Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Infatisarea pamantului romanesc: Muntii - PROIECT DIDACTIC Geografie



Infatisarea pamantului romanesc: Muntii - PROIECT DIDACTIC Geografie





PROIECT DIDACTIC



PROPUNATOARE:

DATA: 18.03.

CLASA: a IV-a

DISCIPLINA: Geografie

UNITATEA DE INVATARE: Infatisarea pamantului romanesc:Muntii

SUBIECTUL: Muntii Carpati



TIPUL LECTIEI: transmitere de cunostinte

OBIECTIVE DE REFERINTA:


1.1. localizarea elementelor spatiului geografic;

3.1. observarea dirijat/nedirijat a elementelor mediului geografic;


OBIECTIVE OPERATIONALE:


O1 - sa stie denumirea grupelor principale ale muntilor Carpati;

O2 - sa stie sa caracterizeze muntii Carpati;

O3 - sa localizeze pe harta grupele muntilor Carpati;

O4 - sa recunoasca muntii in imaginile prezentate;

O5 - sa cunoasca denumirea muntilor cu cele mai mari inaltimi din Romania;

O6 - sa faca unele conexiuni intre cunostintele despre munti si flora, fauna

specifice muntilor din tara noastra;

O7 - sa rezolve fisa de lucru;       


STRATEGII DIDACTICE

* METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, explicatia, problematizarea,  

munca cu harta, invatarea prin descoperire


* METODE DE INVATAMANT: manual, caiet, fisa de lucru, harta, indicator,

proiector, calculator, cd. cu harta Romaniei,

forme de relief si cu aspecte ale muntilor

Carpati, prezentari PPT., imagini, vederi.


BLIOGRAFIE: Manual de geografie, clasa IV-a

Geografia Romaniei, (carte+cd.)- edu.soft

DESFASURAREA LECTIEI



Etapele lectiei

Ob. Op.


Activitatea invatatorului


Activitatea elevilor


Strategii didactice


Evaluare

Metode si procedee

Mijloace de invatamant

Forme de organizare


I.

Moment organizatoric



Anunt  elevii sa se pregatesca pentru lectia de geografie. Ordonez si distribui materialele necesare desfasurarii lectiei; pregatesc calculatorul si proiectorul pentru prezentare.



Elevii se pregatesc pentru lectie.



-harta

-indicator

-calculator

-manual

-proiector

-cd.


frontala



II.

Reactualizarea

structurilor invatate anterior



-Ati avut teme  pentru astazi la geografie? Ce ati facut ora trecuta?

-Puteti spune in ce oras locuim noi?

-In ce zona a tarii ne aflam?

-Ati fost in excursie prin tara. Ati observat ca pe parcurs, formele de relief s-au schimbat iar drumul a coborat sau a urcat uneori, spre inaltimi. Stiti cum se numesc formele de relief intalnite?  





Elevii raspund.


Campie, zona joasa.


Formele de relief se numesc: campii, podisuri, dealuri, munti.



Conversatia


Problematizarea





- manualul




frontala




Evaluare orala



III.

Captarea

atentiei



-Sa ne imaginam ca suntem in excursie. Eu am pregatit o serie de imagini cu aspecte din tara noastra; impreuna  vom privi imaginile si vom spune ce forma de relief recunoastem in fiecare.

-Din ce imagini ati vazut, care este cea mai inalta forma de relief?



Elevii privesc imaginile si numesc zonele, formele de relief.


Invatarea prin descoperire.


Conversatia



Imagini pe calculator


frontala


Evaluare orala



IV.

Anuntarea temei




-Astazi la geografie vom invata despre Muntii Carpati.



Elevii asculta.




frontala



V.

Predarea

Invatarea cunostintelor


O1



O3

O4


O5
















O6



-Deschideti cartile la pagina 15 si observati imaginile, apoi spuneti ce forme de relief recunoasteti. Ca sa va fie mai usor, va voi arata pe harta grupele principale ale Muntilor Carpati, apoi cele mai inalte varfuri de munti din tara noastra.


-Puteti spune si voi numele unui varf de munte? Ati urcat pe munte, cu masina sau pe jos?


-Acum vom privi imagini din Muntii Carpati care strabat Romania, vom recunoaste si vom denumi cei mai importanti si mai cunoscuti munti.

Prezint imagini cu ajutorul calculatorului si proiectorului; numesc principalele grupe de munti si subliniez caracteristicile fiecarei grupe.

Apoi, vom cauta pe harta si vom identifica acesti munti si grupa din care fac parte.


-Vom privi acum impreuna imagini care ne vor arata flora si fauna din Muntii Carpati; veti afla care dintre plantele, florile sau animalele ce traiesc in munti sunt ocrotite prin lege.



Elevii studiaza imaginile din carte; citesc denumirile scrise sub ele; numesc un munte cunoscut, cu ajutorul hartii si manualului.


Elevii raspund.





Elevii privesc imaginile cu atentie, asculta explicatiile care insotesc prezentarea, apoi localizeaza pe harta si denumesc grupele principale ale Muntilor Carpati.



Elevii  asculta explicatiile si privesc prezentarea.



Conversatia


0bservatia


Explicatia



Problematizarea


Exercitiul


Lucrul cu harta


Invatarea prin descoperire





-harta

-calculator

-manual

-proiector

-cd.




Frontala






Evaluare orala






VI.

Asigurarea retentiei si a transferului

O1

O2


O3


O7


Impart fisele de lucru.

-Avem de rezolvat o fisa care va arata ce ati retinut din lectia de astazi.

Voi verifica modul de rezolvare al fisei, voi ajuta copiii care intampina greutati.


-Despre ce am invatat astazi?


Scriu pe tabla denumirea celor 3 grupe principale de munti.



Elevii rezolva fisa.





- Despre Muntii Carpati.



Conversatia


Problematizarea


Explicatia


Exercitiul




Fisa de lucru



Munca individua-la




Evaluare

scrisa


VII.

Tema pentru acasa



Fac aprecieri asupra comportarii pe parcursul lectiei, a rezolvarii fisei; dau tema (fisa ) pentru acasa.



Elevii primesc fisele  pentru acasa.


Conversatia




Frontala








Fisa pentru acasa


MUNTII

CARPATI


Relieful tarii noastre


Relieful reprezinta totalitatea neregularitatilor de la suprafata planetei care se deosebesc prin inaltime.


Caracteristicile reliefului Romaniei:

variat

concentric

situat in trepte

proportional

potrivit de inalt



Formele de relief ale tarii noastre:


1. Muntii            - cele mai inalte forme de relief ( 1000m- 2544m);

( maro) - sunt alcatuiti din roci dure, calcaroase ( sisturi cristaline) sau moi (fils); ori in urma

eruptiilor vulcanice (Carpatii Orientali: M. Caliman si altii din sirul vestic al grupei)

- Carpatii inconjoara Depresiunea Transilvaniei sub forma unui inel su sunt formati din

3 grupe principale: - C. Orientali

- C. Meridionali

- C. Occidentali


2. Dealurile si podisurile -mai mici ca inaltime decat muntii ( 300m- 1000m)

( galben) - alcatuite din roci mai moi

Dealurile : inconjoara muntii la exterior si au o inaltime mica

Depresiunea Transilvaniei (  inconjurata de Muntii Carpati)

- depresiunile - platouri de joasa inaltime inconjurate de munti


3. Campiile         - cele mai joase forme de relief ( 0m - 300m)

( verde) - alcatuite din roci moi

- sunt situate in S ( Campia Romana) si V ( Campia de Vest)

- Delta Dunarii- o campie in formare





















DATA: 18.03. 2008                                                            NUMELE:




Fisa de lucru - Muntii Carpati


Scrie denumirea celor 3 grupe principale ale Muntilor Carpati:





Arata si scrie pe harta cele 3 grupe principale ale muntilor Carpati (sau scrie cifra corespunzatoare).









Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright