Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Portofoliu pentru absolventi - fisa de caracterizare psihopedagogica



Portofoliu pentru absolventi - fisa de caracterizare psihopedagogica


UNIVERSITATEA PETROL - GAZE DIN PLOIESTI

DEPARTAMENTUL PENTRU PREGATIREA PERSONALULUI DIDACTIC



PORTOFOLIU PENTRU ABSOLVENTII D.P.P.D.




NR. CRT.

DISCIPLINA

DE INVATAMANT

CERINTE




Psihologia educatiei


- Se va completa o fisa de caracterizare psihopedagogica (cu datele personale ale studentului).









Pedagogie I

( Fundamentele pedagogiei, Teoria curriculum-ului)




Pedagogie II

(Teoria instruirii, Teoria evaluarii)

- Se vor alege doua variante din cele patru (una pentru Pedagogie I si una pentru Pedagogie II):

Operationalizarea obiectivelor educationale pentru lectiile dintr-o unitate de invatare (un manual de specialitate);

Intocmirea unui dictionar de termeni pedagogici (cel putin 15 termeni);

Elaborarea unei recenzii din domeniul stiinte ale educatiei;

Identificarea si explicarea conceptelor cheie dintr-un curs.


Didactica specialitatii


Se va realiza un proiect didactic


Practica pedagogica


- Se va completa o fisa de observare a lectiei



FISA DE CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGICA


I. Date personale

1. Numele si prenumele:.

2. Locul  si data nasterii:.

3. Domiciliul:.

4. Ruta scolara a elevului:


5. Scoala si clasa in care invata elevul:.


II. Date familiale

1. Ocupatia si locul de munca al parintilor:


2. Structura familiei si relatiile dintre membrii familiei:.


3. Conditii de viata si de invatatura ale elevului:.


4. Influente din afara familiei:..



III. Dezvoltarea fizica si starea sanatatii

1. Caracteristici ale dezvoltarii fizice:..


2. Imbolnaviri si deficiente (mintale, senzoriale, fizice):



IV. Dezvoltarea psihica

1. Gandirea (analitica/sintetica, concreta/abstracta, reproductiva/creativa etc.):.

2. Memoria (vizuala/auditiva, mecanica/logica, de scurta durata/de lunga durata etc.):

3. Limbajul (exprimarea corecta/incorecta, vocabularul bogat/sarac): . . . .

4. Afectivatea (sentimente, pasiuni, dispozitii predominante):.


5. Motivatia (intrinseca/extrinseca, cognitiva/afectiva,  pozitiva/negativa):.


V. Rezultate obtinute de elev si stilul de munca

Discipline cu rezultate cele mai bune:.


2. Discipline cu rezultate cele mai slabe:.


3. Cercuri frecventate de elev si participarea la concursuri scolare si extrascolare:..


6. Stilul de lucru (organizat/dezorganizat, autonom/independent, constiincios/superficial, constant/inconstant



VI. Conduita in grup, integrarea sociala a elevului

1. Participarea la viata de grup (sociabil / izolat, extrovert / introvert etc.):


2. Atitudinea colegilor fata de elev:




VI. Trasaturi de personalitate

1. Trasaturi de caracter:

a) atitudinea fata de munca:

b) atitudinea fata de altii:.

c) atitudinea fata de sine:.

2. Aptitudini, inclinatii, interese si aspiratii:.


Fisa de observare / evaluare a lectiei


Scoala:

Clasa:

Data:

Profesor / Institutor / Student:

Aria curriculara:

Disciplina:

Unitatea de invatare:

Subiectul:

Tipul lectiei:

Obiective generale / fundamentale:





Obiective instructionale / operationale / comportamentale:






Nr.crt.

Indicatori

Nivel de atingere a standardelor

Minim

Mediu

Maxim

1. Calitatea proiectarii



Concordanta cu programa scolara





Corelarea intre componentele actului didactic, strategii didactice si de evaluare





Elemente de originalitate




2. Desfasurarea activitatii


Organizarea mediului fizic al clasei





Organizarea continuturilor in structuri informationale (sistematizare, esentializare, corelatii intra si interdisciplinare)





Adecvarea strategiilor si tehnicilor de instruire la particularitatile colectivului de elevi; individualizarea invatarii





Integrarea mijloacelor de invatamant in lectii





Orientarea actiunilor si a gandirii elevilor





Calitatea comunicarii





Evaluarea randamentului scolar





Gestionarea timpului didactic




3. Aprecieri privind:


Nivelul pregatirii elevilor (detinerea cunostintelor de baza, gradul de operationalitate a acestora, nivelul structurarii competentelor





Capacitatea institutorului de a raporta propriul comportament la standardele profesiei





Concluzii

Puncte tari

Puncte slabe









PROIECT  DE LECTIE


Data

Scoala:

Clasa: I

Propunator

Aria curriculara:

Obiectul

Unitatea de invatare

Subiectul

Tipul lectiei

Obiective generale / fundamentale




Obiective instructionale / comportamentale / operationale






Metode si procedee didactice

Mijloace didactice:

Desfasurarea lectiei:

Etapele lectiei

Activitatati de invatate

Metode si procedee didactice

Instrumente

de evaluare











Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright