Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE - GRUPA: Mare -pregatitoare Ce si cum vreau sa fiu?



PROIECT DE ACTIVITATE - GRUPA: Mare -pregatitoare Ce si cum vreau sa fiu?


PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mare -pregatitoare

TEMA:Ce si cum vreau sa fiu?

TEMA ZILEI Litere si cifre

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati liber alese (activitati pe centre de interes)

DENUMIREA ACTIVITATII:



Sector:      1. Joc de masa

2.Biblioteca

3. Joc de rol

TEMA ACTIVITATII:

Sector:            1. "Sorteaza cifrele si literele "

2. "Sunete si silabe"

3. "De-a invatatoarea"

TIPUL ACTIVITATII: activitate de fixare, consolidare si relaxare

FORMA DE REALIZARE: activitate individuala si pe grupuri mici

SCOPUL: socializarea copiilor prin activitati semidirijate care fixeaza cunostinte noi si pregateste activitatile urmatoare.

OBIECTIVE CADRU:

Educarea trasaturilor de vointa si caracter , formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti;

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a literelor si cifrelor,

precum si stimularea curiozitatii pentru utilizarea acestora ;

Dezvoltarea simtului practic si estetic;

Stimularea capacitatii creatoare.

OBIECTIVE OPERATIONALE: 

1 Sectorul: Joc de masa Tema: "Sorteaza cifrele si literele"

O1 - sa sorteze corect literele si cifrele;

O2 - sa denumeasca diferite cuvinte cu sunetul dat , despartindu-le in silabe;

O3 - sa interpreteze rolurile date.;

Strategii didactice:

Metode si procedee: - conversatia

explicatia

instructajul verbal

jocul

Material didactic: table magnetice, jetoane cu cifre si litere, rechizite.

Desfasurarea activitatii:

Copiii sorteaza literele invatate si le aseaza pe tablele magnetice. Apoi aseaza cifrele in ordine crescatoare si descrescatoare.

2      Sectorul: "Biblioteca Tema: "Sunete si silabe"


O1 - sa recunoasca litera data;

O2 - sa denumeasca diferite cuvinte cu sunetele date

O3 -sa desparta in silabe cuvintele;

O4 -sa scrie numarul de silabe pe tabla;

O5 - sa colaboreze cu membrii grupului.;

Strategii didactice:

Metode si procedee: - conversatia

explicatia

instructajul verbal

jocul

demonstratia

Material didactic: jetoane cu litere , obiecte , cifre

Desfasurarea activitatii:

Copiii vor alege o litera, vor forma un cuvant pornind de la litera aleasa, il despart in silabe, sunete, reprezinta grafic numarul de silabe si sunete.

3 Sectorul: Joc de rol Tema: "De-a invatatoarea "

O1 - sa participe la joc distribuindu-si echilibrat rolurile;

O2 - sa interactioneze cu materialele puse in joc;

O3 - sa utilizeze formule de politete.

Strategii didactice

Metode si procedee: - conversatia

- explicatia

- instructajul verbal

- jocul de rol

Material didactic: rechizite , jetoane.

Desfasurarea activitatii:

Copiii isi asuma rolul de "invatatoare" si de "elevi", participa la joc utilizand rechizitele, notarea raspunsurilor ,utilizeaza formule de politete.

DURATA: 40 minute

BIBLIOGRAFIE :

"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii" ,

Ed. V&Integral, Bucuresti, 2005.

,,Laborator prescolar", Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lazarescu ,

Ed. V&Integral

"Curriculum pentru invatamant prescolar (3 - 6 / 7 ani )", M.E.C.T. - 2009



DESFASURAREA ACTIVITATII


EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC AL ACTIVITATII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

(instrumente si marcatori)

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Pentru o buna desfasurare a activitatii se iau urmatoarele masuri:

aerisirea salii de grupa

pregatirea materialelor didactice necesare

intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa



2. CAPTAREA ATENTIEI (discutii pregatitoare)

Introducerea in activitate se va realiza printr-o scurta expunere :

,,Copii, pentru ca voi sunteti mari de acum si va pregatiti pentru scoala, a venitpe la noi prin clasaun coleg de la scoala si a lasat mai multe materiale din care voi sa realizati diferite lucrari. La sfarsitul zilei , va veni din nou sa vada ce ati facut si in functie de ce o savada o sa va rasplateasca



Expunerea


3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Voi anunta jocurile si activitatile ce urmeaza a fi desfasurate in fiecare centru de interes , invitand grupa de copii sa le viziteze si sa-si aleaga tema dorita.

Pentru fiecare centru (sector) voi purta discutii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispozitie si modul de utilizare al ustensilelor.

Se reaminteste copiilor comportamentul dezirabil in cazul acestor activitati - vorbim in soapta pentru a nu deranja pe altii;- sa lucram frumos , sa nu patam, sa utilizam cu grija materialele; - apreciem si protejam lucrarile facute de colegi ; - fiecare joc , lucrare trebuie terminate.



Observatia

Conversatia

- explicatia



4. DESFASURAREA ACTIVITATILOR

Copiii se organizeaza in centrul dorit , intuiesc si se familiarizeaza cu materialele pregatite .


La sectorul JOC DE MASA copiii vor sorta sunetele si cifrele le vor pune pe tablitele magnetice . Apoi vor forma sirul crescator si descrescator de la 1la 10.



La sectorul BIBLIOTECA copiii vor da exemple de cuvinte cu sunetele date, le vor desparti in silabe si vor scrie pe tabla grafic silabele si numarul lor.


La sectorul JOC DE ROL copiii isi asuma rolul de "invatatoare", si elevi participa la joc utilizand rechizitele scolare, cifre , litere, notarea cu calificative, utilizeaza formule de politete.


Pe tot parcursul activitatii se vor asigura conditiile optime, se va urmari modul de relationare, de comunicare intre parteneri dar si cu materialele puse in joc.





Explicatia

Exercitiul

Munca independenta

Demonstratia

Repetitia

Jocul


Jocul de rol




Evaluarea orala a modului de exprimare a nivelului cunostintelor dobandite in activitatile anterioare.

5. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI

Se cere copiilor sa faca aprecieri si autoaprecieri exprimand opinii referitoare la modul cum s-a lucrat, cum s-a comunicat , cum au colaborat si la rezultatele pe care le-au obtinut.


Conversatia


6. INCHEIEREA ACTIVITATII

Voi face aprecieri stimulative referindu-ma la fiecare grup in parte si voi nominaliza copii care s-au remarcat.


Observatia de incheiere






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright