Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic CLASA: a V-a - limba romana - domnu Trandafir, de M. Sadoveanu



Proiect didactic CLASA: a V-a - limba romana - domnu Trandafir, de M. Sadoveanu


Proiect didactic


CLASA: a V-a

SUBIECTUL LECTIEI: Domnu Trandafir, de M. Sadoveanu

TIPUL LECTIEI: predare - invatare - evaluare


OBIECTIVE CADRU:

  • Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;
  • Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
  • Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa

OBIECTIVE DE REEFEERINTA

  • Sa sesizeze modalitatile de organizare a secventelor textuale ale unui mesaj oral;
  • Sa asigure coerenta ideilor exprimate;
  • Sa recunoasca modalitatile specifice de organizare a textului epic;
  • Sa organizeze secventele textului in functie de o cerinta specifica;
  • Sa adapteze redactarea la capacitatea de receptare a destinatarului, utilizand o structura grafica adecvata tipului de redactare utilizat.

OBIECTIVE OPERATIONALE: pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:


  1. COGNITIVE: O1 - sa evidentieze trasaturile specifice operei literare;

O2 - sa explice anumite secvente de text;



O3 - sa regaseasca, argumentand cu citate, trasaturile personajului principal.


  1. AFECTIVE: O1 - sa-si valorifice cunostintele acumulate anterior

O2 - sa fie capabili a folosi informatiile in lectiile viitoare;



STRATEGIE DIDACTICA


Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, observatia, dialogul.


Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala, individuala, individuala;


Resurse: capacitatile receptive normale ale elevilor, cunostintele lor anterioare, timp: 50 de minute;


Mijloace de invatare: "Domnu Trandafir si alte povestiri de Mihail Sadoveanu" (fragment);


Material bibilografic: Raluca Scarlat Iancau Limba si literatura romana, analiza textelor, Ed. Aula, Bucuresti; Ioan Dersidan Primatul textului, Ed. Cogito, Oradea; Cornelia Dumitrascu Sechi, Silvia Barsan Barca Indrumator pentru receptarea lecturilor literare, Ed. Moldova, Iasi.



Desfasurarea metodica a lectiei


I. Organizarea clasei pentru lectie

Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei.

Elevii se pregatesc pentru lectie.

Se verifica prezenta elevilor.


II. Captarea atentiei

Profesorul precizeaza elevilor ca se va incerca patrunderea in amanunt a textului pentru a observa elemente care au semnificatii aparte.


III. Verificarea temei si a cunostintelor din lectia anterioara


Un elev prezinta sarcina de lucru pe care a avut-o de rezolvat si anume povestirea textului. Doi sau trei elevi citesc compunerea si se aduc completari.

Se dialogheaza cu elevii pe baza temei pe care au avut-o pentru acasa si se verifica cunostintele anterioare.


I. Ce este opera literara?

R. Autorul, pornind de la o realitate pe care a cunoscut-o, de la locuri reale si oameni autentici, creaza o opera literara.

I. Opera literara reda intocmai realitatea sau ea apare transformata?

R. Lumea creata de catre autor apare modificata prin intermediul mijoacelor artistice (figuri de stil) datorita fanteziei si mai ales sensibilitatii autorului.

I. Cine este autorul?

R. Autorul este persoana care imagineaza si scrie un text. Autorul operei Domnu Trandafir este Mihail Sadoveanu.

I. Cine este naratorul?

R. Natatorul este vocea prin care autorul isi transmite gandurile si sentimentele. In opera noastra, naratorul povesteste intamplarile la persoana intai.

I. Ce presupune relatarea la persoana intai?

R. In relatarea la persoana intai naratorul este si personaj; el povesteste despre sine si se implica in evenimentele relatate.

I. In opera naratiunea se face numai la persoana intai?

R. Naratiunea se face si la persoana a treia atunci cand naratorul este doar martor al intamplarilor. (Domnu, in gradina, priveghea la descarcatul unui car cu fan)

I. Ce este opera epica?

R. Opera epica este aceea prin care autorul isi transmite gandurile in mod indirect, prin intermediul naratorului, actiunii si a personajelor.

I. Care sunt mijloacele prin care un autor isi expune opera?

R. Mijloacele prin care autorul isi expune opera sunt: naratiunea, descrierea si dialogul.

I. Pe cate planuri se desfasoara actiunea?

R. Actiunea se desfasoara pe doua planuri:

unul al prezentului in care aflam despre calatoria naratorului - personaj si imaginea actuala a locurilor;

unul al trecutului cu oamenii si intamplarile de demult.

I. Care sunt personajele principale ale celor doua planuri?

R. In primul plan personajul principal este naratorul care se reintoarce in orasul natal si retraieste intamplarile din copilarie.

R. In planul al doilea, personaj principal este Domnul Trandafir.

I. Sub ce forma este imaginat textul?

R. Textul este imaginat sub forma unei scrisori catre un prieten foarte apropiat.

I. Care este pretextul scrierii acestei scrisori?

R. Pretextul scrierii acestei scrisori este calatoria pe care naratorul - personaj o face in locurile natale, revederea locurilor amintindu-i in mod special de invatatorul sau, Domnul Trandafir.

I. Cum explicam titlul?

R. Substantivul Domnu apare in text scris cu litera mare si prin el se arata respectul pe care scriitorul il are fata de invatatorul sau, admiratia fata de cel care i-a fost invatator in toate privintele, un model demn de urmat.

R. Trandafir - frumusetea si delicatetea morala, simbolul perfectiunii, cea mai pretioasa floare, regina florilor

I. Care este tema textului?

R. Tema textului este evocarea cu nostalgie a anilor de scoala si a intamplarilor.


Profesorul le precizeaza elevilor ca figura dascalului a mai fost zugravita si de catre alti scriitori precum Ion Creanga in Amintiri din copilarie, Ionel Teodoreanu in Pravale Baba, I. L. Caragiale in Pedagog de scoala noua, Octavian Goga in Dascalita, Mihai Eminescu in La mormantul lui Aron Pumnul, Barbu St. Delavrancea in Domnu Vucea, etc. si va cita unul sau doua texte spre exemplificare.


Se va afirma faptul ca acest motiv al calatoriei este des abordat in literatura universala si in literatura romana de catre scriitori inca din cele mai vechi timpuri: Apuleius Magarul de aur, Montesquieu Scrisorile persane, Vasile Alexandri Balta Alba, Mihail Sadoveanu Baltagul, Zodia cancerului.


IV. Comunicarea subiectului si a obiectivelor operationale

Profesorul comunica elevilor ca vor incerca impreuna sa extraga trasaturile personajului principal pornind de la citate din text, vor alcatui portretul invatatorului.

I. Cum este caracterizat la inceput Domnul Trandafir?

R. La inceput, domnul Trandafir este caracterizat direct de catre narator de unde reies urmatoarele trasaturi fizice: Era un om bine facut, putin chel in varful capului, cu ochii foarte blajini.

R. Ochii blajini sugereaza bunatatea, blandetea, omenia.

I. Caracterizarea directa cuprinde si trasaturile morale?

R. Ceea ce se remarca la invatatorul sau, este mai ales invatatura cealalta, sufleteasca; avea un suflet cald, plin de bunatate.

I. Ceea ce facea invatatorul era pentru ca era verificat sau din alt motiv?

R. Tot ce facea invatatorul se datora devotamentului si dragostei pentru profesia pe care o avea si pentru elevi, pe care ii considera copiii sai; se comporta ca un adevarat parinte.

I. In afara de profesiunea de dascal, domnu Trandafir mai are si alte calitati?

R. Domnu Trandafir este si gopodaros, face fiecare lucru cu randuiala si voia ca si elevii sai sa fie la fel.

I. Ce trasaturi reies din dialogul cu alte persoane?

R. Atunci cand vin cei doi straini, dacalul este politicos, respectuos, ospitalier si dovedeste bune maniere, cu toate ca nu stia cine sunt.

I. Pana unde merge dragostea elevilor pentru invatatorul lor?

R. Atunci cand se zvoneste ca domnul se va muta la o alta scoala, peste Siret, copiii ar fi renuntat la familiile lor pentru a fi cu dansul.

I. Cum isi dovedeste invatatorul dragostea pentru copiii?

R. El va ramane pana la moarte in satul acela si isi va exercita profesia cu aceeasi daruire.

I. Cum explicam cuvintele din finalul textului: in locul acela a trait odata un om.

R. Domnul invatator a fost pentru elevii sai un om in adevaratul sens al cuvantului, un model demn de urmat in viata de la care a invatat nu numai carte ci si lucruri folositoare in viitor.

Pentru fiecare afirmatie pe care o fac, elevii demonstreaza cu citate din text pe care le explica.

Profesorul face, de asemenea, observatiile necesare.

I. Cum explicam titlul?

R. Cuvantul domnu arata respectul pe care elevii il au fata de dascal, iar cuvantul trandafir arata delicatetea, frumusetea morala, perfectiunea.


V. Fixarea cunostintelor

Elevii alcatuiesc, pe caiete, o scurta prezentare a personajului si o citesc in clasa.

Profesorul le precizeaza elevilor ca au acoperit obiectivele ce au fost enuntate la inceputul texului.


VI. Tema pentru acasa

Profesorul enunta teme pentru acasa: de facut o compunere cu titlul: Chipul dascalului meu.












Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright