Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mare-pregatitoare, omul, prietenul necuvantatoarelor - parada animalelor



PROIECT DIDACTIC GRUPA: mare-pregatitoare, omul, prietenul necuvantatoarelor - parada animalelor


PROIECT DIDACTIC


GRUPA: mare-pregatitoare

TEMA ANUALA: Ce si cum vreau sa fiu?

TEMA PROIECTULUI:Omul, prietenul necuvantatoarelor

TEMA ZILEI:Parada animalelor

FORMA DE REALIZARE:Activitate integrata

DURATA: o zi

TIPUL DE ACTIVITATE INTAGRATA:ADP+ALA1+ADE(DS+DOS+DLC)+ALA2


*ADP -Rutine:Intalnirea de dimineata-,,Ghici,ghicitoarea mea"

- Tranzitii -,,Joc cu text si cant,,Cate unul pe carare"

-Cantec,, Graiul animalelor"

*ALA1-


-BIBLIOTECA: "Cartea cu animale "-citire de imagini


-STIINTA: "Gaseste mama puiului " labirinturi.



-ARTA: "Animalul preferat -pictura cu pensula"


*ADE- DS-Joc didactic,,Spune ce stii despre.?"

-DLC-Scriere grafica-Decorare,,Hainuta iepurasului"

-DOS,,Animale"-masti(decupare,aplicatie)

*ALA2-Joc de miscare,,Animalutele, la casuta voastra!"


SCOPIL ACTIVITATII:

* Dezvoltarea capacitatii de a cunoaste si a intelege mediul inconjurator;

*Cultivarea interesului si a placerii pentru invatarea prin cooperare;

*Stimularea gandirii critice, a initiativei.

*Consolidarea unor abilitati practice, specific nivelului de dezvoltare motrica

*.Dezvoltarea capacitatii de a intelege si transmite, intentii, ganduri , semnificatii, mijlocite de limbajul scris



OBIECTIVE DE REFERINTA:

DS

*sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare (animale);

*sa deduca conexiuni intre idei, concepte, pornind de la tema centrala;

*sa participe la activitatile de invatare in grup, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;

*sa-si adapteze propriul comportament la cerintele grupurilor informale.

DOS

* sa identifice, sa proiecteze si sa gaseasca cat mai mutte solutii pentru realizarea

unei teme propuse in cadrul puse in cadrul activitatilor practice;

*sa traiasca in relatii cu cei din jur stari afective pozitive, sa manifeste prietenie, toleranta, armonie,concomitent cu invatarea autocontrolului;

DLC

*sa utilizeze efectiv instrumentele de scris, stapanind deprinderile motrice elementare necesare folosirii acestora;

*sa descopere ca scrierea indeplineste anumite scopuri, cerinte sociale si sa se foloseasca de aceasta descoperire.


OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili sa:

O1 - sa-si aleaga ca tema de discutie unul din animalele : caine, vaca, cal,

oaie, capra, pisica, porc,lup,urs,vulpe, etc.

O2 - sa reprezinte prin desen carcteristici ale animalului ales: adapost, hrana, foloase;

O3 - sa accepte si sa ofere sprijin;

O4 - sa sintetizeze in fata colectivului rezultatele muncii in echipa.

O5 - sa intuiasca materialele puse la dispozitie (pasta de lipit, hartie glasse, creioane colorate, carioca, masti)

O6 - sa decoreze creativ, utilizand diferite metode, tehnici(rupere,

lipire

sa gaseasca o intrebuintare pentru obiectele realizate;

O8- sa-si dezvolte muschii mici ai mainii

O9 -sa traseze semnele grafice in spatial dat de la stanga la dreapta

SARCINA JOCULUI: sa reprezinte prin desen caracteristici ale animalelor domestice: adapost,

hrana, foloase.

REGULILE JOCULUI: copiii vor fi impartiti in grupe care cuprind 3 - 4 copii, isi aleg un

animal domestic, il lipesc pe coala de hartie, in mijloc si cu culori

diferite traseaza sageti si deseneaza caracteristici ale acestora. La

terminarea sarcinii copiii vor aseza creioanele la mijlocul mesei si va

veni in fata un reprezentant al grupei si prezinta ideile elaborate de grup,

prin desen.

STRATEGIA DIDACTICA:

a)     metode: "harta conceptuala", "mana oarba", invatarea prin cooperare, "turul galeriei", conversatia, explicatia;

b)     mijloace didactice: jetoane cu animale domestice, creioane colorate, carioci, coli de hartie,lipici, carte de ghicitori.

BIBLIOGRAFIE:

"Revista invatamantului prescolar", nr. 1/2007;

"Curriculum pt. Invatamant prescolar"..

A. Vodita, "Jocuri didactice pentru cunoasterea mediului", Editura Aramis, Bucuresti;

I. Mihai, M. Arsene, "Ghicitori hazlii pentru voi copii", Editura Aramis, Bucuresti.

SCENARIU ACTIVITATII


Activitatea zilei va incepe cu Intalnirea de dimineata.

1.Salutul porneste de la educatoare prin recitarea unei poezii :

"Dimineata a sosit

Toti copii au venit

In cerc sa ne asezam

Cu totii sa ne salutam

Buna dimineata, pici!

Ma bucur ca sunt aici

A inceput o noua zi

Buna dimineata, copiii.

Copiii raspund, fiecare facand cate un compliment colegilor.




2.Activitea de grup.

Vom discuta aspecte legate de Calendarul naturii:

-In ce zi suntem ?Ce data?

-In ce an suntem?

-Cu ce ne imbracam?


3.Impartasirea cu ceilalti

Scurte conversatii despre materialul adus la grupa. Solicit copiilor sa-si imagineze "Daca a-si fi un animal (cal, vaca, oaie,vulpe,lup), as fi . .?

Vom dezlega ghicitori.


4.Noutatea zilei

Va plac animalele? De ce?

Astazi vom patrunde in lumea animalelor, unde vom descoperi multe surprize.

LA sfarsitul zilei ,vom organiza o parada a animalelor.

Tranzitia spre urmatoarea etapa a activitatii integrate se realizeaza prin intermediul jocului cu text si cant "Cate unul pe carare "

Ziua continua cu activitatea de la centrele de interes (secventa ALA), apoi cu activitatea integrata(DS+DOS+DLC).


In scenariul zilei urmeaza activitatea desfasurata la centrele de interes:


La centrul - Biblioteca copiii vor citi imagini din carticica "Cartea cu animale domestice" ;


La centrul - Stiinta"Gaseste mama puiului " labirinturi "

La central -Arta "Animale din ograda -pictura cu pensula"












DESFASURAREA ACTIVITATII(ADE)



MOMENTELE

ACTIVITATII



CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE


EVALUARE

METODE

MIJLOACE

Moment organizatoric





























  • amenajarea spatiului educational pentru lucrul pe grupuri mici;
  • aranjarea materialului necesar pentru desfasurarea act.;
  • asezarea copiilor pe grupe;




























Captarea

atentiei


O1

- se adreseaza copiilor urmatoarele intrebari:

  • despre ce animale am discutat?
  • De ce se numesc animale domestice?
  • De ce se numesc animale salbatice?
  • Care sunt adaposturile acestor animale?
  • Cu ce se hranesc acestea?
  • Ce foloase are omul de la ele?

conversatia




frontala



Tranzitia 1









.Anuntarea    temei si a

obiectivelor





Se va realiza "trenuletul animalelor" (copiii se deplaseaza spre centrele de interes pe melodia cantecelului ,,Cate unul pe carare")






Prezentarea ofertei pentru derularea programului zilei.






conversatia




Prezentarea continutului

si desfasurarea

activitatii














Secventa ADE





















































































Tranzitie 2



























O1







O2







O2







O3






















O4









O5





O6













O8




O9

Voi prezenta sectoarele de activitate cu materialele si sarcinile specifice.

Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, asculta cerintele educatoarei si sarcinile pentru fiecare centru.


Inainte, se executa cateva exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii.

Poezioara,,Degetelele"

ADE(DS+DOS+DLC)

Apoi isi aleg dintr-un bol cate o bulinuta pentru a sti la ce sector se indreapta.


DS-Joc diodactic,,Spune ce stii despre.?"

Se prezinta copiilor metoda hartii conceptuale:

Animalul ales de catre o grupa va fi lipit in centrul colii de hartie, iar copiii vor trasa sageti si vor desena unele caracteristici ale acestora, reprezentand o harta.


- cu ajutorul metodei mana oarba fiecare lider al grupului va alege un animal domestic, iar prin cooperare stabilesc sarcinile: lipesc animalul in mijlocul foii, se traseaza sageti, fiecare membru va desena cate o caracteristica a animalului respectiv;


-fiecare grup isi realizeza sarcina, cooperand si gasind varianta adecvata;

- cate un membru din fiecare grupa va alege un  jeton cu animal domestic prin metoda mainii oarbe;

- vor lipi in centrul colii animalul ales, iar cu culori diferite pentru fiecare copil vor trasa sageti si vor desena caracteristici.


- se va atrage atentia ca fiecare copil din grupa va lucra cu o culoare diferita pentru a se sesiza munca fiecaruia;

- la incheierea sarcinii creioanele vor fi asezate la mijlocul mesei;


- liderul fiecarui grup va prezenta harta conceptuala celorlalte grupe si vor fi asezate toate hartile pe o bucata de polistiren pentru sesizarea eventualelor greseli si corectarea acestora;

DOS-Animale-masti-aplicatie

Copiii asezati la sectorul arta vor realiza masti de animale .

Sarcinile lor sunt urmatoarele:

-sa decupeze dupa contur,mastile;

- sa transforme masca decupata utilizand diferite metode precum , rupere-lipire.

- sa pastreze curatenie la locul de lucru.



DLC-Scriere grafica-Decorare,,Hainuta

iepurasului"

Copiii asezati la centrul biblioteca ,vor decora hainuta iepurasului cu semnele grafice invatate,pastrand pozitia corecta o corpului.






Pentru a satisface nevoia de miscare a copiilor,  educatoarea propune jocul "Animalute, la casuta voastra!"

Educatoarea explica prescolarilor jocul. Grupa este dispusa in formatie de cerc, cate doi, fata in fata, cu fata spre centru. Cei din interior stau asezati incrucisat si reprezinta "casutele", iar ceilalti "animalutele".

La comanda: "Animalute, va imprastiati!", "animalutele" se raspandesc pe terenul de joc. La comanda: "Stati, ochii va acoperiti!" acestea se opresc si isi acopera ochii cu palmele, iar "casutele " isi schimba locurile intre ele. La   a treia comanda: "Animalute, la casuta voastra!" fiecare alearga la casuta.

Cel care gaseste primul casuta este declarat castigator.



conversatia


explicatia


demonstratia


invatarea in cerc




conversatia


explicatia


demonstratia
















Explicatia

Metoda hartii conceptuale





Mana oarba


Explicatia






Invatarea prin cooperare



Harta conceptuala












Turul galeriei









explicatia





Coversatia


Explicatia








Explicatia





conversatia















Jocul







jocul

















Bulinute de diferite culori



Jetoane cu animale




Coli de hartie


Creioane colorate



Jetoane cu animale


lipici









Jetoane cu animale







- creioane colorate;

- coli de hartie;

- lipici;

-jetoane cu

Animale












Masti


Hartie creponata

Hartie glase












Coli de scris


Carioci










Coli de

scris


carioci



frontala






























Individuala
















frontala














individuala












individuala














individual



















frontal

Obtinerea performantei


O4

Dupa terminarea sarcinilor la cele trei sectoare, grupele

de copii vor expune lucrarile

(mastile si fisele de lucru) pe

un panou, la centrul tematic.

Sarcina lor este de a

prezenta reciproc obiectele

realizate


conversatia



frontal


Incheierea

activitatii














Voi face aprecieri asupra modului de

lucru / participarii copiilor la intreaga activitate.

Toate materialele obtinute in urma activitatilor vor fi fotografiate, se vor lua imagini din timpul zilei, pentru a fi adaugate la portofoliile copiilor, iar impresiile vor fi notate in Jurnalul grupei.



In incheiere, pentru a recompensa buna participare a copiilor la activitate se va organiza "Parada animalelor".


conversatia


Lucrarile copiilor





recompense



Frontala


Aprecieri individuale,frontale si de grup






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright