Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Bunele maniere - eticheta unui comportament adecvat - proiect didactic



Bunele maniere - eticheta unui comportament adecvat - proiect didactic


Ministerul Educatiei al Republicii Moldova





Proiect didactic

In cadrul desfasurarii lectiei


Subiectul:



Institutor:


Proiect didactic:

n      Data: _____________



n      Clasa: a V-a

n      Disciplina: Dirigentie (consiliere)

n      Subiectul: Eticheta unui comportament adecvat. Bunele maniere

n      Tipul lectiei: combinata

n      Timp: 45min


Scop: Cunoasterea normelor eticii de comportare si educarea valorilor general- umane in asigurarea unei dezvoltairi armonioase a personalitatii;

Obiective operationale:

O1 - Sa comunice in baza subiectului propus;

O2 - Sa raspunda consecutiv la intrebarile propuse;

O3 - Sa explice rolul bunelor maniere si a unui comportament adecvat;

O4 - Sa distinga calitatile unui comportament adecvat in raport cu un comportament neadecvat;

O5 - Sa participe activ in cadrul sarcinilor realizate, manifestind interes, si exprimare libera a opiniilor proprii;



Strategii didactice:

I.        Metode si procedee:


Comunicare, joc "Cercul prieteniei", "Cosul cu fructe" , interpretare, explozie stelara, descriere, algoritmizare, observare, analiza, agrostih, exercitiu, metoda lecturii explicative in baza imaginii, rebus, situatie- problema, exemplu,etc.


II.      Suport didactic:


clopotel, cutie, panglici, jucarie necesara, fise cu intrebari, planse, plicuri,  , , rechizite scolare.

Forme de evaluare:

n      Individual;

n      Frontal;

n      In grup;

n      In cerc;

Bibliografie:Manual de limba romana clasa a IV-a, ghidul dirigintelui 2005, www.google.md, www.wikepedia.com


Etapa lectiei

Activitatea invatatorului

Timpul si resurse

Activitatea elevilor

Momentul organizatoric

Buna ziua elevi!

" Clopotelul a sunat,

Noi in clasa am intrat

Bucorosi si incintati

Veseli si disciplinati.

Note bune sa luam

Sa lucram, sa activam,

Lectia noastra a pornit

Eu va spun: Bine ati venit!"

Luati loc!

Astazi pentru noi este o zi deosebita, de aceea va indemn sa fiti mai actvi, v-am pregatit multe surprize si sper sa fie destul de interesante.




5 minute


Interpretare



Clopotel





Elevii se saluta cu profesorul.


Elevii isi ordoneaza rechizitele pentru lectie.


Elevii continua gindul: Bine ati venit"


Elevii asculta prelegerea profesoarei.

Captarea atentiei si anuntarea subiectului nou

Dragi elevi, iar acum am sa invit pe citiva dintre voi in centrul clasei si vom crea un cerc . Cercul nostru se va numi "cercul prieteniei".


Am adus pentru voi o cutie, o cutie neobisnuita, in ea este ascunsa o surpriza foarte placuta, secretul nu o sa-l divulg.

Jocul "Cosul fermecat".

















Elevi, am descoperit ca aici este un citel cu labuta frinta. Va propun ca fiecare din voi sa -l ia si sa-l mingiie,spunindu-i cite doua cuvinte frumoase pentru catel.






Acum o sa va intreb ce am facut noi aceasta?

Corect!

Prin aceasta noi am dat dovada de o educatie buna, de un comportament demn, de o omenie.





10 minute




Cutie, infrumuseta-ta.

Jucarie(un catel cu labuta legata)


Comunicare

Descoperire













Situatie- problema








Comunicare



Regula jocului: Profesoara ia cosul si umbla prin cerc zicind: Am un cos cu fructe, si e foarte greu, nu-l voi duce eu , dar il va duce si spune numele unui elev. La rindul sau acela va proceda ca si profesoara, jocul continua pina cind cosul nu revine la profesor.

Apoi profesorul pune jos cosul, si intreaba pe elevi ce oare se ascunde in cos. Elevii intuiesc. Fiecare isi expune punctul sau de vedere. Apoi se deschide cosul, se coate jucaria. Va urma situatia de problema.



Elevii iau pe rind catelul si ii spun cuvinte frumoase. Jocul continua pina nu revine la profesoare.


Drag, milos,

Scump, biet

Sarman, etc.

Am fost alaturi de sanatatea catelului. Ne-a fost mila.



Realizarea continutului si explicirea lui;

Acum am sa va mai intreb, sa va mai uitati in cutie, mai este ceva.

Descoperiti cuvintul de pe verticala

A




C

o

p

i

L






O

M









M

e

m

o

r

i

E



a

P

t










O

m

e

n

i

E





R

o

s

T







T

i

m

i

D






A

m

a

b

i

L





M

i

l

o

S






E

m

o

t

i

V





N

o

s

t

i

M





T

a

l

e

n

t


B.


Subiectul lectie noastre de astazi este "Comportamentul si bunele maniere".


Astazi la lectie noi vom realiza urmatoarele obiective.


Pentru inceput sa vedem, totusi ce intelegeti voi prin cuvintul "Comportament"?


Iar acum, sa vedem cu ce cuvinte putem caracteriza notiunea de comportament?


Spuneti-mi va rog, dar ce este "arta comportarii civilizate"?

Elevi iar acum va propun sa lucram in grup.

Fiecare va avea cite o sarciva corespunzatoare. Fiecare va lucra, nimeni nu va sta pentru ca munca e ste o comoara.


Acolo este un rebus.




Intrebari:

1.Om mic.

2. fiinta paminteasca

3.capacitate de a memora

4. capabil

5. comoara de pret

6. sens in viata.

7.rusinos.

8. placut in comunicare.

9. bun la inima

10. sensibil

11. generos, marinimos

12. vocatie, dar, inclinatie



Cuvintul descoperit este "Comunicare"




Lectura obiectivelor lectiei de pe planse.




Anexa 4





Anexa 2





Anexa




Grupul I Anexa 5



Grupul II Anexa 6

Grupul  III Anexa 8

Grupul IV Anexa 9

Reflectie

Iar acum elevi, ne vom juca intr-o tombola speciala. La fel raminem in grupuri.

Fiecare va trece si isi va lua plicul corespunzator. In plic este indicata sarcina, ce trebuie voi sa faceti. Repejor va consultati in grup sitrecem la raspuns in fata.











Ei, si am vazut ca in fiecare situatie de comunicare, voi ati apelat la niste maniere bune, ati dat dovada de un comportament exemplar.


Elevi, ati fost foarte creativi. Manifestati capacitati artistice deosebite.

Iar acum, ia sa reactualizam, care sunt regulile comportarii?


Plicul 1.

Demonstrati un dialog cu subiectul "In autobuz"


Plic 2.

Demonstrati un dialog "La biblioteca"


Plic 3

Demonstrati un dialog

" Prietenie adevarata"


Plic 4

Demonstrati un dialog "la magazin"



Vezi anexa 10.







Elevii isi expun parerile vis- a -vi de intrebari.

Exdindere

n      In final, va propun urmatoarea fisa.

Elevi, sa nu uitam ca mai intii de toate trebuie sa raminem oameni, indiferent de situatie.







Va zic, numai bine si sunteti liberi.


Anexa 11

Daca as fi pasare, as fi. pentru ca..

Daca as fifloare as fi.pentru ca.

Daca as fi fenomen al naturii as fi. pentru ca

Daca as fi o culoare as fi..pentru ca


Anexa 1.

Descoperiti cuvintul ascuns in verticala A-B







o






M






r







t















n





o








m









L






S






t




N










e




Am primit :_____ _______ ______ __________


Anexa 2.

Alcatuiti cuvinte pentru cuvintul "Comportament"

C-__________________

O-__________________

M-__________________

P-___________________

O-__________________

R-__________________

T-__________________

A-__________________

M-_________________

E-__________________

N-_________________

T -_________________

Anexa 3.

Obiectivele lectiei























































































Anexa 4.

Explicati, cum intelegeti semnificatia cuvintului " Comportare "?






























Anexa 5.

Grupul I

Care sunt calitatile bune demne de un comportament adecvat?


























Scrieti care este cea mai buna calitate si cea mai necesara: -__________ ______ ____ ________



Anexa 6.

Grupul II

Care sunt calitatile rele, viciile care trebuie evitate in formarea unui comportament armonios?
























Care este cea mai periculoasa calitate a omului? __________ ______ ____ _______________


Anexa 7.

Ce intelegem prin "Arta comportarii civilizate"





























Anexa 8

GRUPUL III

Scrieti in spatiun rezervat un mesaj catre colegii de clasa , unde veti veni cu rugamintea de a fi buni, de a da dovada de o comportare exemplara, de a evita calitatile rele.


























Anexa 9

Grupul IV

Desenati un dialog dintre doi prieteni cu un comportament bun, si doi prieteni cu un comportament rau.

Copii cuminti

Copii rai



































Anexa 10

Plicul 1.

Demonstrati un dialog cu subiectul "In autobuz"




















Plic 2.

Demonstrati un dialog "La biblioteca"













Plic 3

Demonstrati un dialog

" Prietenie adevarata"














Plic 4

Demonstrati un dialog "la magazin















Anexa 12

Completati




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright