Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VI-a matematica Metoda triunghiurilor congruente



PROIECT DIDACTIC Clasa: a VI-a matematica Metoda triunghiurilor congruente


PROIECT    DIDACTIC



Clasa:   a VI -a

Titlul lectiei: Metoda triunghiurilor congruente

Tipul lectiei: Lectie comunicare si  insusire de noi cunostinte

Obiective operationale

elevii sa deduca pornind de la probleme criteriile de asemanare;

elevii sa recunoasca criteriile de asemanare a  triunghiurilor;

elevii sa utilizeze cazurile  de asemanare ale triunghiurilor in rezolvarea unor probleme;


Obiective generale:

dezvoltarea capacitatii de intelegere a faptelor matematice, de transpunere a lor in context, de aplicare in diferite situatii;

formarea obisnuintei de interpretare si prezentare a informatiilor printr-o exprimare riguroasa si logica, utilizand termnologia si simbolurile adecvate si simbolurile adecvate;

formarea capacitatii de a analiza o problema, de a selecta strategia corespunzatoare si de a aplica tehnicile adecvate de rezolvare;



Evenimentele lectiei


Activitatile din lectie desfasurate pentru realizarea obiectivelor

P profesor, E - elev

Strategie didactica

Metode, materiale, mijloace


Captarea atentiei.

Pregatirea clasei pentru lectie

Profesorul face prezenta, verifica daca exista creta, cere elevilor sa aiba caietele de tema si de clasa pe banca . verifica efectuarea temei pentru acasa calitativ.

Povestirea

Prezentarea de material pentru reactualizarea cunostintelor insusite anterior

P: impreuna cu elevii reactualizeaza definitia triunghiurilor asemenea precum si Teorema fundamentala a asemanarii.


Conversatie frontala

Conversatie euristica

Informarea elevului asupra obiectivelor urmarite

P: Asa cum am avut criterii de congruenta pentru triunghiuri, avem si criterii de asemanare pentru triunghiuri. Astazi vom deduce impreuna aceste criterii pornind de la rezolvarea unor probleme.

P: Tema lectiei de azi este Criterii de asemanare a triunghiurilor .

P: Scrie titlul lectiei pe tabla, elevii in caiete.


Explicatia





Prezentarea de material nou.

Dirijarea invatarii

Asigurarea feed-back-ului

P: Scrie enuntul primei probleme pe tabla, elevii in caiete.

Fie ∆ABC


P: Se considera fig.1. Stiind ca [AB]s[CB] si ABDs CBD

Demonstrati ca BAD s BCD

P: Ce trebuie sa aratam?

E: Trebuie sa aratam ca o pereche de unghiuri sunt congruente

E: Vom folosi metoda triunghiurilor congruente

E: La tabla scrie ipoteza si concluzia

E: Rezolva problema la tabla

Explicatia

Conversatie frontala



Conversatie euristica

Exercitiu frontal

Demonstratia

Prezentarea de material nou.



Dirijarea invatarii

Asigurarea retinerii

Asigurarea feed-back-ului

P: Se considera fig.2. Stiind ca DABC este un triunghi isoscel cu [AB]s[AC],

[AN]s[AM] si NAB s MAC, demonstrati ca [BN]s[MC].

P: Realizeaza desenul la tabla

P: Ce trebuie sa aratam?

E: Trebuie sa aratam ca o pereche de laturi sunt congruente

E: Vom folosi metoda triunghiurilor congruente

E: La tabla scrie ipoteza si concluzia

E: Rezolva problema la tabla

Conversatie euristica

Exercitiu frontal

Demonstratia

Prezentarea de material nou.

Dirijarea invatarii

Asigurarea retinerii

Asigurarea feed-back-ului

P: fie triunghiul isoscel ABC  cu [AB]s[AC], m( BAD) s m CAE

si [AD]s[AE] fig.3. Demonstrati ca:

a). DADB sD ACE.

b).  [EB]s[DC]

P: Realizeaza desenul la tabla

P: Ce trebuie sa aratam?

E: Trebuie sa aratam ca o pereche de laturi sunt congruente

E: Vom folosi metoda triunghiurilor congruente

E: La tabla scrie ipoteza si concluzia

E: Rezolva problema la tabla

Conversatie euristica

Explicatia

Demonstratia


P: tema pentru acasa problemele: 2,3, 4 pag. 155 (mate 2000+6)


Nume ___________________



Fisa de lucru



Pentru fiecare triunghi din coloana A gasiti corespondentul in coloana B si scrieti deasupra sagetii cazul de congruenta corespunzator:


Coloana A                                                         Coloana B



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright