Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect de activitate integrata "zvon de primavara", grupa: "boboceilor"-mijlocie



Proiect de activitate integrata "zvon de primavara", grupa: "boboceilor"-mijlocie


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

"ZVON DE PRIMAVARA"



Gradinita cu Program Prelungit Nr.1 Sighisoara

Grupa: "Boboceilor"-mijlocie


Proiect de activitate integrata


Nivel : I-gr.mijlocie

Tema anuala : Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim ?

Tema zilei : "Zvon de primavara "

Tipul de activitate :formare de priceperi si deprinderi

Forma de realizare : activitate integrata (ADP +ADE+ALA2 )

Mijloace de realizare : DLC-lectura educatoarei "Legenda martisorului"

DOS-activitate practica -"Martisoare"

Forma de organizare : frontal, pe grupuri, individual



Scopul :Stimularea curiozitatii pentru investigarea mediului inconjurator ;

Dezvoltarea capacitatilor de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, a traditiilor si obiceiurilor legate de venirea primaverii;

Stimularea imaginatiei creatoare si a deprinderilor practice.

Obiective operationale

DLC:-sa retina titlul povestii;

-sa urmareasca cu atentie firul povestii;

-sa raspunda corect la intrebarile adresate;

-sa se exprime corect in propozitii din punct de vedere grammatical;

-sa indice corect succesiunea momentelor povestii;

DOS:-Activitate practica :

-sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru;

-sa utilizeze in mod corespunzator materialele puse la dispozitie ;

-sa manifeste interes si satisfactie pe parcursul desfasurarii activitatii;

Activitati de grup - dans tematic : "Dansul ghioceilor"

-sa perceapa componentele spatio-temporale (ritm, durata, distanta, localizare)

-sa coordoneze miscarile cu muzica;

Strategii didactice;

Metode si procedee : conversatia , explicatia, demonstratia, exercitiul;

Mijloace didactice:elemente surpriza ( zana Iarna si ghiocelul ) , prezentare pps, cd cu "Primavara" -Vivaldi, carton colorat , hartie colorata, snur de martisor, lipici .

Evaluare : observare sistematica si aprecieri orale.

Bibliografie:

Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani,2008

Activitatea integrata din gradinita-ghid metodic, Editura DPH,Buc.2008

Smaranda C. si colab., Ziua buna incepe la Intalnirea de dimineata ,Editura Tehno-Art ,Cluj

Revista Invatamantului Prescolar Nr.1-2/2011


Scenariul zilei

Copiii vor intra in grupa cantand un cantecel de bun venit doamnelor educatoare venite in vizita.       

Buna dimineata,draga gradinita

Am venit si astazi ca sa ne distram

Grupa mijlocie a sosit acum

Si va spune-n cor :Bine ati venit !

Intalnirea de dimineata:

1.Salutul Dimineata a sosit

Si copiii au venit

Pe perinite ne-asezam

Si frumos ne salutam !

Copiii se aseaza pe perinite formand "cercul prieteniei" si asigurandu-se astfel contact vizual.

Salutul se propaga de la stanga spre dreapta, fiecare copil salutandu-si colegul :"Buna dimineata,bobocel ! Ma bucur sa te revad "sau "Bine ai venit la gradinita!"

Prezenta - Dupa ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am intalnit

Cine oare n-a venit ?

Se face strigarea catalogului, copiii prezenti asezandu-si bobocul cu poza sa pe lacul grupei.

Asadar , acum pe lac cati boboci fac mac-mac-mac? (centralizarea)

Calendarul naturii - A inceput o noua zi

Cum e vremea azi copii ?

Se lucreaza pe panou : -Cand ati venit la gradinita ati privit cerul?

-Erau nori ?Era soare? Batea vantul ?

-Cum v-a imbracat mama azi ?

-Ce zi a saptamanii e azi ? Ce zi a fost ieri ?

-In ce anotimp suntem ?

Impartasirea cu ceilalti: Ei si-acum dragi copii sa va spun ce mi s-a intamplat azi de dimineata cand veneam grabita catre gradinita.Aud la un moment dat pe cineva spunand "Buna dimineata !" si bineinteles ma opresc sa salut dar . ma uit in stanga ma uit in dreapta si nu vad pe nimeni asadar imi spun "n-ai auzit bine" si ma pregatesc sa merg mai departe cand colo ce sa vedeti aud iar "Buna dimineata ! Aici jos sunt!Am auzit eu ca mergi la gradinita la niste copii tare isteti, n-ai vrea sa ma duci si pe mine ? Tare as vrea sa-i cunosc mai ales ca am auzit ca astazi vor avea oaspeti si va fi o mare sarbatoare .Ma iei si pe mine ?" Ce credeti , bineinteles ca l-am luat cu mine ! Ei si acum cine credeti ca este ? Oaspetele meu vrea sa va spun o ghicitoare si voi sa-i ghiciti numele. Sunt micut si frumusel

In forma de clopotel

Din zapada ies nitel


Alb sunt cu codita verde

Bucuros cine ma vede

Copiii vor rezolva ghicitoarea ,le voi arata ghiocelul si apoi vom purta o scurta conversatie pe tema semnificatiei ghiocelului si a impresiilor lor despre acest subiect.

Activitatea de grup:In timp ce copiii impartasesc impresii despre aparitia ghiocelului in sala de grupa isi face aparitia Zana Iarna.

"Buna ziua copilasi, am venit sa ne jucam. Am adus cu mine mai multi fulgisori,mantia mi-am intins-o peste tot pe-afara, haide-ti repejor sa nebulgarim, oameni de zapada sa construim.

"Multumim ,Zana Iarna ! Cat ai fost pe la noi ne-am jucat , ne-am amuzat,ne-am dat cu sania ,am construit oameni de zapada , a venit Mos Craciun cu cadouri . ..(copiii vor enumera activitatile facute in timpul iernii ).Dar acum uite au aparut ghioceii si ei sunt micuti si frumusei si frigul tau iar putea dobori ,iar pe de alta parte credem ca si tu ai obosit dupa atata munca , e mult timp de cand esti pe la noi.

"Ei copii, aveti dreptate , daca stau sa ma gandesc ma simt cam obosita semn ca ar trebui sa plec.Sora mea mai mica, Zana Primavara, v-a sosi cu multe surprize pentru voi pregatite.

Dar nu putem sa o lasam pe Zana Iarna sa plece fara sa-i cantam un cantec de ramas bun. Iarna sa te duci cu bine.

Primavara vine ,vine

Vestitorii au sosit

In zavoiu-ntinerit.


Iarna iata s-a sfarsit

Si zapada s-a topit

Din pamant au rasarit

Ghioceii ce-au vestit

Ca la noi in tara iara

Vine mandra primavara.

Noutatea zilei

In sala de grupa isi face aparitia un ghiocel. Buna ziua bobocei !

Eu si cativa frati de-ai mei

Am venit c-o veste buna

Sa ne bucuram impreuna .

Zana Primavara vine !

Si fiindca e ocupata

Sa invie natura toata

M-a trimis pe mine

Sa v-aduc un dar.

Multumim,ghiocel frumos ! Pentru noi ce ai in cos ?

Ghiocelul v-a scoate din cosulet o scrisoare de la Zana Primavara prin care aceasta ii roaga sa o ajute sa-si anunte venirea.Ea le spune ca felul in care ea isi anunta venirea in fiecare an sunt martisoarele, asadar ii roaga pe copii sa confectioneze martisoare cat mai frumoase si apoi sa le daruiasca celor dragi .Zana Primavara le mai trimite si "Legenda martisorului " pentru ca astfel ei sa afle care este originea acestui obicei.Si pentru ca acum ei,copiii sunt ajutoarele Zanei aceasta le daruieste fiecaruia cate un costum de ghiocel pentru ca copiii sa fie cu adevarat mesageri ai primaverii.

Tranzitia catre ADE -DLC se va face prin jocul muzical "Bat din palme "










EVENIMENT

DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1.Moment

organizatoric

Voi asigura conditiile optime pentru desfasurarea activitatilor:

aerisirea salii de grupa ;

aranjarea mobilierului ;

pregatirea materialului necesar pentru activitati;

intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa.



2.Captarea

atentiei

O voi face inca din cadrul intalnirii de dimineata cand in sala de grupa isi face aparitia ghiocelul cu surprizele trimise de Zana Primavara.

Expunerea

Conversatia

Explicatia


3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Tema zilei se va face la rugamintea Zanei Primavara (aceasta ne trimite o scrisoare prin care ne roaga sa o ajutam sa-si anunte venirea ) asadar vom stabili cu copiii ca o vom ajuta pe Zana si vom confectiona martisoare.Dar mai intai voi citi legenda pe care ne-a adus-o ghiocelul in dar.




Expunerea


4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Voi citi "Legenda martisorului " clar, accesibil si expresiv.Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii , prin accentuari si intensificari ale vocii,mimica si gestica.

Voi explica copiilor cuvintele necunoscute.

La finalul lecturii copiii vor trebui sa faca dovada intelegerii textului raspunzand la intrebarile mele legate de personaje si momentele importante ale povestirii.

Tranzitie : cantec "Martisoare,martisoare"

Expunerea


Conversatia

Asculta cu atentie povestirea




Raspund intrebarilor puse.

5.Asigurarea  retentiei si a transferului

Intuirea materialului: Voi arata copiilor materialul de lucru -partile componente ale martisorului: inimioara suport , floarea, frunza si snurul martisorului.

Explicarea si demonstrarea modului de lucru: voi explica modul in care trebuie asamblat martisorul- vom intinde pasta de lipit pe toata frunza si apoi o vom lipi pe inimioara suport iar apoi la fel vom proceda si cu petalele si mijlocul florii.

Incalzirea muschilor mici ai mainii:

"Mana lebada o fac

Care dau mereu din cap

Lebedele-n jur privesc

Capul apoi si-l rotesc

Mainile nu stau deloc

Si se pregatesc de joc

Degetele-mi sunt petale

Le desfac ca la o floare

Si apoi le rasfiram

Si la un pian cantam."

Executarea lucrarilor : Le urez spor la treaba.

In timp ce copiii lucreaza ii supraveghez, ii ajut si ii indrum  acolo unde e nevoie.

Conversatia




Explicatia





Exercitiul










Conversatia

Explicatia

Munca individuala




Sunt atenti la explicarea modului de lucru.



Executa corect miscarile de incalzire a muschilor  mainilor.





Lucreaza corect si ordonat respectand cerintele.

6.Obtinerea performantei

Dupa ce vor termina lucrarile le vor aseza pe un panou special amenajat in asa fel incat sa poata fi admirate pentru ca la finalul zilei sa-l ofere in dar mamelor lor impreuna cu vestea venirii primaverii.

Turul galeriei


7.Evaluarea

Se adreseaza copiilor intrebari legate de activitatea desfasurata.Cum s-a numit povestea pe care ne-a trimis-o Zana Primavara ?Ce ne-a rugat Zana Primavara sa facem pentru ea ? Care este semnificatia martisorului ?

Se fac aprecieri asupra lucrarilor.

Copiii primesc recompense pentru activitate.

Conversatia

evaluativa

Raspund corect la intrebari.

8.Incheierea activitatii

"Pentru ca lucrarile voastre sunt foarte frumoase eu zic ca Zana Primavara se va bucura foarte mult de ele . Ei, dar oaspetele nostru ghiocelul are o rugaminte , ar vrea sa dansati impreuna cu el "Dansul ghioceilor"de bucurie ca ati facut niste martisoare asa frumoase.



conversatia

Executa "Dansul ghioceilor"






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright