Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
PROIECT DIDACTIC GRUPA: mica, "Cand, cum si de ce se intampla?", "Gradinarii iscusiți"



PROIECT DIDACTIC GRUPA: mica, "Cand, cum si de ce se intampla?", "Gradinarii iscusiți"


PROIECT DIDACTIC



GRADINITA: nr. 40 Craiova

GRUPA: mica

TEMA DE STUDIU: "Cand, cum si de ce se intampla?"

ACTIVITATEA: Activitate integrata (DS, ALA)

TEMA: "Gradinarii iscusiți"

TIPUL DE ACTIVITATE: verificare si sistematizare de cunostinte

FORMA DE ACTIVITATE: Activitați pe centre de interes, joc didactic, joc cu text și cant, joc liniștitor

SCOPUL ACTIVITATII:

1.     FORMATIV: consolidarea deprinderii de a alcatui grupe de obiecte dupa criteriul dat,



2.     INFORMATIV: sistematizarea cunostintelor despre flori

3.     EDUCATIV: educarea capacitatii de a respecta regulile jocului, de a coopera in cadrul grupului

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)     Cognitiv-informationale:

-sa constituie grupe de obiecte respectand cantitatea indicata, denumindu-le corespunzator

-sa numere elementele unei grupe, precizand cantitatea

- sa recunoasca cifrele, in limitele 1-3,

-sa asocieze cifra la numar și numarul la cantitate

-sa denumeasca materialele utilizate in realizarea lucrarilor

- sa-și imagineze o situație de viața, povestind-o

b)     Psiho-motorii:

Sa utilizeze corect instrumentele de lucru

Sa modeleze prin mișcari translatorii și de aplatisare, in vederea obținerii formei dorite

Sa respecte poziția corecta a corpului fața de masa in vederea unei mai bune coordonari oculo-motorii

Sa prelucreze hartia (rupere, mototolire, pliere, rulare, lipire) pentru a obține produsul dorit

Sa imbine diferite materiale de construcție pentru a realiza produsul dorit

Sa se deplaseze pentru a "culege" flori , "transplantandu-le" apoi in razorul corespunzator

Sa alerge intr-o direcție data pentru a caștiga floarea

c)      Afectiv-atitudinale:

-sa participe constient in realizarea sarcinii de joc

-sa manifeste interes si placere pentru actiuile intreprinse

-sa coopereze in cadrul grupului

METODE  SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia, problematizarea, jocul, surpriza

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: materialul de la centru tematic (parculet cu pomi si flori), flori -origami, hartie colorata, bețișoare, adeziv, pahare, plastilina, jetoane, ecusoane,


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

-Viorica Preda, coordonator, "Metodica activitaților instructiv-educative in gradinița de copii", Ed. Gheorghe-Carțu Alexandru, Craiova, 2009

-"Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar", Ed. Didactica nova, Craiova, 2005

-Crenguta-Lacramioara Oprea, "Strategii didactice interactive", EDP, Bucuresti, 2007

-Silvia Breben, Elena Gongea, "Metode interactive de grup", Ed. Arves, 2006

-Magdalena Dumitrana, "Didactica prescolara"

DURATA: 4 ore

FINALITATEA ZILEI:

-crearea unui parc cu ronturi de flori, expoziția florala

SCENARIUL DIDACTIC

Copiii sunt antrenati intr-o scurta convorbire despre caracteristicile primaverii, cu accent pe flori și copaci. Sunt apoi rugati sa se grupeze preferențial la centrele de interes deschise: construcții "Coșulețe pentru flori", joc de rol "De-a gradinarii", arta "Crenguțe inflorite"-lipire, "Ghivece pentru flori" -modelaj, "Codițe și Frunze pentru flori" -aplicație.


Dupa finalizarea lucrarilor, copiii sunt indrumați sa expuna lucrarile in cadrul centrului tematic, alcatuind o sera cu flori și pomi.

Se face cunoscut copiilor ca vor fi toți gradinari iscusiți și vor amenaja un parculeț cu flori: se constituie trei grupe de gradinare, fiecare avand palariuțe colorate diferit:

-gradinari cu palariuțe galbene

-gradinari cu palariuțe albastre

- gradinari cu palariuțe roșii

In fața fiecarui grup se afla un ront cu cinci razoare pentru flori, fiecare avand forme diferite. Pe fiecare razor sunt "plantate" fie flori, fie cifre, sarcina copiilor fiind de a complete razorul cu elemental care lipsește, raportand cantitatea la numar și cifra.

Dupa finalizarea parcului, gradinarii admira rezultatele muncii, canta, iar in final depoziteaza florile intr-o expoziție, in vederea valorificarii.

Sunt antrenați copiii in jocul cu text și cat "Gradinarul fara floare, apoi organizez jocul liniștitor "Visul unei flori"


DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimente didactice

Continut stiintific

Strategia

Evaluare

1.Captarea atentiei

2.Reactualizarea cunostintelor

3.Enuntarea temei si a obiectivelor







4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

























5.Obtinerea performantei










6.Asiguarea retentei si a transferului






































7.Evaluarea activitatii


Copiii sunt antrenati intr-o scurta convorbire despre caracteristicile, primaverii, cu accent pe flori și copaci. Sunt apoi rugati sa se grupeze preferențial la centrele de interes deschise: construcții "Coșulețe pentru flori", joc de rol "De-a gradinarii", arta "Crenguțe inflorite"-lipire, "Ghivece pentru flori" -modelaj, "Codițe și frunze pentru flori" -aplicație.

Dupa finalizarea lucrarilor, copiii sunt indrumați sa expuna lucrarile in cadrul centrului tematic, alcatuind o sera cu flori și pomi.

Se face cunoscut copiilor ca vor fi toți gradinari iscusiți și vor amenaja un parculeț cu flori: se constituie trei grupe de gradinare, fiecare avand palariuțe colorate diferit:

-gradinari cu palariuțe galbene

-gradinari cu palariuțe albastre

- gradinari cu palariuțe roșii

In fața fiecarui grup se afla un ront cu cinci razoare pentru flori, fiecare avand forme diferite. Pe fiecare razor sunt "plantate" fie flori, fie cifre,

Explic regula jocului: pe rand cate un copil de la fiecare echipa identifica razorul in funcție de indiciul dat și acționeaza corespunzator pentru a-l complete.

Ex. a) Daca indiciul este cifra, copilul se duce la sera și "transplanteaza" (selecteaza) de acolo in ghiveci un numar de flori identice (forma, culoarea și marimea), corespunzator cifrei. "Planteaza" apoi florile la razor și verbalizeaza acțiunea "Am plantat doua flori albe la razorul cu cifra 2"

b) daca indiciul este o grupa de flori (narcise albe) copilul le numara, apoi se duce la "magazie" și selecteaza de acolo jetonul cu cifra corespunzatoare pe care o pune in razor, verbalizand: "Am pus cifra trei pentru ca in razor sunt trei flori (lalele) roșii"

In cadrul grupului copiii interacționeaza in vederea realizarii corecte a sarcinii: coechipierii urmaresc corectitudinea raspunsului și a acțiunilor, intervenind atunci cand este cazul, fara a deranja celelalte echipe.

In complicarea sarcinii, sunt antrenați concomitant copii de la fiecare grup in vederea completarii razorului, fiind incurajați spre competiție (cine rezolva repede și corect)

Dupa finalizarea parcului, gradinarii admira rezultatele muncii, canta, iar in final depoziteaza florile intr-o expoziție, in vederea valorificarii.

Pe rand cate un copil de la fiecare grup este desemnat organizatorul expoziției care are sarcina de a solicita flori de un anumit fel precizand doar caracteristicile acestora: "Doresc panseluțe roșii"

Celelalte doua grupuri furnizeaza exponatele, pentru aceasta cooperand in identificarea florilor, recunoașterea cifrei și precizarea numarului, dupa care iși desemneaza un reprezentant pentru transport.

Se procedeaza așa pana la expunerea tuturor florilor din parc in cadrul expoziției.

Pentru ca acum au ramas toți gradinari fara flori, sunt antrenați copiii in jocul cu text și cant "Gradinarul fara floare": se așeaza in perechi, in doua cercuri concentrice de flori (in interior) și gradinari (in exterior). In timp ce copiii canta, gradinarul fara floare se plimba in jurul cercului, cautand un gradinar de la care sa cumpere. Are loc negocierea prețului, apoi concureaza pentru floare, alergand in sens invers in jurul cercului. Cel care ajunge primul la floare, trece in cercul interior, devenind floare, iar copilul care a fost floare trece in cercul exterior, devenind gradinar. Copilul care a pierdut este gradinarul fara floare și jocul se reia.

Joc liniștitor "Visul unei flori": fiecare copil iși alege in gand sa fie o floare, iar la semnal (pe fond musical adecvat) adorm și viseaza ca a venit in vizita o gaza, cu care discuta. La semnalul urmator florile se trezesc și cand aud indemnul "visul unei . narcise albe" copilul respectiv reproduce dialogul visat precizand cine a fost vizitatorul.

Incheierea activitații se realizeaza prin analiza activitații pe tot parcursul zilei și acordarea steluțelor grupei: "Cel mai iscusit gradinar" pentru : cel mai frumos coșuleț, cel mai informat gradinar, cel mai politicos, cel mai ordonat, disciplinat, cel mai bun la numarat, cel mai frumos vis, cea mai frumoasa floare,  cel mai rapid, etc



- pe grup


- materiale de construcție

-siluete, frunze, flori, unelte, accesorii

-hartie colorata, bețișoare, adeziv, hartie creponata, ramuri, pahare, plastilina

-exercițiul

- frontal

- ecusoane, flori origami, jetoane, coli hartie (razoare)

-exercitiul































-grupuri





















-in perechi

-jocul












-individual









-frontal

Analiza

produselor:

-corectitudine

-acuratețe



Observarea

comportamnetului:

-interesul pentru activitate

-spirit de observatie


















Analiza raspunsurilor:

- corectitudinea  raspunsului; limbaj matematic

-flexibilitatea



Observarea comportamentului:

-implicarea in cadrul grupului

-cooperarea

-gradul de acceptare a ideilor altor colegi

-orientarea in spațiul de joc






Analiza raspunsurilor:

-fluenta vorbirii

-corectitudinea exprimarii

-corespondența numar- cifra











Analiza comportamentului:

-poziția in timpul jocului

-executarea cantecului

-alegerea partenerului de negociere

-intrecerea (direcția de deplasare, viteza de alergare, identificarea locului)


-respectarea semnalelor

-vorbirea (fluența, imaginația, voczbularul)







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright