Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de lectie - clasa a VI-a, japonia



Proiect de lectie - clasa a VI-a, japonia


Scoala cu clasele I-VIII "Mihai Eminescu" LAZA, jud. Vaslui



Proiect de lectie


Clasa a VI-a


Unitate de invatare :


Lectie: Japonia


Tipul lectiei: mixta (verificare - predare)


Verificare: India - populația și economia


Competente generale: Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii geografice

utilizarea corecta a numelor proprii si a termenilor in limbi straine

Identificarea si explicarea dimensiunii sociale, civice si culturale a caracteristicilor spatiului geografic

Dobandirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru pregatirea permanenta




Competente specifice: C1 Recunoasterea denumirilor si termenilor din geografia tarilor extraeuropene in limbi straine

C2 - Citirea hartii si utilizarea corecta a semnelor conventionale

C3 - Identificarea principalelor elemente naturale si socio-economice reprezentate pe un suport cartografic

C4 - Prezentarea caracteristicilor geografice ale tarilor pe baza unor date accesate prin internet

C5 - Explicarea diversitatii naturale, umane si culturale a continentelor extraeuropene realizand corelatii cu informatiile dobandite la alte discipline scolare

C6 - Analizarea unor elemente din realitatea continentelor si tarilor extraeuropene observata (direct sau indirect)


Strategii didactice: cognitive, euristice, dirijate;


Metode: conversatia euristica, explicatia, lucrul cu harta, comparatia, invatarea prin descoperire, jocul geografic;


Mijloace de invatamant: Harta fizica a Asiei, atlase, manuale, fise de evaluare, calculatorul;


Material bibliografic: Manualul, Didactica aplicata a geografiei( N. Ilinca, O. Mandrut)


Schema lectiei se structureaza pe urmatorul plan :

E1. Asezare geografica, vecini

E . Cadrul natural

E3. Populatia si asezarile umane

E4. Economia


Desfasurarea lectiei:


Evenimentele

lectiei

Competente

Continutul informativ

Nivelul initial al cunoasterii elevilor

Sarcini de

invatare

Strategii

didactice

Evaluare

Momentul organizatoric

Pregatirea elevilor pentru ora

Se verifica materialul didactic, se noteaza absentii(3min.)

Verificarea cunoștințelor



Evaluarea cunoștințelor din lecția precedenta se face prin intrebari.


Pregatirea aperceptiva

Captarea atentiei pentru buna desfasurare a lectiei



Vizionarea unor imagini (2 min.)

Metode: observarea

Mijloace: retroproiectorul



Oral prin intrebari

Anuntarea lectiei si a obiectivelor pentru atingerea competentelor

Aflarea titlului lectiei prin vizionarea unor imagini:

Japonia

Se anunta obiectivele urmarite
















Dirijarea evaluarii

Verificarea cunostintelor anterioare

43 min.












C1- C2






E1





Cunosc caracteristici ale Asiei





-privesc harta Asiei, identifica pe atlase pozitia geografica si vecinii Japoniei

Metode: conversatia, explicatia, lucrul cu harta, exercitiul

Mijloace: Harta fizica a Asiei, atlasul,

Forme de organizare: in perechi




Frontala:  scrisa, orala

Aprecieri verbale,







C1 - C6






E2



Cunosc  caracteristicile cadrului natural al Asiei

Privesc harta, imaginile  localizand unitati ale cadrului natural al Japoniei, analizeaza, compara, privesc imaginile si incearca raspunsul corect la intrebarile sau instrucțiunile profesorului

Metode: conversatia, explicatia, lucrul cu harta, comparatia

Mijloace: Harta fizica a Asiei, atlasul, manualul

Forme de organizare: in perechi



Frontala:  scrisa, orala

Aprecieri verbale,

Exercitii













C1-C6






E3




Cunosc cadrul natural , stiu sa localizeze la harta, au auzit de diferite elemente caracteristice populatiei si oraselor japoniei



Privesc harta, imaginile localizand orasele, analizeaza, compara, privesc imaginile si incearca raspunsul corect

Metode: conversatia, explicatia, lucrul cu harta, comparatia

Mijloace: Harta fizica a Asiei, atlasul, manualul

Forme de organizare: individuala





Frontala:  scrisa, orala

Aprecieri verbale,

Exercitii















C3 - C6






E4




Cunosc cadrul natural, orasele si au auzit de numeroase produse care se fabrica in japonia





Localizeaza orasele pe harta și atlas; enumera cateva produse de origine japoneza

Metode: conversatia, explicatia, lucrul cu harta, comparatia

Mijloace: Harta fizica a Asiei, atlasul, manualul

Forme de organizare: individuala




Frontala: in perechi, scrisa, orala

Aprecieri verbale,

Exercitii


Anuntarea temei pentru acasa


- de rezolvat un test

Aprecierea

Activitatii

Notarea

3min

Se fac obsrvatii asupra modului cum au raspuns elevii.

Se noteaza pe rand elevii care au fost foarte activi.





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright