Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
de activitate - consiliere de grup cu parintii



de activitate - consiliere de grup cu parintii


Proiect de activitate - Consiliere de grup cu parintii


Obiectul: Consiliere psihopedagogica

Domeniul de interventie: Comunicare si abilitati sociale

Tipul activitatii: Consiliere de grup a parintilor

Timp alocat: 60 minute

Tema activitatii: Comunicarea (distructiva - constructiva) parinti - adolescenti

Obiectiv fundamental:

formarea de abilitati/deprinderi si atitudini de care parintii au nevoie pentru a influenta pozitiv comportamentul copiilor




Obiective operationale:

La sfarsitul activitatii participantii vor:

A. informative

01. fi capabili sa diferentieze particularitatile comunicarii constructive de cele ale comunicarii distructive;

02. fi capabili sa enumere formele comunicarii distructive si cele ale comunicarii constructive;

03. fi capabili sa identifice solutii de imbunatatire a comunicarii cu copiii;

04. fi capabili sa-si exprime liber opiniile;

05. fi capabili sa identifice influentele pozitive in dezvoltarea competentelor comunicative ale copiilor lor.

B. Formative:

01. Constientiza necesitatea ascultarii active;

02 . fi capabili sa valorizeze pozitiv diversitatea;

03. Dori sa colaboreze intre ei, cu dirigintele/consilierul in identificarea celor mai eficiente tehnici de comunicare;

04. dezvolta interactiuni in cadrul grupului;

05. Participa activ si cu interes la desfasurarea activitatii.

RESURSE:


a. procedurale: conversatia euristica, metoda "caruselului", jocul de rol, dezbaterea, argumentarea, explicatia, discutia facilitata, observatia, completarea de fraze;

b. materiale: flip-chart si foi de flip-chart, fise de lucru, carioci, markere;

c. organizatorice: frontal, individual, pe grupe.


DESFASURAREA ACTIVITATII: Momentul lectiei

Timp alocat

Activitatea profesorului psiholog

Activitatea parintilor

Metode si tehnici

Intrebari posibile pentru discutii

Moment organizatoric

2 minute

- asigura conditiile pentru o buna desfasurare a activitatii;

- prezinta pe o foaie de flip-chart regulile ce vor fi respectate pe tot parcursul intregii activitatii;

-fiecare persoana/parinte primeste un ecuson, pe care noteaza numele pe care doreste sa-l foloseasca in timpul activitatii;

- explicatia,

- conversatia;



4. Implicati-va si dumneavoastra in jocul copilului, jucati-va impreuna cu el, mai ales daca este vorba de un joc nou, discutati despre continutul jocurilor si sentimentele pe care i le creeaza.

5. Asezati calculatorul in sufragerie, nu in camera copilului, pentru a putea observa cum se joaca.

6. Stabiliti impreuna cu copilul reguli pentru timpul petrecut cu jocuri video, atat acasa, cat si in afara ei.

7. Monitorizati cu atentie toate activitatile copilului de pe Internet

8. Avertizati-i pe copii in legatura cu pericolele contactelor pe internet si a relatiilor stabilite in timpul jocurilor online.

9. Discutati si cu alti parinti.


TINETI MINTE CA SUNTETI UN MODEL PENTRU COPILUL DUMNEAVOASTRA, INCLUSIV PRIN JOCURILE VIDEO PE CARE LE JUCATI CA ADULT.

SFATURILE PSIHOLOGULUI - BENEFICII DIN CONECTAREA COPILULUI LA PC

. Limitati timpul pe care copilul dumneavoastra il petrece in fata computerului, prin implicarea in alte activitati placute pentru el;

. Discutati cu el ori de cate ori a folosit computerul pentru jocuri pentru a-si da seama singur ce a castigat, ce a dezvoltat si ce a invatat jucandu-se;

. Discutati, de asemenea, si ce a pierdut daca nu a castigat jucandu-se un joc si explicati-i cum trebuia sa procedeze. Astfel vom dezvolta capacitatile de analiza si vom obtine un rezultat in urma unei activitati care, la prima vedere, pare a avea putine avantaje;

. Incercati sa va implicati astfel incat activitatea sa se transforme in activitate de petrecere a timpului in familie;

. Identificati jocuri de strategie, de dezvoltare a invatarii unei limbi straine, astfel incat computerul sa devina si un instrument de educatie, nu doar un factor de distractie;

. Folositi rugamintea copilului de a folosi computerul mai mult intr-o anumita zi sau perioada, acceptand acest lucru ca bonus sau recompensa pentru ceva ce a facut intr-o alta activitate.





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright