Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica

Gramatica


Qdidactic » didactica & scoala » literatura » gramatica
Proiect didactic: Pronumele personal de politete



Proiect didactic: Pronumele personal de politete


Proiect didactic



Data:

Scoala: Scoala cu clasele I-VIII Tarian

Clasa: a III-a, A

Ỉnvǎtǎtor:

Aria curricularǎ: Limbǎ si comunicare

Unitatea de invǎtare: Copilaria

Subiectul lectiei: Pronumele personal de politete

Tipul lectiei: transmitere de noi cunoștințe

Obiectiv fundamental: asigurarea insușirii de catre elevi a pronumelui personal de politețe, in vederea formarii deprinderii de a-l folosi conștient in vorbire;


Obiective operationale:


a)      cognitive:



O1 – sǎ identifice pronumele personal de politețe dintr-un text;

O2– sǎ precizeze diferența dintre pronumele personal și pronumele personal de politețe;

O3 – sǎ numeasca la ce persoana și la ce numar apare pronumele personal de politețe;

O4 – sǎ enumere forme ale pronumelui personal de politete;

O5 – sǎ alcatuiasca oral enunțuri cu pronumele personal de politețe;

O6 – sa inlocuiasca pronumele personale cu pronumele personale de politețe potrivite;

O7 – sa rezolve corect fișa de lucru;


b)     afective:

O8 – sa de dovada de interes pentru activitate;

O9 – sa aiba o atitudine ințelegatoare și de interes in aprecierea raspunsurilor colegilor;





c)      psiho – motorii:

O7: sa respecte regulile clasei cu privire la inscrierea la raspuns;

O8: sa adopte o poziție corecta in banca;


^ O1 – sa citeasca corect literele a, A, m, M;

^ O2 – sa incercuiasca litera M dintr-un șir de cuvinte;

^O3 – sa sublinieze literele a și A dintr-un șir de cuvinte date;

^ O4 – sa incercuiasca cu roșu litera m din cuvintele scrise pe fișa;

^ O5 – sa uneasca literele  a, A, m, M cu imaginile corespunzatoare;

^ O6 – sa alcatuiasca oral cuvinte care sa conțina literele a și m;

^ O7 – sa desparta in silabe cuvintele care conțin literele a și m;


 













Strategii didactice:


  • Metode si procedee: conversatia, jocul didactic, explicatia, descoperirea deductiva, exercitiul, munca individuala,
  • Mijloace si materiale: planșe, fișe, fise de lucru, manualul,
  • Forme de organizare: frontala,  individualǎ;
  • Forme de evaluare: orala, frontala, formativa,

Durata: 45 minute


Bibliografie:

Programa școlara pentru clasa a III-a;

P., Tudora, C., Mihailescu, Limba și literatura romana – manual pentru clasa a III-a, Ed. Aramis, București, 2005;

I., Berca, M.,E., I., Micioara, Metodica predarii limbii romane – clasele I – IV, E.D.P., București, 1971;







Desfașurarea lecției


SECVENTELE  LECTIEI

OB OP

CONTINUTUL   LECTIEI

STRATEGIA DIDACTICA

ACTIVITATEA INVATATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE și PROCEDEE

RESURSE MATERI ALE

EVALUARE

1.Moment

Organizatoric

2min


Asigurarea  disciplinei in sala de clasa.

Pregatirea materialelor didactice.


Se pregatesc pentru lectie.




2.Verificarea cunoștințelor

5 min


Se controleaza daca tema scrisa a fost efectuata de toți elevii, printr-un sondaj sumar.

Se trec in vedere parțile de vorbire studiate:

  • Ce parți de vorbire ați invațat?

  • De cate feluri sunt substantivele?
  • Cate numere au substantivele?

  • Ce arata adjectivele?


  • Ce parte de vorbire ține locul unui substantiv?

. . iși verifica tema



. substantivul, adjectivul și pronumele personal

. .comune și proprii

. doua numere: singular și plural

. arata insușirile substantivelor


. . pronumele personal

Conversația



Orala

Frontala

3. Captarea atenției

5min


Prezint elevilor o planșa cu un tren și le spun ca e

azi vor face o calatorie cu trenul, spre o lume speciala. Le spun ca este un tren personal, care

are plecarea din Tarian și sosirea in Orașul Persoanelor Respectuoase.

Impreuna cu ei vor mai calatori și alte persoane.

Ei vor trebui sa așeze in vagoanele trenului,

persoanele potrivite in funcție de bilete.

Vagoanele au inscripționate:

*persoana I singular, plural,

*persoana a II-a, singular, plural,

*persoana a III-a, singular, plural,

Cer elevilor ca la fiecare vagon sa lipeasca

fișele potrivite, pe care apar scrise pronumele personale: eu, tu, el, ea, noi, voi , ei , ele.

Asculta indicațiile și pun

fișele

corespunzatoare inscripții-

lor de pe vagoane.

Conversația

Jocul didactic

Planșe, fișe,

Orala

4. Anunțarea temei și a obiectivelor

2 min.







Spun elevilor ca pentru a putea face calatoria in Orașelul Oamenilor Respectuoși trebuie sa se comporte frumos dar și sa știe sa vorbeasca politicos, iar azi vor invața acele cuvinte care folosite in vorbire ne arata respectul fața de persoana careia  ne adresam sau despre care vorbim.

Aceste cuvinte, ca și parte de vorbire poarta numele de pronume personal  de politețe, se comporta ca și pronumele personal, in sensul ca ține locul unui substantiv, dar are o forma diferita.

Scriu titlul pe tabla: Pronumele personal de politețe.


Asculta cu atentie explicatiile invatatorului






..scriu titlul in caiete

Conversația






Transmiterea noilor cunoștințe

15 min







O1


















O2










O3













O4

Prezint elevilor doua planșe cu dialoguri, pe care le vor citi:


- Bunicule, dumneata mi-ai adus aceste carți?

- Le-a adus dumneaei, bunica ta.


- Doamna Maria, dumneavoastra ați facut aceasta  prajitura?

- Da, dar m-a ajutat și Ioana, fiica mea.


Dupa citirea dialogurilor, se va trece la analizarea textului cu ajutorul conversației, cu rolul de a identifica pronumele personale de politețe.

Cui ține locul aceste cuvinte subliniate?

Ce sunt aceste cuvinte ca parte de vorbire daca țin locul unor substantive? Ce parte de vorbire ține locul unui substantiv?

Este un pronume, dar vedem ca are o forma diferita decat pronumele personale invațate. Ce exprima aceste pronume?  

Așa este, aceste pronume exprima respectul fața de una sau mai multe persoane și poarta numele de PRONUME PERSONAL DE POLITEȚE.

Tot cu ajutorul conversației, elevii vor fi puși in situația de a constata ca pronumele personal are forme doar la persoana a II-a singular și plural și la  persoana a III-a singular și plural.

Spuneam ca pronumele personal de politețe este folosit pentru a ne arata respectul fața de

*persoana ( persoanele) cu care vorbim și atunci putem folosi: dumneata, dumneavoastra;

*persoana  (persoanele) despre care vorbim, iar atunci putem folosi: dumneaei, dumnealui, dumnealor

Spun elevilor ca pronumele personal de politețe mai poate avea și alte forme, in funcție de persoana cu care vorbim sau despre care vorbim: mata, mataluca, Domnia Ta, Domnia Voastra, Maria Sa, Inalțimea Voastra . .  Mai spuneți voi alte forme intalnite .

Li se atrage atenția ca oricand vor avea de analizat gramatical pronumele, vor trebui sa specifice felul ( pronume personal de politețe) și caracteristicile acestuia  ( persoana și numar);

Prezint pe o fișa formele pronumelui personal de politețe:


Persoana


Singular

Plural

a II-a

Dumneata,

Dumneavoastra,

Dumneavoastra

a III-a

Dumneaei,

Dumnealui ,

Dumnealor



. citesc dialogurile













. bunicului, bunicii, doamnei Maria.


. ..pronumele




. . . .exprima respectul fața de persoanele din jurul nostru









Dirijați, elevii descopera formele pronumelui personal de politețe.













. Inalțimea Ta/ Sa/

Luminația Ta/ Sa/ Voastra


explicatia




conversația

























Descoperirea deductiva











Planse

Fișe





























Frontala






















6. Fixarea cunoștințelor

10 min

O5





O1





O6

Exerciții:

Alcatuiți oral enunțuri in care sa aveți pronume personal de politețe.


Recunoașteți pronumele personal de politețe:

Ea a vorbit despre școala cu dumneaei.

Noi vom veni la dumneavoastra in vizita.

Dumnealui este bunicul ei?

Eu am cantat pentru dumneavostra.


Inlocuiți pronumele personale cu pronumele personal de politețe:

Ea s-a dus la teatru.

El i-a adus carți.

Voi sau ei ati fost la biblioteca.




. .alcatuiesc enunțuri cu pronume personale de politețe .


. .subliniaza pronumele personal de politețe . .





. .inlocuiesc pronumele personale cu pronumele personal de politețe . .






conversatia



exercițiul





Frontala

7. Evaluare – asigurarea feedback-ului

5 min

O7

Elevii primesc o fișa de lucru, iar individual trebuie sa o rezolve.

(Anexa)

Rezolva sarcinile de pe  fișa de lucru

Lucrul individual


Fise de lucru


Formativa

8. Incheierea activitatii

1min


Fac aprecieri individuale și colective, cu privire la modul de desfașurare al activitații, la partcipiarea elevilor și la conduita acestora.

Se comunica tema pentru acasa: Culegere, pag.87, ex 132, 133.





Isi noteaza tema.


Conversația

Manualul

Frontala











Anexa:





Numele: .                                                                      Data: 05.04.2011


Fișa de lucru

1. Completeaza spațiile punctate cu pronumele personale de politețe potrivite:


.te duci la mare sau la munte? ( tu, dumneata, ea, dumnealui)

.este bunica mea. ( tu, dumnealui, ea,dumneaei )

Am cantat pentru . ( eu, dumneavoastra, mine)

La palat . . . . . . . . . . . regele,  ne-a tratat domnește. ( Inalțimea Sa, el, ea)



2. Cum e frumos sa ne adresam? Subliniaza varianta buna:

Doamna invațatoare m-a rugat sa-i dau cartea ei / dumneaei.

Unchiule, tu / dumneata ai invațat bine la școala?

Domnule Popescu, pe tine / dumneavoastra va asculta copiii?



Numele: .                                                                      Data: 05.04.2011


Fișa de lucru

1. Completeaza spațiile punctate cu pronumele personale de politețe potrivite:


.te duci la mare sau la munte? ( tu, dumneata, ea, dumnealui)

.este bunica mea. ( tu, dumnealui, ea,dumneaei )

Am cantat pentru . ( eu, dumneavoastra, mine)

La palat . . . . . . . . . . . regele,  ne-a tratat domnește. ( Inalțimea Sa, el, ea)



2. Cum e frumos sa ne adresam? Subliniaza varianta buna:

Doamna invațatoare m-a rugat sa-i dau cartea ei / dumneaei.

Unchiule, tu / dumneata ai invațat bine la școala?

Domnule Popescu, pe tine / dumneavoastra va asculta copiii?







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright