Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate stiintaSa fii al doilea inseamna sa fii primul care pierde - Ayrton Senna





Aeronautica Comunicatii Drept Informatica Nutritie Sociologie
Tehnica mecanica


Sociologie


Qdidactic » stiinta & tehnica » sociologie
Proiect didactic clasa a X-a - de la agresivitate intre colegi la agresivitatea in societate



Proiect didactic clasa a X-a - de la agresivitate intre colegi la agresivitatea in societate


Unitatea scolara: SAM Potelu

Obiectul: Consiliere si orientare

Tema: De la agresivitate intre colegi la agresivitatea in societate

Competenta generala: Dezvoltarea abilitatilor de management al stilului de viata.

Calitatea relatiilor sociale

Competente specifice:

Violenta domestica.

Consecinte emotionale, cognitive si comportamentale.

Strategii de preventie in scoala si comunitate.



Promovarea valorilor si principiilor personale.


Competente derivate (Obiective de referinta)

Combaterea si prevenirea violentei in randul elevilor;

Deprinderea si intelegerea cauzelor care genereaza agresevitatea;

Formarea deprinderilor de interventia adecvata in cazurile de agresivitate, abuz, devianta.

Strategii de realizare:

a)      Metode si procedee: studiul de caz, discutia, conversatia problematizata.

b)      Mijloace de invatamant: fise de lucru, foi colorate, caiete

c)      Forma de organizare: frontala, pe grupe si individuala.



Scenariul

Momentul organizatoric


asigurarea conditiilor didactico-materiale

stabilirea prezentei si a aspectelor de disciplina scolara.

Anuntarea temei si a obiectivelor

De la agresivitate intre colegi la agresivitatea in societate

Verificarea cunostiintelor:


Unde poate fi intalnita violenta?

Exemplificati cateva motive care duc la violenta?

Cand  trebuie sa va impotriviti violentei?

Cum putem evita comportamentul violent?

Prezentati cateva trasaturi caracteristice agresiunii?

Cum putem preveni agresiunea?

Desfasurarea activitatii

Se imparte clasa in patru grupe, iar fiecare grupa va primi cate un caz.

Prezentarea cazurilor


Cazul 1

Cand am ajuns in clasa bataia incetase. Elevul C. Era plin de sange pe fata, iar P. Avea nasul rosu si sufla de parca atunci ar fi sosit dintr-o cursa de alergare.

Ce s-a intamplat ? am intrebat.

De mai multa vreme - mi-a spus C, murdar de sange - P imi spune "Lunganu".

Face acest lucru nu numai cad suntem intre noi, colegii de clasa, ci si in curtea scolii, in pauze, incat au auzit si elevii din alte clase si incep sa mi se adreseze cu "Lunganul". L-am rugat odata, de doua ori degeaba Azi aceeasi situatie. Daca i-am zis sa inceteze, m-a lovit cu capul in nas so.

Si?

I-am aratat eu cine-i si ce poate "Lunganul".

Dar parca erati prieteni?

Suntem si acum, dar asta nu inseamna ca pot sa-l las sa faca ce vrea.

Dar clasa n-a intervenit?

Ba da! Mi-au raspuns mai multi elevi. Daca nu interveneau se bateau mai rau.


Cazul 2

Copiii vecinilor in cauza erau colegi de clasa si de banca. In clasa a IX-a invatau amandoi foarte bine. Se jucau impreuna, isi faceau lectiile impreuna, erau prieteni buni. In clasa a X-a, unul dintre ei a intrat intr-o "gasca" cu baietii din cartiar si a devenit tot mai slab la invatatura. Tatal lui isi deschisese o afacere, era tot timpul plecat, nu stia ce face fiul sau. Mama a observat ca fiul ei pleaca foarte mult timp de acasa, i-a atras atentia, dar lui nu-i pasat de ce spune mama. La scoala, prietenul ii spunea intr-o pauza:

De ce ai facut asta? E doar prietenul tau!

Tata m-a invatat sa nu ma las. Daca nu-l pot intrece la invatatura sa-i dovedesc ca sunt mai tare ca el Si a inceput sa planga


Cazul 3

De cateva saptamani "Van Damme", un elev din clasa a XII-a care se mandrea cu porecla ce-o avea datorita muschilor pe care si-i exprima datorita muschilor pe care si-i expunea neincetat, chinuia un elev mic din clasa a V-a. Ii punea piedica, il inghiontea, il urmarea intr-un loc mai retras din curtea scolii si-i lua banii. Acesta nu indraznea sa spuna nimic si nimanui de teama bataii promise de fiecare data. Pana intr-o zi, cand un coleg al "vedetei" ii atrage atentia ca nu asa trebuie sa se poarte cu elevii mai mici si ca-l va pune in discutie la ora de dirigintie daca nu inceteaza. Acesta a fost motivul pentru care a inceput bataia. Luati la intrebari de diriginte, "Van Damme" raspunde orgolios:

- Daca nu se uita la filme si nu stie sa se bata, de ce nu-si tine gura?


Cazul 4

Parintii elevului in cuza se certau tot mai des. Atmosfera din casa era de nesuportat. Ca sa scape de ea, Razvan pleca de acasa des, sub diverse pretexte: sa invete cu un coleg la istorie, sa se pregateasca pentru teza la alt coleg. Cand ramanea acasa, singurul lui tovaras era televizorul. Din elev bun, incepe sa ia note mici, in pauze era trist, se izola de colegii de clasa. Intrebat de diriginte daca parintii cunosc rezultatele lui scolare raspunde :

Da, le cunosc, dar parintii numi pretind note mari, au incredere in mine! Numai

ca, dupa ce i se trec mai multe note slabe in carnet, acesta "dispare". Cand s-a discutat mai serios cu el, explicandu-i-se ca pierderea carnetului duce la sanctionarea elevului, apare carnetul, dar avea toate notele slabe modificate.

Mi-a fost rusine sa-mi vada tata notele.


Fiecare grupa are o fisa de lucru pe care trebuie sa noteze:

Cauzele ce au dus la intamplarea relatata;

Ce masuri credeti ca trebuiesc luate;

Cum ati continua intamplarea


Timpul de lucru va fi de 10 minute. Fisele vor fi fixate pe tabla si liderul fiecarei grupe va prezenta ceea ce au rezolvat cei din grupa sa. Fiecare grupa va folosi o anumita culoare. Elevii din celelalte grupe vor fi atenti, vor putea pune intrebari, vor putea aduce completari care vor fi trecute pe fisa cu culoarea grupei lor. Prin aceasta se va vedea care grupa a fost mai activa. Pentru a li se intipari mai bine in memorie care sunt cauzele acestor agresuni se vor incercui cauzele comune cu aceeasi culoare.


Asigurarea retentiei si a transferului

Elevii vor complecta urmatorul test:


Agresivitatea este o tulburare de . care se manifesta prin.

Agresivitatea fizica si verbala este o dominanta a tinerilor care apartin bandelor stradale. Acesti tineri sunt lipsiti de , ceea ce ii face agresivi.

Cum sunt relatiile dintre un tanar agresiv si scoala ( profesori, colegi)?

Comunica cu familia? Credeti ca TV-ul le rapeste mult din timp?

Concluzii generale:

Mihai Ralea definea omul "drept o fiinta capabila sa-si infraneze reactiile".

N-am fi oameni daca nu am lupta cu impulsurile noastre negative si nu le-am infrana.

Evaluarea

Se fac aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie.






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright