Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate sanatateSanatatea depinde de echilibrul dintre alimentatie si activitatea fizica - Hipocrate

Steaua Bucuresti echipa cea mai galonata din Romania - istorie in poze

Istorie

Steaua Bucuresti este echipa cea mai galonata din Romania, avand cel mai bogat palmares intern si extern dintre echipele romanesti.
      Clubul a luat fiinta in anul 1947, fiind primul club sportiv militar din Romania avand denumirea de A.S.A. (Asociatia Sportiva Armata).

In primul sezon competitional A.S.A. s-a clasat pe pozitia a 14-a, mentinandu-se in divizia A dupa un meci de baraj.
      Clubul si-a schimbat denumirea in vara urmatoare in CSCA (Clubul Sportiv Central al Armatei), si, dupa sosirea unor jucatori ca Traian Ionescu, Apolozan, Onisie si Petre Moldovan, CSCA castiga prima Cupa a Romaniei dupa finala cu Stiinta Cluj, invangand cu 2-1.

In urmatorul sezon clubul isi schimba din nou denumirea in C.C.A. (Casa Centrala a Armatei) si dupa o clasare pe locul 5 castiga o noua Cupa A Romaniei, 3-1 cu campioana Flamura Rosie Arad.
      In perioada urmatoare 1951-1961 supranumita 'decada de aur', C.C.A. cucereste noua trofee: sase titluri de campioana ('51, '52, '53, '56, '60, '61) si trei Cupe ale Romaniei ('51, '52, '55) . Totusi succesul in Europa a fost limitat. In sezonul 1957-1958 C.C.A. a jucat in C.C.E. (Cupa Campionilor Europeni) un baraj cu Borussia Dortmund dar a fost eliminata.

In decembrie 1961, C.C.A. devine Steaua, denumire sub care activeaza si in prezent.
      Perioada urmatoare este mai putin productiva, totusi, intre 1961 si 1975 Steaua cucereste 6 Cupe ale Romaniei (1962, 1966, 1967, 1969, 1970, 1971) si un titlu de campioana in sezonul 1967-1968, cand antrenor a fost Stefan Covaci viitorul antrenor al echipei olandeze Ajax Amsterdam. Primul succes european vine in Cupa Cupelor in sezonul 1964 - 1965 cand Steaua trece de Derry City dupa doua victorii dar este invinsa in turul urmator de Dinamo Zagreb.

Urmeaza perioada 1976-1984, in care se vede un regres al echipei dar totusi Steaua castiga doua campionate (1975-1976 si 1977-1978) si sunt sunt castigate doua finale ale Cupei Romaniei (1975-1976, 1978-1979). In aceasta perioada se remarca jucatori noi ca Moraru, Sames, Iordanescu sau Zamfir.
      In perioada care a urmat 1985-1990 a fost una de exceptie pe plan intern dar mai ales in competitiile europene. Steaua cucereste alte cinci tiluri nationale (1985, 1986, 1987, 1988, 1989) si trei Cupe ale Romaniei (1985, 1987, 1989) si a mai jucat o finala a Cupei Romaniei in 1986.

Steaua se impune in Cupa Campionilor Europeni (1985-1986) dupa ce trece in finala de C.F. Barcelona cu 2-0 dupa executarea loviturilor de departajare. In aceasta finala se remarca portarul Helmut Duckadam care apara patru penalty-uri consecutive scriind o pagina de aur in istoria clubului Steaua. In sezonul 1987-1988 Steaua ajunge in semifinalele CCE dupa 4-2 cu MTH Ungaria, 3-2 cu Omonia, 4-1 cu Glasgow Rangers, unde este eliminata de Benfica Lisabona cu 0-2, iar in sezonul urmator ajunge in finala CCE (7-3 cu Sparta Praga, 5-1 cu Spartak Moscova, 5-2 cu IFK Goteborg si 5-1 cu Galatasaray Istambul) dar pierde finala cu AC MIlan cu 0-4. In echipa Milan-ului de atunci jucau Marco van Basten si Rud Gullit. In echipa de atunci a Stelei evoluau jucatori ca Gheorghe Hagi, Marius Lacatus, Ilie Dumitrescu.
      Urmeaza o perioada de doi ani in care Steaua castiga doar o Cupa a Romaniei in 1991-1992. In perioada 1992-1998 Steaua castiga nu mai putin de sase titluri nationale (1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998) si doua Cupe ale Romaniei (1995-1996, 1996-1997). In aceasta perioada devine de patru ori castigatoare a Supercupei Romaniei. In aceasta perioada la Steaua se remarca jucatori ca Adrian Ilie, Sabin Ilie, Daniel Prodan si Denis Serban. In aceasta perioada Steaua se califica de tri ori in grupele UEFA Champions League (1994-1995, 1995-1996, 1996-1997).
      In perioada 1999 - 2001 Steaua mai castiga o Cupa a Romaniei (1998-1999) si un titlu de campioni (2000-2001).

In sezonul 2001 - 2002 Steaua a terminat campionatul pe locul patru.
      In sezonul 2002 - 2003 Steaua a terminat campionatul pe locul 2, gholgheter devenind Claudiu Raducanu cu 21 de goluri.
      In sezonul 2003 - 2004 echipa termina pe pozitia a doua a clasamentului, luptand pentru titlu pana in ultimele etape. In acest sezon Steaua a iesit prematur din Cupa Romaniei, fiind invinsa de Petrolul Ploiesti.

7 mai 1986 - Noaptea Magica a Stelei

In finala celei de-a XXXI-a editii a Cupei Campionilor Europeni s-au intilnit Steaua  Bucuresti, campioana Romaniei si F.C. Barcelona, campioana Spaniei.
Football Club Barcelona a fost fondat in noiembrie 1899, alegindu-si culorile albastru si rosu. Stadionul echipei este Nou Camp, inaugurat la 24 septembrie 1957, si avind initial 90000 de locuri. In urma lucrarilor de modernizare din anul 1982, capacitatea stadionului s-a marit la 120000 de locuri. Barcelona cistigase de 10 ori campionatul in Spania si de 19 ori Cupa Spaniei. La acea ora, Barcelona detinea un palmares impresionant in Cupele Europene. Cistigase de 2 ori Cupa Cupelor (1979, 1982) si de 2 ori Cupa U.E.F.A. (1959, 1966). Cupa Campionilor Europeni lipsea din palmaresul echipei spaniole. Barcelona a ajuns in finala dupa ce a eliminat pe Sparta Praga, F.C. Porto, Juventus Torino, I.F.K. Goteborg. Antrenori: Terry Venables principal si Allan Harris secund, ambii din Anglia, veniti la echipa in anul 1984.

Finala Cupei Campionilor Europeni, editia 1985/86: Steaua Bucuresti - F.C. Barcelona
7 mai 1986. Stadionul Ramon Sancez Pizjuan din Sevilla, 72000 de spectatori. La finala a asistat si regele Spaniei, Juan Carlos. Meciul a fost transmis in direct de 28 de posturi de televiziune.
Teren impecabil. Temperatura, la ora jocului - 23o C.
Intilnirea a fost arbitrata de o brigada din Franta, avindu-i la centru pe Michel Vautrot si la tuse pe A. Delmer si M. Girard.
STEAUA BUCURESTI: Duckadam, Iovan (cap), Bumbescu, Belodedici, Barbulescu, Balan (Iordanescu '73), Balint, Boloni, Majearu, Piturca (Radu II '112), Lacatus.
F.C. BARCELONA: Urruticoechea, Gerardo, Migueli, Alexanco (cap), Julio Alberto, Victor, Schuster (Moratalla '84), Marcos, Pedraza, Archibald (P. Alonso '111), Carrasco.
Echipament: Steaua in alb, Barcelona in albastru si rosu.

Meciul a inceput prudent, echipele studiindu-se reciproc. Prima ocazie s-a consumat in minutul 8 cind Schuster executa o lovitura libera de pe parte stinga. Duckadam retine fara probleme. Apoi Piturca suteaza dar mingea este deviata de un fundas advers. In minutul 12 Belodedici intervine salvator in fata lui Marcos care ajunsese la 8 metri de poarta noastra. In minutul 21, la o altercatie intre Belodedici si Carrasco, arbitrul Vautrot le arata ambilor jucatori cartonasul galben. Apoi este atentionat si Julio Alberto dupa un fault la Balint. In minutul 24, Boloni trage puternic dar mult peste poarta. In minutul 26 este cartonasul galben si Lacatus, dupa un fault la portar, apoi este atentioant si Boloni. Schuster trimite periculos cu capul in minutul 29, peste transversala insa. In minutul 37, spaniolii rateaza cea mai mare ocazie a meciului. Duckadam rateaza interceptia la o centrare trimisa de partea dreapta de Carrasco spre Marcos. Intre poarta goala si mijlocasul spaniol apare insa Barbulescu care trimite in corner. Ultima ocazie a primei reprize s-a consumat in minutul 45 cind Piturca, bine deschis de Majearu, reia in plasa laterala.
In minutele 51 si 54, Boloni respectiv Majearu trag bine spre poarta. In minutul 61, o combinatie in viteza intre Boloni, Majearu si Piturca ii pune in dificultate pe fundasii spanioli dar sutul lui Boloni trece putin pe linga coltul din stinga portii lui Urruti. In replica, spaniolii se arata periculosi in minutul 68 cind mingea deviata de Archibald sterge radacina barei din stinga lui Duckadam. Ultimile ocazii se consuma in minutele 76 si 78, cind Majearu si Boloni se afla foarte aproape de gol, si 80 cind Archibald trimite cu capul peste poarta noastra. Dupa 92 de minute, arbitrul Venables fluiera sfirsitul timpului regulamentar de joc.
Echipa noastra incepe bine prima repriza de prelungiri. Atacam pe partea dreapta, dar Lacatus este blocat. Archibald se loveste intentionat de Boloni cazind spectaculos in careu, fara a-l impresiona insa pe arbitru. Marcos se arunca si el in careul nostru, fara rezultat insa. Archibald mai patrunde o data periculos spre poarta. Prima repriza de prelungiri se incheie dupa 17 minute.
In repriza a doua a prelungirilor spaniolii au incercat totul pentru a transa partida in favoarea lor. Eroul principal a fost Carrasco care se trinteste in careul nostru apoi, in minutul 115, ii paseaza cu mina lui Marcos care trimite in poarta. Arbitrul a vazut neregularitatea si a anulat golul. In minutul 116 Barbulescu trage tare la poarta lui Urruti dar portarul spaniol blocheaza cu dificultate. In minutul 119, Duckadam boxeaza sigur o minge centrata in careu. Scorul ramine alb in continuare iar cistigatoarea se va desemna in urma executarii penalty-urilor.

Executam primii prin Majearu, cel mai bun executant din echipa noastra. Oboseala si-a spus probabil cuvintul caci mijlocasul nostru a sutat usor, cu latul, in stinga lui Urruti care a respins. Tribunele sunt in picioare. Urmeaza sa execute Alexanco care, plecat din stinga mingii, suteaza plasat si tare in dreapta lui Duckadam care ii intuise insa intentia si respinge decis.
Al doilea penalty il va executa Boloni, un alt suteor redutabil. Mijlocasul nostru a ratat ultimul penalty, executat intr-un meciul din campionat si de aceea a ales sa schimbe coltul. Trimite cu ristul exterior in dreapta lui Urruti care apara. Boloni nu mai rezista tensiunii si reia puternic in plasa mingea aparata de portarul spaniol. E rindul lui Duckadam sa intre in poarta. In drum i-a spus lui Boloni: 'stai linistit Loti, il apar si pe asta!'. Portarul nostru a plonjat ferm in dreapta respingind sutul lui Pedraza.

E rindul lui Lacatus sa execute. Vine calm, stapin pe situatie. Virf de atac redutabil, cu singe rece, va ajunge mai tirziu unul dintre cei mai mari jucatori ai nostrii, o legenda vie a Stelei. Inainte de meci a promis ca va inscrie primul gol al finalei, iar anternorului nostru i-a spus: 'Stati linistit, nea Imi, ca batem noi iar dumneavoastra veti fi cel mai mare antrenor din Europa.' Si tinarul nostru atacant s-a tinut de cuvint, sutind napraznic sub transversala, in stinga lui Urruti, plecat in dreapta. In fata lui Duckadam vine P. Alonso. Duckadam este calm, el nu ghiceste coltul ci il intuieste. In momentul in care jucatorul spaniol a sutat, portarul nostru a plonjat in dreapta prinzind mingea trimisa chiar linga bara. Duckadam nu mai rezista si degajeaza in tribune. Este 1-0.
Urmeaza Balint care il trimite pe Urruti in dreapta si suteaza in stinga, majorind scorul la 2-0. Din partea spaniolilor a executat Marcos care credea ca il va invinge pe Duckadam schimbind coltul. Dar Duckadam anticipeaza din nou senzatioanal si respinge intrind astfel in istoria fotbalului ca portarul care a aparat 4 lovituri de la 11 metri consecutiv. Finala s-a terminat, trofeul va veni la Bucuresti, in vitrina celei mai bune echipe din Europa.

STEAUA BUCURESTI, CAMPIOANA ROMANIEI, A CISTIGAT INTR-O MANIERA SENZATONALA FINALA CUPEI CAMPIONILOR EUROPENI, ADUCIND IN PREMIERA IN TARA NOASTRA CEL MAI RIVNIT TROFEU AL FOTBALULUI EUROPEAN DE CLUB.