Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect de activitate integrata fructe buclucase



Proiect de activitate integrata fructe buclucase


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA





NIVELUL: II

TEMA DE STUDIU: "CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?"

SUBTEMA: " Fructe buclucase"

TEMA ACTIVITATII: "Culegem fructe din livada"

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrata

CATEGORII DE ACTIVITATI: DLC, DPM

"Ghicitori despre legume"- joc didactic

" Mergem prin livada"- mers cu pas incrucisat

ALA:

STIINTA: " Sortam fructele dupa culoare"

ARTA: " Coloram fructe"

CONSTRUCTII: "Livada"

FORMA DE REALIZARE: frontal, pe grupuri, individual



SCOPUL:

Stimularea creativitatii verbale si a comunicarii prin formularea de ghicitori; dezvoltarea capacitatii de a opta, de a lua decizii, de a relationa cu ceilalti;consolidarea unor deprinderi motrice;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)     cognitiv- informationale:

sa formuleze ghicitori avand ca suport imaginea fructului;

sa redea raspunsuri corecte la ghicitori;

sa foloseasca propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical;

sa compare grupe de obiecte in functie de numarul acestora, sesizand diferentele de culoare;

sa gaseasca solutii pentru finalizarea temei propuse folosind materialul pus la dispozitie;

sa dea dovada de creativitate in amenajarea livezii.

b) psihomotorii:

- sa respecte regulile jocului de miscare;

- sa execute corect mersul incrucisat;

c) afectiv- atitudinale:

- sa coopereze si sa colaboreze pentru indeplinirea sarcinilor;

-sa participe activ la activitatile de grup.




STRATEGII DIDACTICE:

a)       Metode si procedee: conversatia, expunerea, explicatia, exercitiul, observatia,jocul, metoda "Ghicitorile", "Piramida", "Turul galeriei", procedeul    " Mana oarba"

b)      Material didactic: coli A4, carioci, creioane colorate, jetoane cu fructe, cuburi din lemn, crengi de copaci, CD cu muzica pentru copii.



BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invatamantul prescolar 3- 6/t ani, 2008

Revista invatamantului prescolar nr. 3-4 2008, 1-2 2009, 3-4 2009

Caietul profesional al educatoarei, Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2006


































EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Momentul organizatoric

Se asigura conditiile unei bune desfasurari a activitatii. Intalnirea de dimineata debuteaza cu gimnastica de inviorare:

"Daca vreau sa fiu voinic

Fac gimnastica de mic.

Unu, doi,unu, doi,

Faceti toti la fel ca noi.

Intind bratele sa zbor,

Sar apoi intr- un picior,

Ma opresc respir usor.

Si- acum pe covor sa ne- asezam

Cu nume de fructe sa ne salutam.

Se realizeaza salutul, prezenta, se completeaza calendarul naturii,au loc discutii referitoare la tema abordata in aceasta saptamana,se alege omul zilei, se canta cu toti copiii cantecul              "Daca vesel se traieste".



Conversatia

Exercitiul



Evaluare orala a modului de exprimare

Captarea atentiei





Se va realiza printra- o conversatie referitoare la culegerea fructelor care au mai ramas neculese in unele livezi.

Conversatia

Observatia

Stimularea interesului pentru activitati


Anuntarea temei si a obiectivelor







Astazi noi vom culege fructe din livada pe care o vom amenaja noi. Se prezinta centrele de activitate cu materialele si sarcinile specifice.

Tranzitie: " Bate vantul frunzele"

Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, asculta cerintele, dupa care prin procedeul "Mana oarba" se grupeaza la centre.

Conversatia

Expunerea




procedeul Mana oarba












Dirijarea invatarii


STIINTA: copiii vor sorta fructele dupa criteriul culorii, pentru a putea fi asezate in pom.

ARTA: vor fi colorate fructele necesare pentru amenajarea livezii

CONSTRUCTII: copiii vor construi cu diverse materiale o livada in miniatura.







Cu lucrarile realizate de copii la sectoare se va amenaja livada, se vor pune fructele in pomi.

Tranzitie: " Cate unul pe carare"

La intoarcere, se formeaza cercul, se intuiesc materialele si se explica modul in care vor culege fructele din livada.  Pentru inceput se realizeaza o plimbare prin livada, dupa care se fac exercitii de incalzire a organismului. Se respecta etapele unei activitati de educatie- fizica. Se demonstraza varianta de mers, dupa care copiii o executa mergand unul dupa altul, fiind atenti sa nu se loveasca de copaci. Dupa invatarea variantei de mers se trece la culegerea fructelor. Copiii se vor plimba prin livada, iar la semnalul educatoarei se opresc si un copil va alege un jeton din copac, va descrie fructul sub forma de ghicitoare, iar copilul care da raspunsul corect va aseza fructul la culoarea potrivita pentru a realiza piramida ( Gramada de fructe). Se reia jocul pana va fi completata piramida.
















Ghicitorile

Piramida

















Evaluarea modului de exprimare, a nivelului de cunostinte dobandite in activitatile anterioare.


Evaluarea performantei


Se realizeaza un concurs " Cel mai rapid culegator". Se explica regulile, copiii vor forma doua echipe, la semnalul dat de educatoarei vor pargurge traseul prin mers incrucisat, vor culege un fruct si- l vor aseza in cos, se va intoarce in pas alergator isi va atinge colegul din echipa care va realiza acelasi traseu. Castigatoare este echipa care a terminat mai repede de cules fructele.

Jocul

Exercitiul


Incheierea activitatii



Se va fixa tema activitatii, se vor face aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii



Conversatia


Evaluare orala a modului de desfasurare a activitatii.























Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright