Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
PROIECT DIDACTIC Limba romana - propozitia subordonata completiva indirecta



PROIECT DIDACTIC Limba romana - propozitia subordonata completiva indirecta


PROIECT DIDACTIC


SCOALA cu clasele I-VIII Basca - Chiojdului

OBIECTUL: Limba romana

SUBIECTUL LECTIEI: Propozitia subordonata completiva indirecta

TIPUL LECTIEI: de insusire de noi cunostinte

DURATA:

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

a)     COGNITIVE

O1- sa dea definitia propozitiei subordonate completive indirecte

O2 - sa identifice subordonatele completive indirecte in diferite texte

O3- sa stie care sunt termenii regenti ai subordonatei completive indirecte

O4- sa stie care sunt elementele de relatie (introductive)

O5- sa cunoasca topica si punctuatia subordonatei completive indirecte

O6- sa construiasca fraze cu subordonate completive indirecte introduse prin diferite elemente de relatie si cu termeni regenti diferiti




b) PSIHOMOTORII

O7 - sa stie sa transforme un complement indirect in propozitie completiva indirecta si invers

CONTINUTURI:

C1: definitia propozitiei subordonate completive indirecte;

C2: termeni regenti;

C3: elementele de relatie(introductive);

C4: topica si punctuatia subordonatei completive indirecte;

C5: contragerea si expansiunea.






O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

C1








C2








C3








C4









C5










STRATEGIA DIDACTICA

1) RESURSE

a) Continuturi vizate- conform programei si manualului

b) Capacitati - cunostintele asimilate de elevi anterior

- nivel mediu

c) Locul- sala de clasa

2) METODE SI PROCEDEE - se vor folosi alternativ sau combinat metode si procedee precum; conversatia, explicatia, analiza gramaticala, exercitiul (de contragere si expansiune), lucrul cu manualul, demonstratia, descoperirea dirijata, observatia


3) MATERIALE SI MIJLOACE - texte lingvistice, fise de lucru, testul de evaluare formativa

I.         Alcatuiti fraze in care sa existe o propozitie subordonata completiva indirecta avand ca termeni regenti verbe la moduri personale si nepersonale


4) MATERIAL BIBLIOGRAFIC

Limba si literatura romana, manual ptentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas

Metodica predarii limbii si literaturii romane, C. Parfene, Ed. Polirom, 1999, Iasi


5) FORME DE ORGANIZARE - activitate frontala si independenta individuala si pe grupe






SCENARIUL DIDACTIC

Obiective

operationale



MOMENTUL LECTIEI

TIMP

TEHNICI DE INSTRUIRE

Organizarea invatarii



Mijloace de invatamant

EVALUARE

FORME

Nivelul participarii elevilor


I.Organizarea clasei -se noteaza absentii, se stabileste ordinea si se pregatesc cele necesare desfasurarii lectiei

1min.







II. Actualizarea cunostintelor anterioare- prin verificarea temelor elevilor, se reiau cunostintele esentiale despre complementul indirect. Elevii au avut ca tema de rezolvat exercitii in care au identificat si analizat complementele indirecte dintr-un text

5 min.

conversatia, explicatia, analiza gramaticala

frontala


Manualul, plansa cu complementul direct

Orala

O1

III. Captarea atentiei elevilor - are loc o discutie despre clasificarea propozitiilor in principale si secundare. Se reamintesc notiuni legate de subiectiva si predicativa, atributiva si completiva directa, despre contragere si expansiune. Apoi elevii sunt anuntati ca vor continua studiul  propozitiilor subordonate .

3 min

conversatia, explicatia, analiza gramaticala

frontala





IV. Anuntarea subiectului nou si a obiectivelor operationale vom continua studiul propozitiilor subordonate cu propozitia completiva indirecta, iar la sfarsitul orei va trebui sa . . . (se anunta obiectivele operationale mentionate mai sus)


1 min

conversatia

frontala



Orala

O1

O2

O3

O4

V. Prezentarea sarcinilor de invatare - se imparte tabla in doua si se cere si elevilor sa faca acelasi lucru pe caiete.

Pe prima jumatate a tablei se vor scrie propozitii care sa contina complemente indirecte exprimate prin diferite parti de vorbire. Elevii vor analiza sintactic, rand pe rand, propozitiile, urmarind descoperirea c.i. si a termenilor regenti:

De tine ma ocup eu.

De veacuri poporul a luptat impotriva nedreptatii.

S-a plictisit de stat singur.

Eram hotarati a merge acolo.

Nu ne mai saturam ascultandu-l.

Asta i-am spus-o si prietenului meu.


10 min

conversatia, explicatia, analiza gramaticala,
observatia

Frontala

individuala


Tabla,

Fise de lucru

Orala

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O7

VI. Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte- elevii sunt solicitati sa sublinieze complementele indirecte din  propozitiile date si sa le inlocuiasca prin propozitii corespunzatoare, folosind procedeul expansiunii. Astfel se obtin fraze in care exista subordonate care tin locul complementului indirect:

De cine ma supara¹/ ma ocup eu.

De veacuri poporul a luptat¹/ impotriva cui nu a fost drept.

S-a plictisit¹/ sa  stea singur.

Eram hotarati¹/sa mergem acolo

Nu ne mai saturam¹/ sa-l  ascultam.

Asta i-am spus-o¹/ cui imi este prieten²/

Vor fi identificate elementele regente, precum si cuvintele de legatura, ajungandu-se la formularea definitiei CI:  Propozitia care indeplineste in fraza rolul de complement indirect pe langa un verb din propozitia regenta se numeste propozitie completiva indirecta.

20 min.

conversatie euristica explicatia, analiza gramaticala,

invatarea prin descoperire dirijata, demonstratia

Frontala




Munca

independenta si individuala


Tabla,

Fise de lucru

Plansa cu Propozitia subordonata completiva indirecta


VII. Asigurarea feed-back-ului- are loc pe tot parcursul lectiei, prin aprecieri verbale (Corect!, Bine!, Da!) si prin efectuarea fulger a catorva exercitii de identificare si de motivare.

3 min.

conversatie euristica explicatia,

Frontala



Manualul


VIII. Evaluarea formativa

5 min

conversatie euristica explicatia,

activitate independenta si pe grupe


Fise de lucru

Testul de evaluare formativa

IX. Asigurarea retentiei si a transferului

Tema pentru acasa

2 min

conversatie euristica explicatia,

activitate independenta



Alcatuiti  fraze care sa contina CI introduse prin diferite elemente de relatie si sa fie cerute de diferite verbe la moduri personale si nepersonale




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright