Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect didactic - jocurile copiilor primavara



Proiect didactic - jocurile copiilor primavara






Proiect didactic


Nivel II

Educatoare :

Gradinita P

Categoria de activitate : Educarea limbajului

Mijloace de realizare : Lectura dupa imagine

Tema : ,,Jocurile copiilor primavara "

Obiective:-dezvoltarea capacitatii de a percepe in mod sistematic imaginea,

intelegand continutul acesteia prin exersarea operatiilor gandirii ;

-sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre primavara;

-dezvoltarea creativitatii verbale , a exersarii gandirii cauzale, divergente ,

deductive si a atentiei distributive;

-stimularea spiritului de observatie al copiilor in rezolvarea situatiilor pro-

blema prezente in imagine ;



-exersarea capacitatii de a alcatui propozitii corecte din punct de vedere

gramatical , sa formuleze propozitii interogative , idei pe baza observatiilor

facute

-sa recunoasca si sa denumeasca locul unde si cand se desfasoara actiunea ,

anumite schimbari si transformari din mediul incojurator ;

-sa participe la activitatea de grup atat in calitate de vorbitor cat si in cea de

auditor;

Metoda interactiva de grup :Explozia stelara

Mijloace de invatamant :imagini cu jocurile copiilor in anotimpul primavara si cinci

stelute pe care sunt scrise intrebarile

Scenariu didactic :

Impart grupa in cinci subgrupe , fiecare subgrupa primeste cate o steluta pe care sunt scrise cate o intrebare : ,,Ce ?" , ,,Cine ?" , ,,Unde ?" , ,,Cand ?" , ,, De ce ?'.Copiii au sarcina de a formula intrebari specifice , determinate de intrebarile coordonatoare.

Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre ideile descoperite stabilesc ordinea adresarii intrebarilor.   Cand copiii unui grup pun intrebari, grupurile celelalte le raspund sau adreseaza noi intrebari de acelasi tip , completand sforturile colegilor.













EXPLOZIA STELARA


CINE ?







CE?     Lectura dupa imagini UNDE ?


Jocurile copiilor

primavara





DE CE? CAND?




Exemple:

,,Ce ?" - Ce vedeti in aceasta imagine?; Ce anotimp este reprezentat in

acest tablou?; Ce stim despre primavara?; Ce fenomene sunt

primavara ?;Ce fac acesti copii in curtea gradinitei?; Ce jocuri

joaca?; Ce jucarii au?; Ce puteti spune despre pomii din curtea

gradinitei?;Ce este cladirea din spate?; Ce activitati se desfasoara in

ea?; Ce nume ii dati doamnei sducatoare?; Ce nume dati copiilor?; Ce

joc preferati?; Ce culori au florile din imagine?; Ce miros au florile?;

Ce moment al zilei este in reprezentat in imagine?; Ce va place mai

mult din imagine?"

,,Cine ?" - Cine ii insoteste pe copii in curtea gradinitei?; Cine zboara printre

nori?; Cine se intorc din tarile calde?; Cine a variut pomii?; Cine a

sapat rondul?; Cine a plantat florile?; Cine sare coarda?; Cine se

joaca cu mingea?; Cine se plimba cu tricicleta?; Cine se joaca cu

cercurile?:

,,Unde?" - Unde se afla acesti copii?; Unde se mai pot juca?; Unde au fost

plecate pasarile calatoare?; Unde se mai pot planta flori?; Unde

muncesc parintii si bunicii primavara?;

"Cand?" - Cand vin copii la gradinita?; Cand pleaca de la gradinita?; Cand

au iesit acesti copii in curtea gradinitei?; Cand inmuguresc

pomii?; Cand infloresc pomii?; Cand infloresc panselutele?; Cand

se joaca copii pe afara?; Cand se intorc pasarile calatoare?;

,,De ce ?" - De ce s-au intors pasarile calatoare?; De ce au inmugurit si au

inflorit pomii? De ce copii nu mai sunt gros imbracati?; De ce se

joaca in curtea gradinitei?; De ce sunt veseli?; De ce vin la

gradinita?; De ce s-au varuit pomii?; De ce inverzeste iarba?; De

ce copiii trebuie supravegheati?;


Dupa fiecare set de intrebari fac sinteza partiala, iar la final, sinteza generala.

Apreciez, in special, efortul copiilor de a elabora intrebari legate de imaginea prezentata, creativitatea in elaborarea intrebarilor si rezolvarea sarcinii centrale de lucru.






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright