Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate baniLucreaza pentru ceea ce vei deveni, nu pentru ceea ce vei aduna - Elbert Hubbard





Afaceri Agricultura Comunicare Constructii Contabilitate Contracte
Economie Finante Management Marketing Transporturi

Asistenta sociala


Qdidactic » bani & cariera » management » asistenta sociala
Proiect didactic - igiena –coordonata a civilizatiei



Proiect didactic - igiena –coordonata a civilizatiei


MODULUL V- CALITATEA STILULUI DE VIATA


Proiect didactic


CLASA : a IV-a

INVATATOR:

SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII

OBIECTUL : CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)

SUBIECTUL : Igiena –coordonata a civilizatiei

TIPUL LECTIEI : consolidare

SCOPUL : Consolidarea cunostintelor despre regulile de igiena;

Formarea priceperii si deprinderii de a respecta regulile de

igiena;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 –sa cunoasca regulile de igiena;

O2 –sa respecte regulile de igiena in toate activitatile pe care

le desfasoara;

O3 –sa argumenteze necesitatea respectarii regulilor de



igiena;

O4 –sa completeze corect rebusul;

O5 –sa rezolve corect itemii de pe fisa de lucru;

O6 –sa participe cu interes la concurs;

METODE SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,

exercitiul.

MIJLOACE DE INVATAMANT : rebus, fise de lucru, coli albe, carioca;
















DESFASURAREA ACTIVITATII


Etapele

lectiei

Actvitatea

invatatorului

Strategii

didactice

Activitatea

elevilor

1.Moment

organizatoric

Voi asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei.

Conversatia

Elevii isi pregatesc cele necesare lectiei.

2.Captarea atentiei

Distribuie elevilor cate un rebus. Se completeaza frontal

Anexa 1


Conversatia



Copiii completeaza rebusul primit.

3.Anuntarea

temei si a obiectivelor

Astazi vom invata lectia Igiena- coordonata a civilizatiei din care veti afla care sunt regulile de igiena si cum sa faceti sa le respectati.

Explicatia


4.Transmiterea si asimilarea cunostintelor

Ce intelegeti voi din titlu?

De ce este asa importanta respectarea regulilor de igiena?



Completeaza la tabla un ciorchine cu principalele reguli de igiena.

Anexa 2.


Conversatia

Problematizarea






Metoda ciorchinelui





Oamenii civilizati trebuie sa respecte regulile de igiena.

Igiena este importanta pentru sanatate.

Participa la completarea ciorchinelui. Realizeaza ciorchinele pe fise.

5.Obtinerea performantei

Distribuie elevilor urmatoarea fisa:

1.Enumera cinci obiecte folosite la igiena personala si trei oebiecte folosite la igiena locuintei.

2. Scrie un scurt text despre felul cum respecti tu regulile de igiena.

3.Comenteaza in cel putin trei randuri ce intelegi tu prin proverbul Curatenia este mama sanatatii.

Verifica activitatea independenta.

CONCURS DE GHICITORI

Citesc ghicitori pe teme de igiena iar copiii trebuie sa gaseasca raspunsurile corecte.

Cel care are cele mai multe rasrunsuri corecte castiga concursul.

Sub apa eu fac clabuc,

Mainile eu le albesc,

Murdaria o gonesc.

Stiti oare cum ma numesc?          Sapunul

Scandura cu par pe ea

Curata hainuta mea                      Peria de haine

Pif, pif, paf iau firele de praf

Ca sa ai parul curat

Sa cu grija pieptanat.                   Pieptenele

Peste tot gasesti in lume

Cinci frati cu acelasa nume.        Degetele

N-are limba si nici gura

S-rata orice faptura .                    Oglinda

In mici tuburi se gaseste

Dintii bine ii albeste.                    Pasta de dinti

Fara carbuni ma-ncalzesc

Panzele le netezesc.                     Fierul de calcat

Zi de zi o surioara

Face curatenie in moara

Spala pietricelele

De sclipesc ca stelele.                   Peria de dinti

Un elefant mititel

Trompa-i de cinci ori cat el.

Mananca fara-ncetare

Praful din zeci de covoare!            Aspiratorul

Sunt doua surori ce au zece copii.

Cum se numesc acestea?               Mainile si degetele

Sunt surori cu florile

Albe cum sunt zarile

Cand in fata le adun

Fara frica de sapun.

Ca de nu ,

Nici nu mai spun!                         Mainile

Fir, fir, fir peste tot ma var

Si te sterg de apa

Nici un strop nu-mi scapa           Prosopul

Eu cu apa fac clabuc

Lunec ca un tavalug

In lighean ma invartesc

Sa te curat ma grabesc.                Sapunul

E patrat si afanat

Si ne-ajuta la spalat.                    Buretele

Daca-l uzi el face spuma

Si-ti aluneca din mana.               Sapunul

exercitiul








Completeaza fisele independent.














Participa la concurs

6.Evaluarea cunostintelor

Apreciez modul in care elevii au participat si au raspuns la lectie.

Explicatia




















Anexa 2





















Anexa 1

REBUS

CEA MAI MARE AVUTIE

Completand corect casutele libere veti descoperi pe verticala A- B cea

mai de pret avutie a omului.

Ce facem pentru a avea aer curat in camera?

Regula de baza pentru asigurarea igienei.

Organul de simt al mirosului.

Pentru a fi sanatosi trebuie sa avem o corecta si echilibrata.

Copilaria, adolescenta, tineretea, maturitatea si batranetea sunt ale vietii.

Substante importante pentru sanatate pe care organismul le ia din fructe si legume.

Rezistenta crescuta la microbi.

Organul de simt al auzului.

Pentru a mentine organismul in forma trebuie sa facem multa .





MODULUL IV- PLANIFICAREA CARIEREI






PROIECT DIDACTIC


CLASA : a IV-a

INVATATOR: Florea Elena Loredana

SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Oniceni

OBIECTUL : CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)

SUBIECTUL : Meseria – bratara de aur

TIPUL LECTIEI : consolidare

SCOPUL : Consolidarea cunostintelor despre meserii;

Intelegerea necesitatii invatarii unei meserii;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O1 –sa enumere meseriile pe care le cunosc;

O2 –sa descrie specificul fiecarei meserii;

O3 –sa argumenteze necesitatea cunoasterii unei meserii;

O4 –sa rezolve corect itemii de pe fisa de lucru;

O5 – sa participe cu interes la joc;

METODE SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,

Exercitiul, jocul didactic;

MIJLOACE DE INVATAMANT : fise de lucru, coli albe, carioca,saculet,

numele unor meserii scrise pe fise ;

















DESFASURAREA ACTIVITATII


Etapele

lectiei

Actvitatea

invatatorului

Strategii


didactice

Activitatea

elevilor

1.Moment

organizatoric

Voi asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei.

Conversatia

Elevii isi pregatesc cele necesare lectiei.

2.Captarea atentiei

Le citeste elevilor povestea populara O poveste cu talc.


Ce invatam noi din aceasta poveste?


Conversatia



Noi invatam ca e bine sa cunoastem o meserie.

3.Anuntarea

temei si a obiectivelor

Astazi vom invata lectia Meseria –bratara de aur.


Titlul lectiei este dupa un proverb. Oare ce inseamna?

Explicatia

Problematizarea


Daca cunosti o meserie esti om bogat.

4.Dirijarea invatarii

Pe o foaie de hartie alba scrieti toate meseriile pe care le cunoasteti apoi incercuiti-o pe cea pe care v-ar placea sa o practicati.


Cere elevilor sa spuna ce meserii au scris si sa explice de ce si-au ales meseria respectiva.


Distribuie elevilor o fisa de lucru.

Anexa1.


Conversatia









exercitiul


Scriu pe fisa toate meseriile cunoscute de ei. Incercuiesc meseria preferata si argumenteaza oral d si-au ales-o.




Completeaza fisele independent.

5.Obtinerea performantei

Acum vom juca un joc intitulat Ce instrument folosesc ?


Pe catedra este un saculet care contine numele mai multor meserii. Elevii ies pe rand , extrag din saculet o meserie si spun un instrument folosit in meseria respectiva.

Ex: asistenta medicala-seringa


Jocul didactic






Participa la joc.

6.Evaluarea cunostintelor

Apreciez modul in care elevii au participat si au raspuns la lectie.

Explicatia





ANEXA1


FISA DE LUCRU


1.Recunoaste meseria descrisa mai jos!

Face diverse obiecte din lemn. -

Ingrijeste bolnavii. -

Invata copiii la scoala -

Face planul unei constructii -

Vinde la magazin -

Calatoreste in cosmos -

Face expeditii stiintifice -

2.Scrie un scurt text despre meseria ta preferata.

























MODULUL II- COMUNICARE SI ABILITATI SOCIALE






PROIECT DIDACTIC


CLASA : a II-a

INVATATOR: Florea Elena Loredana

SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Oniceni

OBIECTUL : CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)

SUBIECTUL : Copil ca tine sunt si eu

TIPUL LECTIEI : consolidare

SCOPUL : consolidarea deprinderii de a comunica si de a folosi

comunicarea Ca metoda eficienta de rezolvare a conflictelor;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O1 –sa comunice eficient cu cei din jurul lor;

O2 –sa cunoasca mecanismul comunicarii;

O3 –sa argumenteze necesitatea folosirii comunicarii ca

mijloc de rezolvare a conflictelor ;

O4 –sa rezolve corect itemii de pe fisa de lucru;

O5 – sa participe cu interes la joc;

METODE SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,

exercitiul, jocul didactic;

MIJLOACE DE INVATAMANT : fise de lucru, coli albe, carioca ;

















DESFASURAREA ACTIVITATII


Etapele

lectiei

Actvitatea

invatatorului

Strategii

didactice

Activitatea

elevilor

1.Moment

organizatoric

Voi asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei.

Conversatia

Elevii isi pregatesc cele necesare lectiei.

2.Captarea atentiei

Recunoasteti versul Copil ca tine sunt si eu.


Conversatia



Face parte din poezia Gandacelul de Elena Farago.

3.Anuntarea

temei si a obiectivelor

Astazi vom invata lectia Copil ca tine sunt si eu.  Se aminteste continutul poeziei si se poarta o conversatie:

Ce a patit gandacelul ?

Putem spune ca se afla intr-o situatie critica?

Cum incearca s-o rezolve?

Reuseste sa rezolva situatia?

De ce?

Astazi vom invata si noi sa folosim comunicarea pentrua rezolva unele situatii conflictuale.

Explicatia

Problematizarea

conversatia

Copiii raspund la intrebari.

4.Dirijarea invatarii

Comunicarea este o activitate specifica omului. Noi trebuie sa-i cunoastem mecanismele pentru a o putea folosi in avantajul nostru.

Comunicarea are urmatoarea structura.

Emitator –Mesaj –Receptor

(vorbitor)            (ascultator)

Impreuna cu elevii incearca sa gaseasca cele mai eficiente cai pentru a fi un bun vorbitor si mai ales un bun ascultator.

  • Cand ai de ascultat ceva , inceteaza sa vorbesti.
  • Daca ai fost intrerupt, asculta rabdator si apoi continua.
  • Evita gesturile care pot deranja pe ceilalti
  • Ajuta-ti interlocutorul sa se simta in largul lui
  • Incearca sa te pui in locul lui.
  • Vorbeste pe un ton normal, linistit.
  • Nu te infuria.
  • Pune cat mai multe intrebari pentru a cunoaste cat mai bine situatia.
  • Nu fi dur in discutie si nu critica.
  • Adu cat mai multe argumente in sprijinul celor spuse de tine.

Se incearca imaginarea unei situatii critice care poate fi rezolvata printr-o comunicare eficienta. Se va desfatura sub forma unor jocuri de rol.

-Un copil mare bate un copil mai mic si trebuie convins sa se opreasca.

-Un copil copiaza la teste. Cum il putem convinge sa nu mai faca asta?

-Un copil care fumeaza?


Conversatia









Exercitiul































Problematizarea

Jocul de rol







Scriu pe fisa structura comunicarii.



































Interpreteaza cat mai bine rolurile ce le revin, incercand sa fie cat mai convingatori.

5.Obtinerea performantei

Acum vom juca un joc intitulat Pantomima.

Se imparte clasa in doua grupe. Un elev din prima grupa va iesi , va lua biletelul si va incerca sa redea mesajul folosind comunucarea nonverbala.

Ceilalti membri ai grupei trebuie sa ghiceasca mesajul.

Se procedeaza la fel cu cealalta grupa si tot asa.


Jocul didactic






Participa la joc.

6.Evaluarea cunostintelor

Apreciez modul in care elevii au participat si au raspuns la lectie.

Explicatia






































MODULUL I- AUTOCUNOASTERE SI DEZVOLTARE PERSONALA





PROIECT DIDACTIC


CLASA : a IV-a

INVATATOR: Florea Elena Loredana

SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Oniceni

OBIECTUL : CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)

SUBIECTUL : Cine sunt eu?

TIPUL LECTIEI : consolidare

SCOPUL : dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si autoevaluare;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O1 –sa – si gaseasca corect punctele tari si punctele slabe;

O2 –sa se identifice cu unul din personajele din lectie;

O3 –sa argumenteze necesitatea cunoasterii propriilor calitati

si defecte ;

O4 –sa rezolve corect itemii de pe fisa de lucru;

O5 – sa participe cu interes la joc;

METODE SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,

exercitiul, jocul didactic;

MIJLOACE DE INVATAMANT : fise de lucru ;




















DESFASURAREA ACTIVITATII


Etapele

lectiei

Actvitatea

invatatorului

Strategii

didactice

Activitatea

elevilor

1.Moment

organizatoric

Voi asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei.

Conversatia

Elevii isi pregatesc cele necesare lectiei.

2.Captarea atentiei

In introducerea acestei lectii vreau sa ne amintim de doua personaje despre care am invatat la limba romana. Irina din textul Painea de I.M.Raureanu si Ionel din textul Vizita de I.L.Caragiale.

Cum erau cele doua personaje?

Ce fel de trasaturi de caracter aveau?


Conversatia



Raspund la intrebari.

3.Anuntarea

temei si a obiectivelor

Astazi vom invata lectia Cine sunt eu?

Aceasta lectie vom incerca sa descoperim care sunt calitatile si care sunt defectele fiecaruia dintre noi. Sa stim ca fiecare om are si calitati dar si defecte pe care este bine sa le cunoastem si sa le corectam pe cat posibil.

Explicatia



Sunt atenti la explicatii.

4.Dirijarea invatarii

Vom porni discutia noastra de la cele doua personaje, atat de diferite de care tocmai am amintit.

Voi scrie cele doua nume pe tebla iar sub ele vom scrie cat mai multe insusiri ale acestora.

Cu care dintre ele va identificati ?

Subliniati insusirile pe care le aveti in comun cu acestea.

Care dintre ele sunt pozitive si care negative?

Care pot fi indreptate?

Este bine sa ne cunoastem calitatile ?

Dar defectele? De ce?

Vom juca un joc numit Bomboanele.

Am doua feluri de bomboane, rosii si albastre. Am sa trec pe la fiecare dintre voi si am sa-i rog „sa serveasca „ bomboane de ambele culori, cate vrea el din fiecare culoare dar nu mai mult de 5.

Cadem de acord ca bomboanele rosii sunt puncte tari, adica calitati, iar bomboanele albastre puncte slabe, adica defecte.

Fiecare trebuie sa-si identifice atatea puncte tari si atatea puncte slabe cate bomboane de fiecare culoare au „servit”.

Care sunt mai usor de recunoscut, calitatile sau defectele?


Fiecare dintre noi trebuie sa ne gandim foarte bine la punctele noastre tari si la cele slabe. Punctele tari sunt atuurile de care ne putem folosi pentru a avea succes in activitatile noastre, iar punctele slabe sunt cele pe care trebuie sa le corectam pe cat posibil.



Exercitiul








Conversatia

Problematizarea






























Scriu in caiete insusirile celor doua personaje.






Raspund la intrebari












Iau bomboane din punga.












Fiecare copil isi identifica si spune cu voce tare calitatile si defectele.

5.Obtinerea performantei

Elevii vor fi solicitati sa completeze inima de mai jos cu cele 4 compartimente.

Anexa 1.

Scopul acestui exercitiu de autocunoastere este de a-l ajuta pe copil sa constientizeze calitatile personale reprezentative si trasaturile negative pa care doreste sa le schimbe la el.


Exercitiul






Completeaza fisele.

6.Evaluarea cunostintelor

Apreciez modul in care elevii au participat si au raspuns la lectie.

Explicatia




































A – Scrie trei calitati care te reprezinta

B –Scrie trei insusiri negative pe care ai vrea sa le schimbi la tine

C –Scrie trei lucruri pe care le faci cel mai bine

D –Scrie trei cuvinte care ti-ar placea sa fie spuse despre tine.

















MODULUL III- MANAGEMENTUL INFORMATIILOR SI AL INVATARIII






PROIECT DIDACTIC


CLASA : a IV-a

SCOALA: Scoala cu clasele I-IV Rosiori

INVATATOR: Florea Elena Loredana

OBIECTUL : CONSILIERE SI ORIENTARE (optional)

SUBIECTUL : Cum ne organizam timpul ?

TIPUL LECTIEI : formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL : Formarea priceperii si deprinderii de a organiza si respecta

programul zilnic;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 –sa prezinte importanta programului zilnic;

O2 –sa-si planifice bine timpul liber,

O3 –sa intocmeasca un program cu timpul de lucru, timpul de

joaca si timpul de odihna;

O4–sa imbine odihna cu joaca si lucrul;

O5 –sa - si planifice dozarea efortului si a ritmului de lucru

pentru a se incadra in programul stabilit;

O6 –sa -si formeze o atitudine pozitiva fata de munca;

METODE SI PROCEDEE : explicatia, conversatia, problematizarea,

exercitiul.

MIJLOACE DE INVATAMANT : rebus















DESFASURAREA ACTIVITATII


Etapele

lectiei

Actvitatea

invatatorului

Strategii

didactice

Activitatea

elevilor

1.Moment

organizatoric

Voi asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei : aerisirea clasei, pregatirea materialului didactic, asigurarea tinutei corecte in banca.

Conversatia


Explicatia

Elevii isi pregatesc cele necesare lectiei.

2.Captarea atentiei

Distribui elevilor cate o fisa cu un rebus si le cer sa-l completeze.

Anexa 1.


Completeaza rebusurile.

3.Anuntarea

temei si a obiectivelor

Astazi vom invata lectia cum ne organizam timpul?

Veti invata sa :

-intocmiti un program zilnic;

-imbinati perioadele de lucru cu cele de odihnha;

-va dozati corect efortul;

Explicatia


4.Transmiterea si asimilarea cunostintelor

Voi citi niste versuri in care este vorba despre doi copii.

Le cer sa fie atenti ca sa poata sa raspunda la intrebarile mele si sa observa ce probleme ii framanta pe cei doi.

„Ionel si cu Manole

Stau de vorba-n fata scolii.

-Spune-mi , draga Ionele,

Temele ti le-ai facut?

-Eu program am intocmit,

Dar e greu de-ndeplinit.

Lectiile nefacute,

Am pe cap probleme multe.

Vreau mereu ca sa ma joc,

Dar timpul trece nu sta-n loc.”


-Care sunt persoanele care discuta?

-Ce sfaturi le dati celor doi?

-Voi cum va organizati timpul?

Ce intelegeti voi prin

„ organizarea timpuluii”?

Este greu sa intocmiti un program (orar)?

Dupa parerea voastra e usor sa intocmiti un program?

De ce ?

Ce se stabileste intr-un program?





Cerinta : Intocmiti un program zilnic pentru colegul vostru de banca.

Voi cere sa fie citite 3-4 modele de program.

Voi prezenta programul zilnic model.

Voi oferi fiecarui elev cate un program model. Le voi sugera sa-l respecte in fiecare zi.





















Problematizarea





Conversatia










Asculta cu atentie versurile.















Ionel nu stie sa-si planifice corect timpul.



Raspund la intrebari.

5.Fixarea cunostintelor

De ce tinem seama atunci cand planificam anumite activitati?




Despre ce am invatat astazi?

La ce ne ajuta intocmirea unui program ?





Se completeaza versurile:

„Dragii mei cuminti,

Pentru cat v-ati straduit

Un bun ati primit.

Va rog doar sa-l respectati

Mereu sa-l .

Si asa  mereu

Veti scapa de ce e .

(copii, program, verificati, facand, rau)

Problematizarea













Activitatea independenta

De timpul pe care il avem la dispozitie si de cat de repede lucram.

Ne ajuta sa ne planificam mai bine activitatile pentru a le termina la timp.

Completeaza versurile pe fisele primite.

6.Evaluarea cunostintelor

Apreciez modul in care elevii au participat si au raspuns la lectie.

Explicatia


7.Incheierea activitatii

Se sugereaza elevilor sa aseze programul zilnic alaturi de orarul clasei si sa le respecte pe amandoua.

Explicatia































ANEXA 1

REBUS


VERTICALA A-B Ce trebuie sa respectam pentru o cat mai buna

organizare a timpului


ORIZONTAL

Are 7 zile.

Program dupa care se desfasoara orele de curs.

CeloR lenesi le place mai mult .

Fata a unei file.

Pauza.

Il innobileaza pe om.

Ziua de repaus.
























Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright