Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de activitate: Parfumul primaverii



Proiect de activitate: Parfumul primaverii


Proiect de activitate



Data :  16.03.

Grupa: Pregatitoare

Propunator:

Tema: "Cand, cum si de ce se intampla?"

Subtema: "Parfumul primaverii"

Categoria activitatii: DLC (Domeniul limba si comunicare)

Mijloc de realizare: Joc didactic

Tema activitatii: "Cine stie, raspunde!"

Tipul activitatii: Consolidarea cunostintelor

Scopul activitatii:  Dezvoltarea unei exprimari orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si gramatical;



Obiective de referinta:

 Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatiile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;

 Sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;

 Sa utilizeze materialele scrise in vederea executarii unei sarcini date;

 Sa utilizeze efectiv instrumentele de scris, stapanind deprinderile motrice elementare necesare folosirii acestora;

 Sa utilizeze desene, simboluri pentru a transmite semnificatii.

Obiective operationale:

     Cognitive:

      Sa formeze cuvinte pornind de la o silaba data;

      Sa precizeze sunetul initial si final al unui cuvant dat;

      Sa specifice pozitia sunetelor intr-un cuvant dat;

      Sa desparta in silabe cuvantul dat specificand numarul acestora;

      Sa alcatuiasca propozitii cu un cuvant dat, in care acesta sa se afle la inceputul, la mijlocul si la sfarsitul propozitiei;

      Sa dea exemple si de alte cuvinte  care incep cu acelasi sunet;

      Sa reprezinte grafic propozitii, cuvinte, silabe;

      Psiho - motrice:

      Sa pastreze o pozitie corecta in timpul activitatii.

      Sa pastreze linistea in timpul jocului.

      Afectiv-atitudinale

      Sa participe cu interes la activitate;

      Sa colaboreze cu partenerii de joc pentru reusita sarcinii.

Strategia didactica:

      Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, jocul, brainstorming, evaluarea;

      Forme de realizare : individual, pe grupe, frontal;

      Mijloace de invatamant : jetoane cu silabe, panou, tabla, marker, cub, plicuri, imagini cu flori de primavara, fise de lucru, creioane colorate, recompense;

Regulile jocului:       

      raspunsurile copiilor se dau dupa indicatiile educatoarei;

      raspund mai intai copiii care se anunta primii;

      castiga intrecerea copiii care raspund repede si bine.

Elemente de joc: aplauzele, plasarea copiior in fata grupei, rostogolitrea cubului, intrecerea, recompensele.

Sarcina didactica:      

      sa  formeze cuvinte pornind de la silabele date, specificand numarul acestora, sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate pornind de la cuvintele descoperite, sa recunoasca pozitia unui sunet intr-un cuvant dat.

Evaluarea:

      Continua: prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza actiunilor si a raspunsurilor, corectarea imedita a greselilor, stimulare verbala si prin aplauze;

      Finala: aprecieri verbale;

Locul de desfasurare: Sala de grupa

Durata: 40 - 45 minute

Material bibliografic:

      "Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii" , Editura  V&I Integral, Bucuresti, 2005

      Elisabeta Voiculescu , "Pedagogie prescolara",  Ed. Aramis, 2003

      Revista invatamantului prescolar, Nr. 1-2/2006

      F.Mitu, S. Antonovici, Metodica activitatilor de educarea limbajului in invatamantul prescolar, Editura Humanitas, 2005;

      Silvia Breben, Georgeta Ruiu, Elena Goncea , Mihaela Fulga, Metode interactive de grup, Editura ARVES, Craiova;




NR. CRT.

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

evaluare

(instrumente Si indicatori)





Moment organizatoric

Asigurarea  conditiile optime pentru realizarea activitatii.

Aranjarea mobilierului.

Pregatirea materialului didactic.

Intrarea organizata a copiilor in sala de grupa, asezandu-se fiecare la masute conform ecusonului primit.




- frontal;



Deprinderea de a se pregati pentru activitate, de a ocupa locul, de a se linisti.





Captarea atentiei

Se prezinta copiilor un saculet fermecat in care se regasesc toate materialele necesare desfasurarii jocului (plicuri, jetoane cu silabe, cub, imagini, fise individuale).


- frontal;

conversatia;

- imagini, jetoane, cub.


Gradul de interes manifestat pentru materialul prezentat.

Raspunsurile copiilor


Anuntarea temei si a obiectivelor

Se va realiza in mod direct, prin anuntarea temei si a scopului activitatii, in termeni accesibili prescolarilor.

-frontal

-conversatia, explicatia.


Comportamentul copiilor.


Dirijarea invatarii


a )Explicarea jocului

b) Joc de  proba




c)Desfasurarea propriu-zisa a jocului

Varianta 1



















Varianata II






Varianta III







Varianta IV





Varianta V


Prescolarii sunt impartiti in doua echipe.

Se explica regulile jocului.


Se executa un joc de proba punandu-se astfel observa daca regulile au fost intelese de catre toti copiii.

Cate un reprezentant de la fiecare echipa va rostogoli cubul pentru a alege silaba cu care echipa adversa va forma noi cuvinte. (cubul va avea pe fiecare fata cate o silaba). Pentru a alege copilul care va rostogolii cubul se va folosi un fluturas, recitandu-se versurile: " fluturasul a zburat.Pe tine, te-a cautat"

Dupa rostogolirea cubului, un copil alege plicul cu silaba indicata si impreuna cu echipa lui vor aranja silabele din plic descoperind astfel cuvinte care sa inceapa cu silaba aleasa.

Prescolarii spun ce cuvinte au descoperit, cate silabe are fiecare si vor avea posibilitatea sa spuna si alte cuvinte pornind de la silaba aleasa.

Fiecare grup va primii cate un plic cu imagini, acestia selectandu-le doar pe cele care incep su silaba respectiva si atasandu-le  cuvintelor formate.

Pe rand, copiii vor alcatui propozitii cu acestea, specificand numarul de cuvinte din propozitie. Cuvintele formate vor fi asezate pe rand la inceput, in interiorul sau la sfarsitul propozitiei.

Cate un copil de la fiecare echipa va reprezenta grafic una-doua propozitii la tabla, din cele formulate de grupul sau.

Copiii vor extrage  dintr-un bol cate un biletel si vor raspunde la intrebari de genul:

- Spune cu ce sunet incepe cuvantul din imaginea ta! (avion)                         

- Cu ce sunet incepe cuvantul ,,umbrela"?

- Gaseste un cuvant care incepa cu sunetul ,,m"!

- Care este ultimul sunet din cuvantul ,,linie"?

- Formuleaza o propozitie cu cuvantul ,,floare"!

- Desparte in silabe cuvantul ,,bicicleta"! (Anexa 1)

Pentru fiecare raspuns corect copilul primeste o bulinuta.






- individual, pe grupe, frontal.




- observatia, conversatia, explicatia,

exercitiul, jocul.


-planse, cub, imagini, jetoane.












- pe grupe, individual


- explicatia, exercitiul,

jocul




- plicuri, jetoane, imagini










- individual


- explicatia, conversatia, brainstorming


- bol, biletele cu intrebari



Gradul de intelegere al regulilor jocului


Capacitatea de a asculta recomandarile, indicatiile.






Raspunsurile copiilor.




Comportamentul copiilor.






Respectarea regulilor.




Interesul acordat jocului.



Comportamentul copiilor in cadrul jocului.



Raspunsurile copiilor.







Corectitudinea pronuntarii, expresivitatea;





Capacitatea de forma cuvinte, de a despartii in silabe, de a forma propozitii.











Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului

Fiecare copil primeste cate o fisa de lucru individuala (Anexele 2, 3, 4) si se explica sarcinile.

- individual,

- explicatia

- fise de lucru.

Capacitatea de forma cuvinte, de a despartii in silabe, de a recunoaste sunetele;




Incheierea activitatii

Aprecieri globale si individuale privind implicarea copiilor in activitate.

- frontal

-conversatia,

- recompense.

Receptivitatea copiilor.

Modul de implicare.





ANEXA  1



Spune cu ce sunet incepe cuvantul din imaginea ta? (avion)

Gaseste un cuvant care incepe cu sunetul ,,m"!

Cu ce sunet incepe cuvantul ,,umbrela"?

Care este ultimul sunet din cuvantul ,,linie"?

Din cate silabe este format cuvantul ,,primavara"?

Formuleaza o propozitie cu cuvantul ,,floare"!

Care sunt silabele din cuvantul ,,inima"?

Desparte in silabe cuvantul ,,bicicleta"!

Bate din palme de tot atatea ori cate silabe sunt in cuvantul ,,cantec"!

Scrie la tabla tot atatea linii orizontale cate silabe sunt in cuvantul ,,bucurie"!

Din ce cuvinte este alcatuita propozitia: ,,Copiii canta frumos"?

Arata cate cuvinte sunt in propozitia: ,,Veverita mananca alune", ridicand tot atatea degete!

Completeaza propozitia urmatoare cu cuvantul potrivit: ,,Croitorul . .haine."

Completeaza propozitia urmatoare cu cuvantul dorit: "Florile sunt !"

Corecteaza greseala din propozitia: "Calul merg la galop."

Gaseste doua cuvinte care sa inceapa cu sunetul ,,a"!

Unde se afla sunetul "m" in cuvantul: ,,minge"

Unde se afla sunetul "o" in cuvantul: ,,motor"

Spune un cuvant care sa contina sunetul "c"

Formuleaza o propozitie cu cuvantul ,,petale"!

Reprezinta grafic pe tabla propozitia: "Floarea este rosie."

Corecteaza propozitia: ,,Autobuzul merge prin aer"

Spune o propozitie care sa aiba la sfarsit semnul intrebarii! (?)

Spune o propozitie care sa aiba la sfarsit semnul exclamarii (mirarii)! (!)








Nume:______________                         ANEXA 2

Data:  ______________


Coloreaza tot atatea cerculete cate silabe au cuvintele:

Coloreaza imaginea a carui denumire incepe cu sunetul "m".

















Reprezinta grafic propozitia si incercuieste cifra care iti arata cate cuvinte sunt:



Maria  canta la pian.






                      


Deseneaza un obiect a carui denumire sa inceapa cu sunetul "i"













Nume:______________                                                                     ANEXA 3

Data:  ______________


Coloreaza tot atatea cerculete cate silabe au cuvintele urmatoare.

Coloreaza imaginea a carui denumire incepe cu sunetul "t".

















Reprezinta grafic propozitia si incercuieste cifra care iti arata cate cuvinte sunt:



Floarea este rosie.






                      


Deseneaza un obiect a carui denumire sa inceapa cu sunetul "m"













Nume: ______________              ANEXA 4

Data:   ______________


Coloreaza tot atatea cerculete cate silabe au cuvintele:

Coloreaza imaginea a carui denumire incepe cu sunetul "v".

















Reprezinta grafic propozitia si incercuieste cifra care iti arata cate cuvinte sunt:



Vulpea mananca gaini.






                      


Deseneaza un obiect a carui denumire sa inceapa cu sunetul "c"

















Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright

didactica

Didactica




Documente online pe aceeasi tema


Orientarea scolara si profesionala
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VIII - a Cauzele violentei
Cerintele de redactare a referatelor - recomandari - cum sa faci un referat
Scrierea functionala
Competentele profesiei didactice - profesorul ca agent al schimbarii
Particularitatile procesului de invatamant in gradinita de copii si in ciclul primar
Fisa de practica pedagogica
Autoritate, libertate, severitate
Modalitati de evaluare si prevenire a insuccesului scolar - devianta comportamentala
Probleme ilustrate - adunarea cu o unitate



Ramai informat
Informatia de care ai nevoie
Acces nelimitat la mii de documente, referate, lucrari. Online e mai simplu.

Contribuie si tu!
Adauga online proiectul sau referatul tau.