Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
PROIECT DE ACTIVITATE - grupa mijlocie 'Livada inflorita' - macheta



PROIECT DE ACTIVITATE - grupa mijlocie 'Livada inflorita' - macheta


PROIECT  DE ACTIVITATE



Data :

Grupa mijlocie : "Grupa Ingerasilor"

Educatoare :

Categoria de activitati : Activitate Practica

Tema activitatii : ,,Livada inflorita - macheta

Tipul activitatii : Consolidare de priceperi si deprinderi - activitate colectiva

Scop : Consolidarea deprinderii de a realiza in colectiv o lucrare practica inspirata din natura si dezvoltarea simtului practic si estetic.

Obiective operationale:

Cognitive O1 - sa identifice corect materialele puse la dispozitie ;



O2 - sa enumere caracteristici ale anotimpului primavara ;

Psiho-motorii : O3 - sa foloseasca corect tehnicile insusite anterior: rupere,       mototolire,rasucire, lipire, asamblare ;

O4 - sa dovedeasca existenta deprinderilor practice de manuire, prelucrare si imbinare a materialelor ;

Afective : O5 - sa manifeste spirit cooperant in activitatile de grup ;

O6 - sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si/sau fata de lucrarea

celorlalti, motivandu-si parerea.

Strategii didactice :

Metode si procedee : conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, problematizarea exercitiul.

Material didactic : crengute, floricele de porumb, hartie creponata, hartie glace, flori, bete de chibrit, lipici, macheta suport din polistiren, CD - Anotimpurile , A. Vivaldi.

Forme de organizare : frontal, pe microgrupuri, individual.


Durata activitatii : 25 minute.


BIBLIOGRAFIE:

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,

Editura V&I Integral, Bucuresti, 2000;

Ghidul metodologic si aplicativ al educatoarei, Editura Eurodidact, Cluj-Napoca.


Evenimente

didactice


Continut stiintific


Strategii didactice


Evaluare


Moment

organizatoric

Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatii

-aerisirea salii de grupa

-aranjarea masutelor pe doua microgrupuri,

-pregatirea materialului didactic.




conversatia



Captarea

atentiei

Se va realiza printr-o scurta conversatie despre anotimpul primavara.

-In ce anotimp ne aflam ?

-Care sunt caracteristicile primaverii ?

-Ce s-a intamplat cu iarba, florile si copacii ?


problematizarea,

conversatia .


frontal


Aprcieri verbale.

Anuntarea

temei si a

obiectivelor

Ii anunt pe copii tema activitatii

- Astazi, la activitate practica, vom realiza impreuna tema ,,Livada inflorita . Aici avem o macheta suport pe care vom crea un coltisor din natura, mai precis o livada inforita, apoi o vom expune la sectorul ,,Arta


conversatia, explicatia / frontal


Desfasurarea

activitatii

Intuirea materialului didactic

Se cere, pe rand, fiecarui grup sa descopere si sa intuiasca materialele primite.


*microgrupul ,,Pomisorilor" - crengute (pomi), floricele de porumb, aracet, servetele umede.

*microgrupul ,,Florilor" - hartie creponata verde, rosie, galbena.


Explicarea tehnicilor de lucru:

Microgrupul "Pomisorilor" vor realiza pomii prin lipirea floricelelor de porumb pe crengutele pregatite.

Microgrupul "Florilor" vor realiza floricele prin ruperea si mototolirea hartiei creponate de culoare galben si rosu si fire de iarba prin ruperea si rasucirea hirtiei de culoare verde .


Demonstrarea modului de lucru

Rand pe rand, voi trece pe la fiecare microgrup in parte si voi analiza impreuna cu copiii modelul, materialele din care este alcatuit, forma marimea, culoarea acestuia.

Le demonstrez modul de lucru.


Exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii.

Inainte de a trece la executarea lucrarii, voi cere copiilor sa exerseze cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii: morisca, inchiderea si deschiderea pumnilor, cantatul la pian etc.


Efectuarea lucrarilor de catre copii.

Se da semnalul de incepere a lucrului. Se lucreaza pe fond muzical.

Voi supraveghea modul in care copiii isi realizeaza lucrarile, iar daca va fi nevoie voi interveni cu explicatii individuale. Voi incuraja pe cei mai putin abili si voi urmari ca toti copiii sa-si duca munca la bun sfarsit.

Voi urmari corectitudinea, acuratetea lucrarilor, cooperarea intre grupuri.

Cand majoritatea copiilor au terminat, voi da preavizul si apoi semnalul de incetare a lucrului.


conversatia, explicatia / microgrupuri



conversatia, explicatia.

















explicatia, demonstratia / microgrupuri









exercitiul / frontal










Conversatia, exercitiul / individual si pe microgrupuri

Aprecieri verbale.











Observarea comportamentului






















Observarea

Comportamentului copiilor.








Aprecieri verbale cu caracter stimulativ.

Evaluez corectitudinea, acuratetea lucrarilor, cooperarea intre grupuri


Evaluarea


Evaluarea partiala pe grupe :

Dupa incetarea lucrului se evalueaza lucrarile pe grupe urmarind aprecierea critica si autocritica privind acuratetea, corectitudinea si estetica lucrarilor.


Asamblarea machetei.

Impreuna cu copiii se asambleaza macheta.

Se adauga fluturasii trimisi de Zana Primavara care vor fi lipiti pe floricele .

Evaluarea lucrarii colective :

Se evidentiaza efortul colectiv pentru realizarea machetei. Copiii isi exprima opiniile personale fata de lucrare.

Se fixeaza tema activitatii : 

«Livada inflorita « 


conversatia / frontal


Aprecieri verbale.

Evaluez modul de autoevaluare al copiilor



Incheierea activitatii


In incheierea activitatii se va canta cantecul ,,Infloresc gradinile


frontal





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright