Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC - CLASA: a VI-a Limba si literatura romana - parti de vorbire flexibile



PROIECT DIDACTIC - CLASA: a VI-a Limba si literatura romana - parti de vorbire flexibile


PROIECT DIDACTIC


CLASA: a VI-a

OBIECTUL: Limba si literatura romana

TEMA DE STUDIAT: Parti de vorbire flexibile

SUBIECTUL: Adjectivul

TIPUL LECTIEI: mixta

SCOPUL LECTIEI: verificare, acumulare de noi cunostinte

RESURSE EDUCATIONALE:


Obiective de referinta

OG2. Definirea lexicului, precizarea sursei de informare, privitor la sensul unui cuvant, specificarea rolului dictionarului  in ora de limba, constientizarea permanentei evolutii a inventarului de cuvinte dintr-o limba.


Obiective operationale: - la finalul orei elevii vor fi capabili sa realizeze urmatoarele:



a.           cognitive

OG3. Definirea termenilor, stabilirea claselor de cuvinte existente in compartimentele    

lexicului.

OG4. Precizarea importantei imprumutului neologic in unele domenii de activitate sau

stiinte.


b.    afective: Deprinderea de a utiliza un vocabular variat

c.          psiho-motorii: Formarea deprinderilor elevilor de a opera, in comunicarea scrisa sau orala, cu noile concepte operationale.


Metode si procedee

Conversatia euristica;

Activitatea frontala;

Activitatea pe grupe;

Problematizarea;

Activitatea individuala;


Mijloace didactice

Manual pentru clasa a VI-a, Ed. ALL, Bucuresti, 2000

Capacitatile receptive specifice elevilor de clasa a VI-a

Spatiu de lucru: sala de clasa

Timp de lucru: 50 de minute


Modalitati de evaluare

Evaluare frontala

Evaluare formativa

Evaluare prin calificative

SCENARIU DIDACTIC

NR. CRT.



EVENIMENTELE LECTIEI


OBIECTIVE OPERATIONALE SPECIFICE LECTIEI


CONTINUTUL LECTIEI


STRATEGIA DIDACTICA


MODALITATI DE EVALUARE




I.







Moment pregatitor

(1 min.)









Pregatirea clasei pentru lectie: - notarea absentelor;

- pregatirea rechizitelor scolare;

- tabla, burete etc.







II.








Actualizarea cunostintelor acumulate anterior

(15 min)





Elevii sunt capabili sa se exprime in scris sau oral.



Familiarizarea cu noile notiuni referitoare la vocabular, aparitii de cuvinte noi, disparitii de cuvinte, modificari de sens, utilizarea corecta a cuvintelor, variante lexicale

Definirea lexicului, precizarea sursei de informare, privitor la sensul unui cuvant, specificarea rolului dictionarului  in ora de limba, constientizarea permanentei evolutii a inventarului de cuvinte dintr-o limba.




Elevii sunt antrenati prin activitate frontala si prin conversatie  numeasca partile vocabularului


Evaluare prin calificative verbale (de tipul bine, foarte bine, aproximativ)





III.


Captarea atentiei pentru activitatea ce urmeaza

(1 min.)



Se face apel la cunostintele anterioare ale elevilor


Vor fi enuntate succint problemele dezbatute in prima parte a lectiei pentru asigurarea continuitatii cu momentul urmator al acesteia.





Manualul de Limba si literatura romana



Observare sistematica



IV.


Enuntarea temei de invatat si a obiectivelor de urmarit

(1 min.)


Se anunta tema acestui moment si obiectivele care trebuie urmarite:  O.G.3

O.G.4



Este anuntata noua etapa a lectiei: Vocabularul fundamental, masa vocabularului. Neologismele.




Elevii noteaza pe caiete noua problema de dezbatut.






V.





Desfasurarea lectiei

(30 min.)





Elevii vor fi capabili

O.G.3

O.G.4



Vocabularul cuprinde totalitatea cuvintelor dintr-o limba (vocabularul limbii romane cuprinde aproximativ 120000 de cuvinte)

Structura: I. Vocabularul fundamental: cuvinte cunoscute tuturor vorbitorilor

II. Masa vocabularului: cuvinte mai putin cunoscute.

Stabilirea rolului cuvantului in comunicare, recunoasterea sensurilor cuvintelor, cuvantul - forma si continut

Definirea termenilor, stabilirea claselor de cuvinte existente in compartimentele lexicului.

Exercitii din manual

Neologismele - p. 31 Precizarea importantei imprumutului neologic in unele domenii de activitate sau stiinte.






Ca metode didactice sunt utilizate:

- activitatea frontala combinata cu activitatea individuala;

- problematizarea;

- conversatia euristica;







Evaluare prin calificative verbale (de tipul bine, foarte bine, aproximativ)







VI.



Asigurarea

feed-back-ului

(1 min.)



Se verifica succint atingerea obiectivelor propuse.



Elevii vor surprinde succint sarcinile parcurse in timpul orei de predare-invatare.



Elevii vor prezenta succint problemele dezbatute pe parcursul desfasurarii lectiei antrenati prin activitate frontala si prin conversatie euristica


Evaluare prin calificative scrise (note sau puncte in caietul de evaluare personala a profesorului)




VII.


Asigurarea retentiei si a transferului

(1 min.)


Se traseaza elevilor subiecte pentru activitatea individuala extrascolara



Exercitii din manual: p. 31



Elevii noteaza in caiete sarcinile de solutionat pentru viitoarea ora de limba romana









Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright