Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de lectie - un singur pamant-o poveste pentru maine



Proiect de lectie - un singur pamant-o poveste pentru maine


PROIECT DE LECTIE


SCOALA

Clasele I-IV

Data:

Invatator:

Obiectul: Lectura

Subiectul: UN SINGUR PAMANT-O POVESTE PENTRU MAINE

Tipul lectiei: lectie mixta


Scopul:

Consolidarea deprinderilor de intelegere a unui mesaj citit/ascultat;

Formarea unei educatii si comportamente ecologice in scopul supravietuirii

naturii si a omului insusi ;

Imbogatirea cunostintelor elevilor despre mediu ;

Cunoasterea rolului determinant al omului in ansamblul componentelor mediului ;


Obiective operationale:

O1 - sa citeasca corect, coerent, expresiv un text la prima vedere;

O2 - sa formuleze raspunsuri complete despre mesajul citit/ascultat, descriind in cuvinte simple mediul inconjurator;



O3 - sa precizeze importanta mediului pentru oameni si activitatile lor ;

O4 - sa identifice cauze ale deteriorarii mediului;

O5 - sa prezinte efecte ale activitatii omului asupra mediului inconjurator;

O6 - sa exemplifice masuri de protectie a mediului;

O7 - sa manifeste interes pe tot parcursul orei;


Strategia didactica: mixta

Metode si procedee: Exercitiul,conversatia,explicatia, munca independenta ,observatia,  

PRO sau CONTRA, Palariile ganditoare;

Materiale si mijloace de invatamant: Fise de lucru , hartie colorata , placute de polistiren, bolduri, palarii colorate, creioane colorate, pliante, imagini, fotografii;

Forme de organizare: frontala, individuala;

Temporale: 45 min


Bibliografie:


- Curriculum national, Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 1998;

2. "Ecologie si protectia mediului" , Mirela Mazilu Editura Mirton , Timisoara  2003 .

3.*'Educatie si dezvoltare profesioala", Valentin Dogaru-Ulieru;Luminita Draghicescu(coord.),Editura Scrisul Romanesc,Fundatia-Editura,2011;

Predarea orientata dupa necesitile copilului"-Kate Burke Walsh, C.E.D.P. STEP BY STEP;

5. "Teoria si metodologia curriculum-ului"-Virgil Frunza,  Editura Muntenia, Constanta, 2003;




SCENARIU DIDACTIC

Etapele lectiei

Ob.

op.

Continut  instructiv - educativ

Strategii didactice

Metode si procedee

Mijloace de invatare

Forme de organizare

1. Momentul organizatoric






Se organizeaza colectivul de elevi prin asigurarea linistii si disciplinei in sala de clasa.

Se pregatesc rechizitele si materialele didactice necesare desfasurarii lectiei de lectura .

Se aseaza materialul didactic la vedere , pe tabla pe panouri .

Se verifica prezenta




conversatia

caiete, polistiren

fise de lucru

hartie alba

si colorata




activitate

frontala

2.Verificarea

temei


Se va verifica frontal si individual, calitativ si cantitativ tema scrisa, cinci propozitii despre curiozitati din lumea animalelor.

conversatia

caietele de teme


3.Captarea

atentiei


Se va citi lectura " Povetele izvorului ",apoi se va purta o discutie despre invataturile pe care trebuie sa le ia oamenii de la natura.

conversatia

expunerea

Lectura

POVETELE

ZVORULUI


4. Anuntarea titlului lectiei






Pornind de la mesajul textului citit anterior va fi anuntat titlui lectiei: "Un singur pamant - o poveste pentru maine". Elevii vor fi informati ca in lectia de astazi vom consolida deprinderile de lectura si de intelegere a unui mesaj citit-clasele II-IV, ascultat-clasa I, dezvoltandu-ne cultura generala si formandu-ne comportamente ecologice.


conversatia

explicatia


caietele de clasa

activitate

frontala

5. Dirijarea invatarii


O 1









O 1


O 4

O 5






O 6



O 2

O 3

O 4

O 5

O 6



Elevii vor citi in gand lectura"Un singur pamant"si fiecare din ei va primi un rol conform metodei

"Palariile ganditoare"(Anexa).


Elevii clasei I vor rasfoi pliante/imagini/fotografii cu diferite catastrofe naturale: cutremure,inundatii, eruptii vulcanice, alunecari de teren, incendii de paduri si vegetatie, defrisari masive,etc.


*Se incepe discutia despre mediu cu metoda PRO si CONTRA care presupune comentarea unor propozitii scrise pe norisori propuse spre lecturare de catre elevi- factori/actiuni care degradeaza mediul inconjurator, (Anexa) ale caror raspunsuri vor fi asezate la rubrica PRO sau CONTRA, pe un panou realizat pe o placuta de polistiren.

Raspunsurile elevilor mai pot genera un moment de schimburi de replici si explicatii ale mele si ale colegilor, ale caror pareri vor fi luate in considerare.


*Se trece la analiza activitatii independente:discutii pe baza lecturii citite conform metodei "Palariilor ganditoare".Vor fi ascultate parerile elevilor despre situatia prezentata din mai multe perspective

(Anexa).




*Elevii de clasa I decupeaza flori  de hartie dupa sabloane, carora le contureaza petalele.


munca

independenta








PRO/CONTRA



conversatia

explicatia






Palariile ganditoare







munca independenta

-trasare dupa sablon

-decupare

-conturare


Lectura

Un singur pamant


pliante

imagini fotografii



placuta de polistiren

hartie colorata

bolduri






palarii din hartie

fisa de lucru

/sarcina fiecarui elev




foarfeci

hartie alba

markere


activitate

individuala




activitate

individuala



activitate frontala










activitate

frontala






activitate

individuala

6. Fixare si cosolidare

O 2

O 3










O 4

O 6


Iau o cutie in care asez niste bilete pregatite dinainte, cu un joc de imaginatie:

a)Ce planta/animal ai vrea sa fii/sa nu fii si de ce? (Daca n-ai fi om si ai fi alta vietuitoare).

b)Unde ai vrea/nu ai vrea  sa traiesti pe Pamant?De ce?(adica in ce loc, zona de pe Pamant).

Elevii nu se semneaza pe fisele de raspuns .Eu voi da citire celor scrise.


*

B) Realizam un copacel al asteptarilor

-le spun elevilor ca el este mesagerul Pamantului catre noi;

- pe o placuta de polistiren  am in clasa realizat un copacel;

Elevii de clasa I au decupat flori  pe ale caror petale elevii cei mari vor scrie indemnuri ecologice;

-prindem cu bolduri florile cu mesajele mai interesante in copacelul asteptarilor;


conversatia


Jocul didactic











jocul didactic

Cutie din plastic

Jetoane din hartie

10/10 cm









placuta de polistiren

bolduri



activitate

frontala/

individuala











activitate frontala/

individuala

7. Apreciere si notare


*Voi face aprecieri despre desfasurarea lectiei.

*Voi acorda calificative elevilor care s-au evidentiat pe parcursul orei prin raspunsurile lor.


conversatia


activitate

frontala

8. Tema pentru acasa


*Argumentati in cate o propozitie ce s-ar intampla daca :

fiecare ar rupe cate o creanga de copac

fiecare ar rupe cate o floare

fiecare ar omori cate un animal

fiecare ar lasa cate o sticla, o hartie, o conserva in padure

fiecare ar arunca cate un bolovan in lac

fiecare si-ar scrie numele pe un copac sau pe o stanca.

explicatia

fisa de lucru

activitate

frontala

UN SINGUR PAMANT


O poveste pentru maine


A fost odata un oras in inima Americii in care toate vietuitoarele pareau sa traiasca in armonie cu cele din jur.Orasul se afla in mijlocul unor ferme prospere , cu lanuri de grau si dealuri cu livezi de unde, primavara,nori albi de flori erau purtati de vant peste campurile verzi. Toamna , stejarii, artarii, mestecenii dadeau la iveala o revarsare de culori care se invapaiau si licareau peste o perdea de conifere.Atunci, vulpile latrau pe dealuri si cerbul strabatea tacut campiile, pe jumatate ascuns in ceturile diminetilor de toamna.

In lungul drumurilor, dafinul, calinul si aninul, ferigile mari si florile salbatice incantau ochiul calatorului tot timpul anului.Chiar si iarna, marginile drumurilor erau pline de frumusete, cu pasari nenumarate venind sa ciuguleasca grauntele si semintele din varfurile uscate ale tufelor rasarite deasupra zapezii.

Regiunile de la tara erau, de fapt, faimoase pentru abundenta si varietatea pasarilor, iar potopul de pasari migratoare se revarsa primavara si toamna, oamenii veneau de la mari distante sa le vada.

Altii veneau sa pescuiasca in raurile care curgeau repezi si reci din dealuri si aveau iazuri umbroase.

Apoi o stranie nenorocire s-a furisat in regiune si totul a inceput sa se schimbe.O vraja diavoleasca s-a instalat in asezare:boli misterioase au maturat stoluri de pasari; pui, vite si oi s-au imbolnavit si au murit.Pretutindeni plutea umbra mortii. Doctorii de la oras erau din ce in ce mai nedumeriti de noile feluri de boli ale pacientilor lor.

Au urmat cateva morti neasteptate si neexplicate , nu numai printre adulti, ci chiar printre copii, care cadeau dintr-o data in timpul jocului si mureau dupa cateva ore.

O tacere neinteleasa a cuprins tot tinutul. Pasarile -de pilda- unde disparusera? Multi oameni  vorbeau de ele uimiti si nelinistiti. Locurile unde li se dadea mancare, in fundul ograzii, erau pustiu. A fost atunci o primavara fara cantec. Merii infloreau, dar albinele nu mai zumzaiau printre flori si, in lipsa polenizarii, n-au mai dat rod. Marginile drumurilor atat de atragatoare altadata, erau potopite acum de o vegetatie cafenie si vesteda, de parca ar fi fost arsa de foc.

Si aici era tacerea, si de aici disparuse orice vietate.

Nici o vraja, nici o actiune dusmanoasa nu redusese la tacere viata in aceasta lume indurerata.Oamenii o facusera.

Orasul acesta nu exista de fapt, dar se poate afla cu usurinta intr-o mie de parti ale Americii sau in alta zona a lumii. Nu cunosc nici o asezare care sa fi trecut prin experienta nenorocirilor pe care le-am descris.

Dar fiecare din aceste dezastre s-a intamplat undeva, iar mai multe asezari au avut de suferit mai multe asemenea nenorociri.

Un spectru infiorator s-a strecurat printre noi aproape neobservat, iar aceasta tragedie pe care am imaginat-o poate lesne deveni realitate.

Rachel Carlson,Silent Spring,Primavara tacuta,

A Fawcet Crest Book, 1962


PALARIILE GANDITOARE




Palaria alba-informeaza, prezinti pe scurt, corect, subiectul povestirii;

ROLUL DE DETECTIV-povestesti faptele si intamplarile pe care le-ai citit;




Palaria rosie-spune ce simti, prezinti ce ti-a placut, ce te-a emotionat ;

ROLUL DE SPECTATOR INTR-O SALA DE JUDECATA-iti prezinti gandurile, parerile, impresiile pe care ti le-a facut citirea acestui text ;

-te pui tu in situatia ca ai fi locuitor din acea zona sau te gandesti ca tie ti s-a intamplat asa sau tu ai fi provocat acele lucruri rele ;




Palaria neagra-pericole, riscuri, aspecte negative, prezinti defectele, faptele negative;

ROLUL DE PROCUROR-povestesti care sunt relele, faptele gresite, ce s-a intampat de s-a ajuns pana la aceasta situatie;sirul de situatii care au determinat o asemenea stare de lucruri;

-spui tot ce au facut rau oamenii de s-a ajuns acolo, cum a fost posibil asa ceva, nici nu puteau avea altfel de urmari faptele rele ale oamenilor;



Palaria galbena- aspecte pozitive,prezinti calitatile si aspectele pozitive;

ROLUL DE AVOCAT AL APARARII-spui tot ce este bun, cum se poate intoarce situatia, cum se pot rezolva toate ca sa fie toata lumea multumita;

-gasesti partea buna a lucrurilor, nu intri in panica, gasesti o solutie, nu lasi tristetea sa te copleseasca;


Palaria verde- creativa; incerci sa schimbi anumite imprejurari din povestire;

ROLUL DE JURNALIST IN PRESA DE SCANDAL- cauti un alt final, un alt sir al intamplarilor, alta turnura pe care o puteau lua lucrurile daca nu era asa si era altfel;

-te gandesti cum s-ar fi sfarsit daca era altfel situatia;



Palaria albastra- argumenteaza;catalogheaza faptele si intamplarile;

ROLUL DE JUDECATOR- tragi o concluzie, spui un verdict final, lasi treburile rezolvate,dai o solutie , gasesti vinovati, esti clar, concis;





Lectura

POVETELE IZVORULUI




Trei calatori poposisera in drumul lor la un izvor si isi potolira setea cu apa lui limpede si curata. Deasupra izvorului cineva scrise: 'FACETI SI VOI CEEA CE FAC EU !'

- Oare ce inseamna aceste cuvinte? - se intrebara cei trei drumeti.

- Eu cred, zise unul, ca izvorul vrea sa ne spuna: 'Vedeti? Eu alerg mereu printre pamant si pietre, de aceea sunt curat; lucrati; alergati mereu si voi, caci munca va apara de rau si va tine curati.!'

- Mie mi se pare, zise al doilea - ca izvorul parca ne-ar zice: 'Vedeti? Eu va dau apa mea in dar, fara bani. Fiti si voi la fel de darnici! Daruiti din bogatiile si bunatatile de care v-a invrednicit Bunul Dumnezeu!'

- Eu cred altceva, spuse al treilea calator. Parca il aud spunand: 'Vedeti cat de curata si de buna e apa mea? Dar daca ma tulbur putin, nu mai sunt bun de nimic, nu mai poate bea nimeni din apa mea. Fiti si voi buni, cu inima netulburata!'




* Tu ce crezi? Care dintre cei trei drumeti avea dreptate?







TEMA DE LUCRU PENTRU ACASA


Argumentati in cate o propozitie ce s-ar intampla daca :


fiecare ar rupe cate o creanga de copac

fiecare ar rupe cate o floare

fiecare ar omori cate un animal sau ar arunca oul unei pasari

fiecare ar lasa cate o sticla, o hartie, o conserva in padure

fiecare ar arunca cate un bolovan in lac

fiecare si-ar scrie numele pe un copac sau pe o stanca



PRO sau CONTRA?

  1. Aerul din padure nu este mai curat si mai bogat in oxigen decat in orase .
  2. In paduri nu exista poluare deoarece nu circula masini, nu sunt uzine.
  3. In orase exista mai multe spatii verzi .
  4. Ciocanitoarea "doctorul padurii" imbolnaveste copacii.
  5. Taierea abuziva a padurilor nu are ca efecte disparitia unor plante , disparitia unor animale .
  6. Alunecari de teren se produc in zonele in care s-au facut taieri masive de paduri .
  7. Secetele  indelungate nu au legatura cu micsorarea suprafetelor impadurite .
  8. Cresterea cantitatii de dioxid de carbon se datoreaza  imputinarii arborilor .
  9. Facem focul unde dorim cand mergem la  iarba verde in padure .
  10. Taiem copaci sau arbusti indiferent daca sunt verzi sau uscati .
  11. Aruncam resturi menajere la intamplare .
  12. In excursii avem voie sa facem orice.
  13. Sticlele de plastic si gunoaiele infrumuseteaza natura.
  14. Detergentul polueaza solul si apa.
  15. Focul lasat nesupravegheat poate aprinde padurea.
  16. Viperele nu trebuie omorate .
  17. Animalelor din padure le plac strigatele, muzica si zgomotul motoarelor.
  18. Daca iti scrii numele in coaja unui copac, il ranesti.




PRO/CONTRA

-Enunturile despre mediu care au fost comentate










"COPACELUL ASTEPTARILOR"-MESAGERUL PAMANTULUI CATRE COPII

Activitate independenta

Elevii au primit flori  pe care au inscris mesaje ecologice




PALARIILE GANDITOARE

-se vor da elevilor pentru a analiza din mai multe unghiuri situatia prezentata in povestirea"UN SINGUR PAMANT"



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright