Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect de activitate didactica grupa: mijlocie, flori de primavara



Proiect de activitate didactica grupa: mijlocie, flori de primavara


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA


GRUPA: Mijlocie

DATA :

DOMENIUL EXPERENTIAL : Estetic si creativ (DEC)

TEMA : Flori de primavara

FORMA DE REALIZARE : Pictura (tehnica stampilarii), desen (dupa sablon).

TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de priceperi si deprinderi.

SCOPUL ACTIVITATII : Consolidarea deprinderii de a manui corect instrumentele necesare realizarii unei teme plastice;stimularea expresivitatii                    si creativitatii prin desen, pictura, stampilare.



OBIECTIVE OPERATIONALE : Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii trebuie :

- sa denumeasca materialele folosite;

- sa recunoasca partile componente ale unei flori si sa le coloreze corespunzator;

- sa execute individual tema data;

- sa participe cu interes la activitate;

- sa aiba o pozitie a corpului corecta la masute;

- sa manuiasca cu indemanare materialul primit.

METODE SI PROCEDEE : Conversatia,explicatia, demonstratia, exercitiul.

MATERIAL DIDACTIC : Lalele si ghiocei din carton alb ( pentru stampilare), tempera, bureti, suporturi pentru apa, servetele umede,fise de lucru,

sabloane cu flori(lalele, ghiocei), creioane colorate si cerate, acuarele.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : "Curriculum pentru invatamant prescolar", 2008;

"Metodica predarii desenului si modelajului in gradinita de copii";

"Atlas cu elemente de limbaj plastic", Editura Aramis.

DURATA : 20-25 de minute.              




Evenimentul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice


Evaluare

Moment organizatoric

Se aranjeaza mesele si scaunele, se distribuie materialele necesare activitatii,se aseaza copiii




Captarea atentiei

Prezentarea unui album de arta cu picturi florale, apoi se realizeaza intuirea

materialului aflat pe masute. Copiii privesc si analizeaza materialul demon-

strativ.

Conversatia

Explicatia


Anuntarea temei

Astazi vom lucra si noi flori de primavara. Vom desena lalele si ghiocei dupa

sablon, apoi vom colora imaginea obtinuta; vom picta cu pensula vaza cu lalele; vom stampila cu buretele colorat interiorul florii,fara a depasi conturul.


Conversatia

Observarea comportamen-

tului copiilor

Desfasurarea activitatii

Se vor prezenta zonele si sarcinile propuse, concomitent cu intuirea materia-

lelor aflate pe mese. Se face impartirea copiilor la mese dupa preferintele

acestora.Explicarea modului de lucru. Se executa cu copiii exercitii pentru

antrenarea si incalzirea muschilor mici ai mainilor.

Executarea temei de catre copii: voi supraveghea copiii in timp ce lucreaza,

voi cere respectarea etapelor de lucru, voi acorda explicatii suplimentare si

ajutor copiilor care au dificultati; cand majoritatea copiilor au incheiat lucra-

rea, voi anunta incetarea lucrului. Se va organiza o expozitie cu lucrarile co-

piilor. Copiii vor privi lucrarile expuse si le vor evalua impreuna cu educa-

toarea, exprimandu-si parerea in functie de corectitudinea si acuratetea lu-

crarilor realizate.

Demonstratia

Exercitiul


Munca individuala




Conversatia

Aprecierea modului de

lucru

Incheierea activitatii

La sfarsitul activitatii voi face aprecieri generale si individuale asupra modu-

Lui in care s-a desfasurat activitatea.

Conversatia, explicatia

Aprecieri verbale





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright