Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate sanatateSanatatea depinde de echilibrul dintre alimentatie si activitatea fizica - Hipocrate





Medicina Medicina veterinara Muzica Psihologie Retete Sport


Psihologie


Qdidactic » sanatate & sport » psihologie
Fenomenele anomice - comportament prosocial prin cultivarea concordantei intre fapte si vorbe



Fenomenele anomice - comportament prosocial prin cultivarea concordantei intre fapte si vorbe



PROIECT DE LECTIE

LECTIA NR . 14



Data :

Profesor :

Disciplina : SOCIOLOGIE

Tema : Fenomenele anomice

Tipul lectiei : predare - invatare

Obiectiv general : adoptarea de catre elevi a unui comportament prosocial prin cultivarea concordantei intre fapte si vorbe , scopuri si mijloace si prin asumarea responsabilitatii faptelor personale .

Obiective operationale :

La sfarsitul activitatii , toti elevii , sa fie capabili sa defineasca ce reprezinta starea de anomie , delicventa juvenila si sa identifice care sunt cauzele acestui fenomen ; obiectivul este atins daca elevii au fost in masura sa specifice aceste elemente si sa sustina cu argumente cauzele si mecanismele aparitiei fenomenelor anomice .



La sfarsitul activitatii , toti elevii vor fi in masura sa identifice de ce este necesar ca ei sa studieze si sa analizeze comportamentele antisociale ; obiectivul este atins daca elevii descopera necesitatea adoptarii unui comportament prosocial ( conformist ) .

La sfarsitul activitatii , toti elevii , vor fi in masura sa explice care sunt mecanismele si cauzele aparitiei fenomenelor de coruptie si cum pot fi limitate acestea ; obiectivul este atins daca elevii identifica aceste mecanisme si dau solutii corecte pentru prevenirea si limitarea acestor fenomene .

Dezvoltarea competentelor de comunicare ( dialog , dezbatere , analiza , sinteza ) .   

Utilizarea corecta a conceptelor si a informatiei factuale , capacitatea de a opera cu acestea .

Metode utilizate : expunerea , abordarea euristica , problematizarea , studiul de caz .

Tipuri de evaluare : test de evaluare formativa ( Testul nr . 14 ) .



" Nu e o metafora cand spunem ca societatea umana are o anumita aptitudine pentru sinucidere : expresia este bazata pe fapte . Fiecare grup social are intr-adevar o inclinatie colectiva proprie din care deriva inclinatiile individuale , si care este constituita din curente de egoism , altruism sau anomie " .


Emile Durkheim , Despre sinucidere , Institutul European , Iasi , 1993 , p . 243 .






Momentele lectiei

Continutul esential

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

2 min .


- notarea absentelor

- observatii

- se pregatesc de lectie

Sensibilizarea pentru activitate

3 min .


- comunic elevilor subiectul lectiei si obiectivele operationale , pe care le scriu pe tabla

- starnesc curiozitatea , trezesc interesul si dorinta de a aborda aceasta problematica

- noteaza titlul lectiei in caiet

- noteaza obiectivele operationale

Reactualizarea unor

notiuni - ancora

4 min .

- poporul

- natiunea

- grupul etnic

- nationalitate

- solicita elevilor trecerea in revista a temelor abordate pana in acel moment pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate in lectia trecuta .

- Ce este poporul ? Dar natiunea ?

- Ce este grupul etnic ?

- Ce intelegeti prin nationalitate ?

- isi reamintesc principalele teme studiate in cadrul orelor de sociologie .

- dau raspunsuri la intrebari .

- fac conexiuni cu continuturi care au fost prelucrate in capitolele precedente .

Predarea noilor cunostinte

25 min .

1) Starea de anomie, devianta si tipuri de adaptare comportamentala .

1 . 1 Starea de anomie :

Termenul " anomie " desemneaza o stare de dezordine , criza , absenta a regulii si provine din limba greaca ( a "fara" , nemos " norme " ) avand o semnificatie negativa . Termenul a fost utilizat pentru prima data de sociologul francez E . Durkheim in lucrarile : " La division du travail social " (1893) si " Le suicide " (1897) .

Scaderea puterii de actiune a societatii asupra indivizilor se manifesta printr-o perturbare a ordinii colective datorita diminuarii puterii morale sau crizei unei autoritati capabile sa impuna reguli pe care indivizii sa le accepte si sa le respecte .

Starile anomice apar mai ales in perioadele de criza sociala pe fondul unor evenimente bruste ( revolutii ) prin adancirea conflictelor intre sistemele valorice si normative , intre normele vechi si cele noi , cand ordinea sociala este perturbata .

Sociologul american Robert King Merton a definit starea de anomie ca " un conflict intre scopurile valorizate social si mijloacele de realizare a acestora de catre indivizi " . Starea de anomie rezulta atunci cand scopurile propuse nu sunt concordante cu idealurile sociale .

1 . 2 Devianta :

Indivizii , in incercarea lor de a-si atinge scopurile sociale sunt tentati sa incalce mijloacele legale si sa adopte cai ilegale de atingere a scopului . In aceste conditii se instaleaza starea de devianta , adica de abatere de la normele sociale .

Devianta :

  • reprezinta totalitatea conduitelor si starilor pe care membrii unui grup le judeca neconforme cu asteptarile , normele si valorile lor .
  • desemneaza un act , conduita , manifestare care violeaza normele scrise ( nescrise ) ale societatii sau ale unui grup particular .
  • este un tip de comportament care se opune celui conventional (conformist)
  • reprezinta o abatere (deviere) de la regulile de convietuire sociala

Devianta poate fi : pozitiva ( echivalenta cu schimbarea sociala , progresul ) si negativa (echivalenta cu incalcarea ordinii sociale ) .

Tipuri de devianta :

  1. infractiuni si delicte : omucidere , furt , infractiune , hoti profesionisti , bande de tineri delicventi .
  2. sinuciderea : tendinta de melancolie deceptionata care duce la renuntarea la viata .
  3. consumul de droguri : marijuana , hasis , opiacee , cocaina , alcool .
  4. transgresiuni sexuale : prostitutia , homosexualitatea , pornografia , .
  5. deviante religioase : vrajitoria si sectarismul religios ( satanistii ) .
  6. bolile mentale : tulburari mentale care apar pe fond depresiv
  7. handicapurile fizice : persoane surde , nevazatoare , obeze , handicapate .

1 . 3 Tipuri de adaptare a comportamentului in functie de scopurile valorizate social si mijloacele institutionalizate :

  1. conformitatea reprezinta acceptarea scopurilor propuse de societate si a mijloacelor institutionalizate care asigura ordinea sociala (cetateanul onest ) .
  2. inovatia : atitudinea de acceptare a scopurilor , dar incapacitatea de a utiliza mijloacele legale ( persoana care foloseste informatii de la o alta persoana in scop meschin ) .
  3. ritualismul : persoanele respecta normele sociale ca un ritual fara a-si propune efectiv sa atinga anumite scopuri culturale ( birocratul stereotip ) .
  4. evaziunea : respinge scopurile culturale si mijloacele pentru atingerea lor (bisnitarii) .
  5. razvratirea : neaga prin respingere atat scopurile oferite de societate cat si mijloacele institutionalizate (revolutionarii sau cei care protesteaza pentru drepturi civile ) .

2) . Coruptia .

Termenul coruptie provine din latinescul " coruptia -onis "si semnifica o stare de abatere de la moralitate , datorie , lege .

Coruptia se defineste ca :

a) . acte sau fapte ilicite de utilizare frauduloasa a puterii (politice , administrative , judecatoresti ) .

b) . obtinerea unor avantaje personale de catre functionarii publici (manageri , administratori , judecatori , directori , alte persoane cu functii publice ) .

c) . modalitati de obtinere a unor foloase personale (imorale , ilegale , ilicite ) ca : furturi din avutul public , evaziunea fiscala , abuz in serviciu , falsificarea de monede sau alte valori , traficul de stupefiante , spionaj .  

Relatii de complicitate :

  • persoana sau grupul care corupe ( corupatorul ) care are rolul de a influenta alt individ sau grup in scopul obtinerii unor avantaje materiale sau morale ( darea de mita , abuzul , santajul , forta ) .
  • persoana sau grupul care se lasa corupta care incalca normele morale , ale deontologiei profesionale , juridice in scopul obtinerii de foloase necuvenite .

Coruptia are urmatoarele dimensiuni : economica , politica , administrativa , profesionala .

3) . Delicventa juvenila   . Copiii strazii .

Delicventa reprezinta totalitatea faptelor prin care se incalca legile .

Delicventa juvenila desemneaza conduitele morale inadecvate ale tinerilor care nu au implinit inca varsta majoratului .

Acest fenomen apare in absenta sprijinului moral oferit de adulti , a lipsei de protectie in familie , a esecului in educatia din scoala .

Fapte predelicvente : chiulul de la scoala , indisciplina la ore , performante scolare scazute ,atitudine negativa fata de scoala nerespectarea regulamentului scolar , fumatul , consumul de alcool .

Infractiuni produse de minori : furt (din buzunare , autoturisme , prin spargeri de locuinte ) , tulburarea linistii publice (agresare , insulte , comportare obscena , scandal ) .

Copiii strazii : acest fenomen cuprinde persoane si comportamente deviante cu un grad de pericol social scazut . In categoria " copiii strazii " intra minorii care au abandonat familia sau institutiile de ocrotire si isi duc existenta pe strazi , in gari , la subsolul blocurilor , in canale si in alte spatii improprii locuirii . De obicei acestia provin din familii dezorganizate , cu un nivel subminim de existenta sau abandonati in casele de copii . Copiii strazii traiesc in grupuri si duc o viata lipsita de conditii igienice de trai fiind cei mai expusi bolilor si faptelor antisociale .


Ei isi castiga existenta fie prin efectuarea unor munci sporadice "platite" din mila cetatenilor ( stergerea parbrizelor , vanzarea ziarelor la semafoare ) , fie din cersit .

Incercarile de stopare a fenomenului , de asigurare a unor conditii decente de trai , organizat , sub supraveghere in internate speciale , au fost sortite esecului .



- definesc termenii anomie , devianta , stari anomice .

- solicit elevilor aprecieri asupra termenilor prezentati

-- ofer informatii suplimentare

- explic si argumentez mecanismele aparitiei starilor anomice .

- prezint elevilor conceptiile sociologilor cu privire la devianta si suicid .

-- prezint elevilor textul lui E . Durkheim cu referire la suicid ca forma a deviantei si le propun un demers analitic .

- dirijez si sistematizez observatiile elevilor .

- raspund la eventualele intrebari














- prezint elevilor principalele tipuri de devianta .

- solicit elevilor sa dea exemple de infractiuni si delicte .

- definesc coruptia  

- solicit elevilor sa argumenteze mecanismul aparitiei fenomenelor de coruptie .

- fac scurte aprecieri asupra atitudinilor elevilor fata de fenomenul coruptiei .

- prezint elevilor tipurile de relatii de complicitate .

- solicit aprecieri din partea elevilor referitor la fenomene de coruptie .

- prezint tipurile de adaptare a comportamentului oamenilor in functie de scopurile sociale dezirabile si mijloacele la dispozitie .

- raspund la eventualele intrebari

- ofer explicatii suplimentare












- definesc delicventa si delicventa juvenila .

- exemplific cazuri de delicventa juvenila .

- prezint principalele fapte predelicvente .

- prezint infractiunile produse de minori .

- solicit elevilor sa exemplifice cazuri de delicventa juvenila pe care le cunoscsi sa explice mecanismele si cauzele aparitiei acestui fenomen anomic .

- prezint fenomenul " copiii strazii " si argumentez aparitia si dezvoltarea acestuia .

- raspund la intrebari .

- ofer explicatii suplimentare

- prezint concluziile lectiei

- comunic elevilor sarcinile de lucru si resursele informationale pentru studiul individual .


- noteaza in caiet definitiile termenilor anomie , devianta .

- realizeaza un efort de reflectie personala asupra ideilor exprimate in textul lui E . Durkheim

- raspund la intrebari

- cauta sa puna in evidenta relatia dintre scopurile sociale si mijloacele de realizarea a acestora de catre indivizi .  

- releva si argumenteaza necesitatea respectarii normelor sociale .

- pun intrebari
















- identifica principalele tipuri de devianta si dau exemple de infractiuni si delicte .

- clasifica tipurile de devianta

- cauta sa descopere ei insisi mecanismele si factorii care determina aparitia coruptiei .

- fac scurte aprecieri referitoare la fapte de coruptie pe care le cunosc .

- identifica ce sunt   coruptul si corupatorul

- pun eventuale intrebari

- solicita lamuriri suplimentare















- noteaza in caiet definitia delicventei si a delicventei juvenile .

- identifica deosebirile dintre cei doi termeni .

- raspund la intrebari

- cauta sa descopere principalele mecanisme si cauze ale aparitiei delicventei juvenile .

- pun eventuale intrebari

- solicita informatii suplimentare .

- formuleaza aprecieri asupra necesitatii limitarii acestui fenomen anomic .

Fixarea noilor cunostinte

4 min .

- Anomie

- Devianta

- Delicventa juvenila

- Coruptie

Recomandare pentru aprofundarea cunostintelor : Norman Goodman - Introducere in sociologie Editura LIDER Bucuresti 1992 pag . 145 - 152 despre explicatiile sociologice ale deviantei : teoria asocierii diferentiale , controlului , tensiunii structurale , conflictului , reactiei sociale .

- solicit elevilor prezentarea succinta a termenilor : anomie , devianta , coruptie , corupt , corupator , delicventa , delicventa juvenila .

- recomand elevilor bibliografia pentru aprofundarea cunostintelor .

- realizeaza o restructurare a materialului predat .

- opereaza comparatii intre modalitatile de definire a notiunilor prezentate in timpul lectiei .

Evaluarea

10 min .

- Itemii testului de evaluare formativa ( Testul nr . 14 ) .

* Nota : In catalog vor fi trecute numai notele de 9 si 10 obtinute la testul de evaluare nr . 14 .


- realizez feedback -ul prin test de evaluare formativa .

- fac aprecieri asupra raspunsurilor realizez notarea si explic notele acordate .

- raspund in scris la testul de evaluare nr . 14

- isi insusesc observatiile facute .

- primesc lamuriri asupra notelor acordate .

Incheierea lectiei

2 min .


- voi evidentia gradul de participare a clasei la lectie fiind remarcati elevii cu contributii deosebite .








TEST DE EVALUARE FORMATIVA NR . 14 ( Numele si prenumele elevului si clasa )

Fenomene anomice - Manual sociologie Editura ALL EDUCATIONAL 2002 pag . 56-60

( NOTA = 10 intrebari x 0,90 puncte pentru fiecare raspuns corect + 1 punct din oficiu )

Asociati elementele din coloana A cu corespondentul din coloana B si redati-le sub forma de perechi de litere - cifre :

Coloana A

Coloana B

Raspunsul elevului

Raspunsul corect

  1. conformism

a) . cetatenii onesti care accepta ordinea sociala


1 . a

  1. inovatie

b) . " bisnitarii " , speculantii , traficantii


2 . d

  1. ritualism

c) . revolutionarii


3 . e

  1. evaziune

d) . oamenii de afaceri din " categoriile de jos " ale societatii


4 . b

  1. razvratire

e) . straturile sociale mijlocii (birocratul stereotipic )


5 . c

  1. coruptie

f) . conduitele morale inadecvate ale tinerilor care nu sunt majori


6 . h

  1. anomie

g) . persoana ( grupul ) care foloseste mita , abuzul , santajul , forta , pentru obtinerea unor avantaje


7 . j

  1. corupatorul

h) . stare de abatere de la moralitate , datorie , lege


8 . g

  1. delicventa juvenila

i) . persoana ( grupul ) care incalca normele morale si ale deontologiei profesionale , juridice in scopul obtinerii de foloase necuvenite


9 . f

  1. coruptul

j) . stare de dezordine , criza , absenta a regulii


10 . i



" Nu e o metafora cand spunem ca societatea umana are o anumita aptitudine pentru sinucidere : expresia este bazata pe fapte . Fiecare grup social are intr-adevar o inclinatie colectiva proprie din care deriva inclinatiile individuale , si care este constituita din curente de egoism , altruism sau anomie " .

Emile Durkheim , Despre sinucidere , Institutul European , Iasi , 1993 , p . 243 .

1) Starea de anomie, devianta si tipuri de adaptare comportamentala .

1 . 1 Starea de anomie :

Termenul " anomie " desemneaza o stare de dezordine , criza , absenta a regulii si provine din limba greaca ( a "fara" , nemos " norme " ) avand o semnificatie negativa . Termenul a fost utilizat pentru prima data de sociologul francez E . Durkheim in lucrarile : " La division du travail social " (1893) si " Le suicide " (1897) .

Scaderea puterii de actiune a societatii asupra indivizilor se manifesta printr-o perturbare a ordinii colective datorita diminuarii puterii morale sau crizei unei autoritati capabile sa impuna reguli pe care indivizii sa le accepte si sa le respecte .

Starile anomice apar mai ales in perioadele de criza sociala pe fondul unor evenimente bruste ( revolutii ) prin adancirea conflictelor intre sistemele valorice si normative , intre normele vechi si cele noi , cand ordinea sociala este perturbata .

Sociologul american Robert King Merton a definit starea de anomie ca " un conflict intre scopurile valorizate social si mijloacele de realizare a acestora de catre indivizi " . Starea de anomie rezulta atunci cand scopurile propuse nu sunt concordante cu idealurile sociale .

1 . 2 Devianta :

Indivizii , in incercarea lor de a-si atinge scopurile sociale sunt tentati sa incalce mijloacele legale si sa adopte cai ilegale de atingere a scopului . In aceste conditii se instaleaza starea de devianta , adica de abatere de la normele sociale .

Devianta :

  • reprezinta totalitatea conduitelor si starilor pe care membrii unui grup le judeca neconforme cu asteptarile , normele si valorile lor
  • desemneaza un act , conduita , manifestare care violeaza normele scrise ( nescrise ) ale societatii sau ale unui grup particular .
  • este un tip de comportament care se opune celui conventional (conformist)
  • reprezinta o abatere (deviere) de la regulile de convietuire sociala

Devianta poate fi : pozitiva ( echivalenta cu schimbarea sociala , progresul ) si negativa (echivalenta cu incalcarea ordinii sociale ) .

Tipuri de devianta :

  1. infractiuni si delicte : omucidere , furt , infractiune , hoti profesionisti , bande de tineri delicventi .
  2. sinuciderea : tendinta de melancolie deceptionata care duce la renuntarea la viata .
  3. consumul de droguri : marijuana , hasis , opiacee , cocaina , alcool .
  4. transgresiuni sexuale : prostitutia , homosexualitatea , pornografia , .
  5. deviante religioase : vrajitoria si sectarismul religios ( satanistii ) .
  6. bolile mentale tulburari mentale care apar pe fond depresiv
  7. handicapurile fizice : persoane surde , nevazatoare , obeze , handicapate .

1 . 3 Tipuri de adaptare a comportamentului in functie de scopurile valorizate social si mijloacele institutionalizate :

    1. conformitatea 2 . inovatia 3 . ritualismul      4 . evaziunea 5 . razvratirea

2) . Coruptia .

Termenul coruptie provine din latinescul " coruptia -onis "si semnifica o stare de abatere de la moralitate , datorie , lege .

Coruptia se defineste ca :

a) . acte sau fapte ilicite de utilizare frauduloasa a puterii (politice , administrative , judecatoresti ) .

b) . obtinerea unor avantaje personale de catre functionarii publici (manageri , administratori , judecatori , directori , alte persoane cu functii publice ) .

c) . modalitati de obtinere a unor foloase personale (imorale , ilegale , ilicite ) ca : furturi din avutul public , evaziunea fiscala , abuz in serviciu , falsificarea de monede sau alte valori , traficul de stupefiante , spionaj .

Relatii de complicitate :

  • persoana sau grupul care corupe ( corupatorul ) care are rolul de a influenta alt individ sau grup in scopul obtinerii unor avantaje materiale sau morale ( darea de mita , abuzul , santajul , forta ) .
  • persoana sau grupul care se lasa corupta care incalca normele morale , ale deontologiei profesionale , juridice in scopul obtinerii de foloase necuvenite .

Coruptia are urmatoarele dimensiuni : economica , politica , administrativa , profesionala .

3) . Delicventa juvenila . Copiii strazii .

Delicventa reprezinta totalitatea faptelor prin care se incalca legile .

Delicventa juvenila desemneaza conduitele morale inadecvate ale tinerilor care nu au implinit inca varsta majoratului .

Acest fenomen apare in absenta sprijinului moral oferit de adulti , a lipsei de protectie in familie , a esecului in educatia din scoala .

Fapte predelicvente : chiulul de la scoala , indisciplina la ore , performante scolare scazute ,atitudine negativa fata de scoala nerespectarea regulamentului scolar , fumatul , consumul de alcool .

Infractiuni produse de minori : furt (din buzunare , autoturisme , prin spargeri de locuinte ) , tulburarea linistii publice (agresare , insulte , comportare obscena , scandal ) .

Copiii strazii : acest fenomen cuprinde persoane si comportamente deviante cu un grad de pericol social scazut . In categoria " copiii strazii " intra minorii care au abandonat familia sau institutiile de ocrotire si isi duc existenta pe strazi , in gari , la subsolul blocurilor , in canale si in alte spatii improprii locuirii . De obicei acestia provin din familii dezorganizate , cu un nivel subminim de existenta sau abandonati in casele de copii . Copiii strazii traiesc in grupuri si duc o viata lipsita de conditii igienice de trai fiind cei mai expusi bolilor si faptelor antisociale .

Ei isi castiga existenta fie prin efectuarea unor munci sporadice "platite" din mila cetatenilor ( stergerea parbrizelor , vanzarea ziarelor la semafoare ) , fie din cersit .

Incercarile de stopare a fenomenului , de asigurare a unor conditii decente de trai , organizat , sub supraveghere in internate speciale , au fost sortite esecului .













SOCIOLOGIE

LECTIA NR . 14

Fenomene anomice

Schema lectiei :

  1. Starea de anomie si tipurile  de adaptare comportamentala:

Starea de anomie - definitie si cauzele aparitiei

Tipuri de adaptare comportamentala

  1. Coruptia :

Fapte  de coruptie

Relatii de complicitate

  1. Delicventa juvenila . Copiii strazii :

Cauzele aparitiei delicventei juvenile

Faptele predelicvente

Faptele antisociale grave

Delicventa

Copiii strazii

Obiectivele lectiei


Obiectiv general adoptarea de catre noi elevii a unui comportament prosocial prin cultivarea concordantei intre fapte si vorbe , scopuri si mijloace si prin asumarea responsabilitatii faptelor noastre .

Obiective operationale :

  1. La sfarsitul activitatii sa fiu capabil sa definesc ce reprezinta starea de anomie , delicventa juvenila si sa identific care sunt cauzele acestui fenomen , sa sustin cu argumente cauzele si mecanismele aparitiei fenomenelor anomice .
  2. La sfarsitul activitatii voi fi in masura sa identific de ce este nevoie ca noi elevii sa studiem si sa analizam comportamentele antisociale si de ce este necesar sa adoptam un comportament prosocial ( conformist ) .
  3. La sfarsitul activitatii voi fi in masura sa explic care sunt mecanismele si cauzele aparitiei fenomenelor de coruptie, care sunt relatiile de complicitate si cum pot fi limitate acestea ; de asemenea voi fi in masura sa identific aceste mecanisme si sa dau solutii corecte pentru prevenirea si limitarea acestui fenomen .
  4. La sfarsitul activitatii imi voi dezvolta competentele de comunicare ( dialog , dezbatere , analiza , sinteza ) .
  5. La sfarsitul activitatii voi fi in masura sa utilizez corect termenii , conceptele si informatiile factuale si capacitatea de a opera cu acestea .

" Nu e o metafora cand spunem ca societatea umana are o anumita aptitudine pentru sinucidere : expresia este bazata pe fapte . Fiecare grup social are intr-adevar o inclinatie colectiva proprie din care deriva inclinatiile individuale , si care este constituita din curente de egoism , altruism sau anomie " .


Emile Durkheim , Despre sinucidere , Institutul European , Iasi , 1993 , p . 243 .


TERMENI CHEIE

Anomie : Termenul " anomie " desemneaza o stare de dezordine , criza , absenta a regulii si provine din limba greaca ( a " fara " , nemos " norme " ) avand o semnificatie negativa .

Devianta :

abatere de la normele sociale

ansamblul conduitelor si starilor pe care membrii unui grup le judeca drept neconforme cu asteptarile , normele sau valorile lor si care, in consecinta , risca sa trezeasca din partea lor reprobare si sanctiuni

Conformism ( conformitate ) :

organizare , legalitate , legitimitate , acceptare si respectare

asigura ordinea si stabilitatea sociala precum si realizarea sistemului de recompense si pedepse

Nonconformism :

dezorganizare , devianta , delicventa

creeaza " dezordine " in mediile defavorizate ducand la respingerea si incalcarea normelor

Comportament deviant : un comportament care incalca normele si valorile sociale , intrand in conflict cu standardele acceptate social , morale si culturale in cadrul unor grupuri sau sisteme sociale .

Coruptie : Termenul provine din latinescul " coruptia - onis " si semnifica " o stare de abatere de la moralitate , datorie , lege "

Delicventa : devianta sociala penala , comportament prin care se incalca normele penale .


TEST DE EVALUARE FORMATIVA NR . 14

Fenomene anomice - Manual sociologie Editura ALL EDUCATIONAL 2002 pag . 56-60

( NOTA = 10 intrebari x 0,90 puncte pentru fiecare raspuns corect + 1 punct din oficiu )

Asociati elementele din coloana A cu corespondentul din coloana B si redati-le sub forma de perechi de litere - cifre :

Coloana A

Coloana B

Raspunsul elevului

  1. conformism

a) . cetatenii onesti care accepta ordinea sociala


  1. inovatie

b) . " bisnitarii " , speculantii , traficantii


  1. ritualism

c) . revolutionarii


  1. evaziune

d) . oamenii de afaceri din " categoriile de jos " ale societatii


  1. razvratire

e) . straturile sociale mijlocii (birocratul stereotipic )


  1. coruptie

f) . conduitele morale inadecvate ale tinerilor care nu sunt majori


  1. anomie

g) . persoana ( grupul ) care foloseste mita , abuzul , santajul , forta , pentru obtinerea unor avantaje


  1. corupatorul

h) . stare de abatere de la moralitate , datorie , lege


  1. delicventa juvenila

i) . persoana ( grupul ) care incalca normele morale si ale deontologiei profesionale , juridice in scopul obtinerii de foloase necuvenite


  1. coruptul

j) . stare de dezordine , criza , absenta a regulii





Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright