronomie
Demografie
Ecologie
Geodezie
Geologie
Hidrologie
Meteorologie

Proiecte pe aceeasi tema


Rolul amenajarii teritoriului in protejarea patrimoniului natural si a celui creat (cultural)
Eco prietenii padurii - programul leaf
Definitia dreptului mediului - protectia juridica a biodiversitatii, protectia juridica a mediului marin, protectia apelor si a ecosistemelor acvatice
Impactul centralelor termoelectrice asupra mediului ambiant - impactul sectorului energetic
Efectele poluarii atmosferice asupra organismelor vegetale
Deseurile - cadrul legislativ privind gestionarea deseurilor in judet
Obiectivele limitarii si combaterii schimbarilor climatice
Arii naturale protejate
Crize ambientale - dezvoltarea durabila si strategia de protectie a mediului
Poluarea si invelisul geografic



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente, referate, lucrari. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online proiectul sau referatul tau.