Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Gradinita


Qdidactic » didactica & scoala » gradinita
Proiect didactic grupa: pregatitoare primavara



Proiect didactic grupa: pregatitoare primavara


PROIECT DIDACTIC



DATA

GRADINITA: P.N Nr.2, Vladimirescu, Arad

GRUPA: pregatitoare

TEMA: Primavara

SUBTEMA: Primavara a venit cu alai de flori frumoase

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru societate - educatie rutiera

SUBIECTUL ACTIVITATII: Semaforul, de Marcela Penes



MIJLOC DE REALIZARE: memorizare

OBIECTIVE DE REFERINTA:

v    sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala, precum si reguli de securitate personala;

v    sa aprecieze in situatii concrete unele comportamente si atitudini in raport cu normele prestabilite si cunoscute.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa dovedeasca cunoasterea regulilor de circulatie de baza prin formulare de raspunsuri la intrebarile adresate de propunatoare;

O2 sa identifice semnele de circulatie care permit traversarea pietonilor, pe baza imaginilor prezentate de catre propunatoare;

O3 sa recite corect poezia Semaforul, de Marcela Penes, dovedind intele- gerea textului si expresivitate;

O4- sa atribuie valoarea de corect sau incorect unor situatii, observand imaginile prezentate de catre propunatoare;

O5- sa deseneze semnul □ in dreptul culorii care ne da voie sa traversam,    semnul ○ in dreptul culorii care spune "Atentie" si semnul in dreptul culorii care ne interzice traversarea.

O6- sa traseze drumurile pe care trebuie sa le urmeze masinile pentru a ajunge la garaj.

BIBLIOGRAFIE: M.E.C., Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii, Bucuresti, 2005;

Penes, Marcela, Motanila si Rontaila, Editura Ana, Bucuresti, 2000;

Andrei, Rodica, Educatie rutiera - jocuri distractive si educative pentru copii, Editura Erc Press, Bucuresti, 2002.







DESFASURAREA   ACTIVITATII


OBIECTIVE OPERATIONALE

ACTIVITATI DE  INVATARE

CONTINUTURI

METODE

SI PROCEDEE

MIJLOACE

DE INVATAMANT

EVALUARE

O1
































O2



















































O3







O4











































O5


O6

exercitii de exprimare orala






























exercitii de observare dirijata

















































- exercitii de invatare dirijata a poeziei




- exercitii de observare

- exercitii de analiza








































- exercitii de completare a fitei individuale

"Cu ce mijloc de transport calatoriti?"

(.masina, autobuz, tramvai)

"Pe unde circula masinile?"

(.pe sosea)

"Pe unde circula calatorii care merg pe jos?"

(.pe trotuar)

"Cum se numesc acesti calatori?"

(.pietoni)

"Pe unde se traverseaza?"

(.pe trecerea pentru pietoni sau pe la colt de strada)

"Ce rost are semaforul?"

(.dirijeaza circulatia)

"De ce trebuie sa fim atenti cand traversam strada?"

(.pentru a nu fi loviti de mijloacele de transport)

"Astazi a venit la voi cineva in vizita. Cine a venit la voi?"

(.ursuletul Martinel)

"De ce credeti ca este bandajat la labuta ursuletul Martinel?"

(.pentru ca a fost accidentat de o masina)

"Dar  de ce a fost lovit de masina?"

(.pentru ca nu a respectat semnele de circulatie)

"Ursuletul Martinel nu a respectat semnele de circulatie si a traversat prin locuri interzise, fiind astfel lovit de o masina"

"Observati imaginile! Care sunt semnele de circulatie care ne permit traversarea pietonilor?"

(.semnul de circulatie "trecere pentru pietoni" si semnul de circulatie "circulatia pietonilor")

"Ursuletul Martinel nu a respectat aceste semne si a fost accidentat de o masina."

"In locurile in care nu exista aceste semne de circulatie traversarea este interzisa. De asemenea trebuie respecte si culorile semaforului atunci cand ne angajam in traversare."

"Vreti sa-l invatam pe Martinel sa traverseze corect strada?"

"Astazi vom invata o poezie care se numeste Semaforul scrisa pentru voi de Marcela Penes."

"Cum se numeste poezia pe care o invatam astazi?"

(.Semaforul)

"In poezia Semaforul este vorba de un semafor care are trei ochiuri si este asezat la colt de strada. Ochiul rosu ne interzice traversarea, ochiul galben ne spune "atentie", iar ochiul verde ne da voie sa traversam."

Recit model poezia Semaforul, de Marcela Penes respectand intonatia, ritmul, pauza.

SEMAFORUL

de Marcela Penes

Trei ochi are,

Sa tot vada

Si sta drept

In colt de strada.


Ochiul rosu

Te opreste.

Galbenul

Te sfatuieste.


Ochiul verde

Se arata,

Tot sa treci si tu

Indata.


Semaforul

Privim bine,

Traversand

Cum se cuvine.


Recit impreuna cu copiii prima strofa a poeziei Semaforul, de Marcela Penes.

"Cine doreste sa recite prima strofa a poeziei sa pofteasca in fata?" Continui memorarea celorlalte strofe, de fiecare data reluandu-se strofa anterioara.

"Priviti urmatoarele imagini! Ce observati in prima imagine?"

(.o fetita care traverseaza strada pe trecerea pentru pietoni)

"Procedeaza corect fetita?"


"Fetita nu procedeaza corect pentru ca traverseaza strada foarte incet. Strada se traverseaza in pas vioi, in nici un caz mergand incet, dar nici alergand!"

"Ce observati in a doua imagine?"

(.o fetita care astepta pe trotuar sa traverseze pentru a ajunge la gradinita si un semafor cu un singur ochi)

"Procedeaza corect fetita ca nu traverseaza?"


"Fetita nu procedeaza corect pentru ca semaforul cu un singur ochi asezat langa o gradinita sau o scoala ne da posibilitatea sa traversam prin acel loc, nu inainte de ne asigura in stanga si in dreapta daca nu se apropie vreo masina. Si cum fetita s-a asigurat, ea putea sa traverseze prin acel loc unde se afla semaforul cu un ochi galben intermitent. Semaforul cu un singur ochi galben intermitent ne da posibilitatea sa traversam prin acel loc unde acesta se afla."

"Ce observati in a treia imagine?"

(.un baietel care trece pe trecerea pentru pietoni la culoarea verde a semaforului si o masina care trece in viteza pe culoare rosie a semaforului)

"Procedeaza corect baietelul?"


"Baietelul nu procedeaza corect pentru ca desi culoarea semaforului arata verde, el nu s-a asigurat daca nu cumva se apropie o masina in viteza care nu opreste la culoarea rosie a semaforului. Cand traversam strada trebuie sa ne asiguram la masini, chiar daca culoarea semaforului arata verde."


"Acum sunt sigura ca si Martinel stie sa traverseze corect strada, respectand semnele de circulatie si culoarea semaforului. Dar sunt curioasa daca si voi cunoasteti culorile semaforului si semnificatia acestora si veti primi o fisa individuala. Pe aceasta fisa trebuie sa desenati un patrat in dreptul culorii care va da voie sa traversati, un cerc in dreptul culorii care spune "Atentie!" si un triunghi in dreptul culorii care ne interzice traversarea. Tot pe aceasta fisa trebuie sa trasati cu creioane colorate drumurile pe care trebuie sa le urmeze masinile pentru a ajunge la garaj." (anexa)


Fac aprecieri asupra comportamentului disciplinar al copiilor si a modului in care s-a desfasurat activitatea.


conversatia

explicatia





























conversatia

observatia

explicatia





















conversatia

expunerea

observatia




recitarea model























recitarea model exercitiul





observatia

conversatia

explicatia









































conversatia

explicatia

exercitiul





























-ursuletul Martinel

-imagine cu semnul de circulatie "Trecere pentru pietoni"

-imagine cu semnul de circulatie "Circulatia pietonilor"














-imagine cu semaforul asezat la coltul strazii



























-imagine cu semaforul asezat la coltul strazii




-imagini cu diferite dileme rutiere









































-fise individuale














Corectitudi-nea raspunsuri- lor la intrebarile adresate de propunatoa-re
























Observatiile si raspunsurile sistematice ale copiilor


















Observarea comporta- mentului non-verbal al copiilor


























Recitarea corecta a poeziei Semaforul, de Marcela Penes


Discutarea in scopul solutionarii unei dileme rutiere







































Rezolvarea corecta a fisei individuale




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright