Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect de activitate integrata: grupa mijlocie - in ograda la bunica



Proiect de activitate integrata: grupa mijlocie - in ograda la bunica


Proiect de activitate integrata




EDUCATOARE

GRADINITA P.P.SUD

NIVEL: I-grupa mijlocie

TEMA DE STUDIU: ,,Cum a fost/ este  si va fi aici pe pamant?"

TEMA SAPTAMANII: In ograda la bunica

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata ALA+ADE ,,Cine a spus miau?"

ACTIVITATI DE INVATARE

ADP:

*Intalnirea de dimineata ,Gustarea,salutul,prezenta,calendarul naturii

*Noutatea zilei:animalute domestice de plus

*Joc: Spune ce sti despre

*Tranzitie: Curiozitati cu animale domestice

A.D.E +A.LA.-lectura educatoarei,joc de masa,arta,,Cine a spus miau?"




SCOPUL ACTIVITATII

*Formarea capacitatii de a audia in liniste o poveste, de a demonstra ca au inteles continutul acesteia;

*Consolidarea deprinderilor copiilor de a formula raspusuri corecte si de a afla ,,cine a spus miau"



OBIECTIVE OPERATIONALE


ADE:DLC: Povestirea educatoarei ,,Cine a spus ,,miau?"

*Sa asculte cu atentie continutul povestii;

*Sa retina personajele, intamplarile din poveste;

*Sa formuleze raspunsuri cu privire la personajele din poveste;


ALA:,,Cine a aspus miau?" Biblioteca , Joc de masa-puzzle,Arta-lipire


Sarcina de lucru:

Biblioteca

*Sa aranjeze imaginile in ordinea din poveste   ;

*Sa descrie imaginile, sa se exprime in propozitii logice, corect formulate din punct de vedere gramatical.

Joc de masa-puzzle

*Sa reconstituie,din bucati,corpul animalelor,folosindu-se de imaginile model pentru a afla misteriosul animal

Arta:,,Cine a spus miau"-lipire( aplicare) cacao si cereale pe o suprafata data

*Sa utilizeze corect tehnici de lucru pentru a realiza tema

*Sa analizeze corect lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii:originalitate,acuratete,grad de finalizare


STRATEGII DIDACTICE:

Metode: Conversatia, explicatia,braingstoming-ul demonstratia, exercitiul, lucrul individual,turul galeriei,surpriza,jocul,recompensa

Mijloace de invatamant

Calculator,C.D.,planse din poveste, imagini animale, jetoane, animale domestice -jucarii, siluete de animale si pasari,puzzle,fise de lucru,lipici,cacao,cereale,suport materiale,panou

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal,individual

LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa


MATERIAL BIBLIOGRAFIC

*Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;

*Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar , nivel

3-5 ani;

*Ghid pentru proiecte tematice



SCENARIUL ZILEI


Intalnirea de dimineata va debuta cu salutul ,,Buna dimineata", prezenta se va face cu ajutorul pozelor copiilor prezenti. Se stabileste anotimpul, ziua saptamanii si fenomenele caracteristice.

Pe masuta copiii descopera animale domestice de plus, cu care ne vom juca jocul: ,,Spune ce stii despre". Copiii le denumesc, le descriu, insistand pe aspectul fizic, comportamente si trasaturi ale acestora, hrana, adapost. Voi insista pe notiunea de animal domestic.

Copiii sunt atrasi spre sectorul Biblioteca pentru a viziona curiozitati din lumea animalelor si ii voi intreba daca vor sa afle dintr-o poveste,,cine a spus miau".Voi explica copiilor ce sarcini au de indeplinit,sa asculte cu atentie povestea,sa aranjam imaginile din poveste si sa le descriem dupa care vom trece la Joc de masa pentru a reconstitui imagini si de a afla misterioasul animal,iar la final la sectorul Arta vom primi o fisa de lucru si materialele necesare pentru a rezolva cerinta. Voi urmarii activitatea copiilor si voi interveni ori de cate ori va fi nevoie, in special la Biblioteca, unde voi solicita copiilor sa descrie imagini, sa formuleze propozitii.

In incheierea activitatilor integrate voi face aprecieri verbale asupra comportamentului si activitatii copiilor,vom expune lucrarile pe panou iar copiii vor primi recompensa stampila pe manuta..

In ultima parte a zilei vom face :Activitate complementara:Joc recreativ: Pisica si vrabiuta










PROIECT DIDACTIC





EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Momentul

organizatoric

-aerisirea salii de grupa si asigurarea unui climat benefic pentru desfasurarea activitatii;

-pregatirea centrelor si a materialelor necesare


 

2. Captarea atentiei

Copiii descopera pe o masuta surprize animalute domestice-jucarie, pe care le vor denumi si vom face jocul,,Ce stii despre"(ADP)

-conversatia

-jocul



3.Reactualizarea cunostintelor

Le prezint copiilor centrele si ii atrag spre zona biblioteca prin tranzitia- vizionare curiozitati cu animale .

Ii voi intreba pe copii ce stiu ei despre animalele domestice.


-braistoming-ul


-urmaresc cu atentie explicatiile date;


4. Anuntarea temei

-Astazi vom afla ,,Cine a spus miau? si vom avea urmatoarele activitati:

D.L.C-Povestea educatoarei,,Cine a spus miau?"

A.L.A-Centrul,,Biblioteca"-Aranjarea imaginilor din poveste si descrierea lor

Centrul ,,Joc de masa" Puzzle-reconstituire imagine.

Centrul ,,Arta"-aplicare cacao pe o suprafata data


-conversatia;

-explicatia;


5. Dirijarea invatarii

Povestea educatoarei,,Cine a spus miau?"

Voi prezenta povestea pe CD.

Dupa vizionare, voi purta cu copiii o

scurta conversatie despre continutul

povestii, personajele acesteia si

intamplarile prin care au trecut ele.


Biblioteca

Fixarea continutului povestii se va face

prin prezentarea unui set de imagini

cu cele mai semnificative momente din poveste.

- Copii, acestea sunt imagini din poveste. Cred ca le-am amestecat si nu mai stiu cum sa le asez. Vreti sa ma ajutati voi?

Pe rand, cate un copil va veni, va alege imaginea, respectand firul logic al

povestii, va reda pe scurt fragmentul

respectiv. Vom afisa imaginile pe un

panou. Copiii vor fi solicitati sa aplaude atunci cand alegerea este corecta, sau sa-l ajute pe copilul care a gresit.

Voi face aprecieri asupra modului de

participare a copiilor, atit in calitate de auditori, cat si in calitate de vorbitori.


Joc de masa

Copiii vor trece la mese pentru a reconstitui imaginile si a vedea daca gasim misteriosul animal si aici.Se descrie animalul din imagine ,o imagine avand obligatoriu misteriosul animal.


Arta

Pentru ca acum stiti cine a spus ,,miau", haideti sa facem acest animal dragalas aplicand cacao si cereale peste lipici pe o suprafata data. Copiii se aseaza la masute, unde vor primi fisa de lucru cu chipul pisicutei si toate materialele de lucru.

Explic copiilor etapele de lucru.

Voi urmari activitatea individuala a copiilor si voi interveni ori de cate ori este nevoie.

Copiii isi vor analiza reciproc lucrarile si vor interveni in functie de gradul de finalizare(acolo unde este nevoie).

- povestirea







_ conversatia;






































-explicatia;

-demonstratia;

- munca individuala; 









-turul galeriei                           

-urmaresc si apreciez comportamentul copiilor pe parcursul prezentarii povestii

-urmaresc si apreciez raspunsurile copiilor;























-observarea modului in care copiii realizeaza lucrarile


6. Asigurarea feed-back-ului

Lucrarile vor fi afisate pe un panou si expuse pe hol.  Voi face bilantul asupra activitatii desfasurate pe parcursul intregii zile.

-expunerea

-conversatia;


7. Incheierea activitatii

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului in care au raspuns, au audiat povestirea si au retinut continutul de idei a acesteia si asupra modului de realizare a lucrarilorde la activitatea practica. Copiii vor primi drept recompensa cate o stampila pe manuta.

-conversatia;

-aprecieri verbale;

-recompense.





ACTIVITATE COMPLEMENTARA




Joc recreativ:,, Pisica si vrabiuta"

Jocul este condus de educatoare care va fi ,,gospodina".Un copil este ales sa fie,,pisicuta",iar restul copiilor vor fi ,,vrabiute".

Gospodina aduce mancarea vrabiutelor si spune:

,,Vrabiute,vrabiute

Uite,uite , sunt graunte

Veniti toti sa le mancati.

De pisica nu uitati."

Apoi vrabiutele se apleaca pe jos si culeg grauntele dar trebuie sa fie foarte atente la pozitia pisicii,care se apropie incet,spunand:

,,Vine,vine pisicuta

Si mananca vrabiuta"

Copilul prins este eliminat din joc.

Regulile se pot schimba pe parcursul jocului.

Se schimba rolurile intre copii.



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright