Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de activitate integrata - popas in lumea insectelor - comoara buburuzei



Proiect de activitate integrata - popas in lumea insectelor - comoara buburuzei



SUSTINUT  LA INSPECTIA DE SPECIALITATE PENTRU

OBTINEREA GRADULUI II



EDUCATOARE

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL

GRUPA: MARE-PREGATITOARE

TEMA: CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?

TEMA SAPTAMANII: POPAS IN LUMEA INSECTELOR

TEMA ZILEI: COMOARA BUBURUZEI

TIPUL ACTIVITATII: CONSOLIDARE DE CUNOSTINTE

FORMA DE REALIZARE: INTEGRATA



DURATA: O ZI


SCOPUL ACTIVITATII

  • Aprofundarea cunostintelor copiilor referitoare la insecte.
  • Dezvolterea capacitatii de a opta, de a lua decizii.
  • Dezvoltarea abilitatii de a relationa cu ceilalti. 
  • Formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de cei din jur.
  • Consolidarea deprinderii de a formula propozitii simple (enuntiative, exclamative si interogative), de a stabili numarul de cuvinte dintr-o propozitie, de a recunoaste sunetul initial al unui cuvant.
  • Dezvoltarea simtului practic si estetic.
  • Completarea progresiva a temei prin strapungerea barierelor dintre discipline.

CATEGORII DE ACTIVITATI:

ADP:

  1. Intalnirea de dimineata, salutul, prezenta, calendarul zilei
  2. Rutine: Ne pregatim pentru activitati, micul dejun (deprinderi de ordine, disciplina, autoservire)
  3. Tranzitii: Cantece despre insecte: Albinuta, Greierasul, O furnica, Primavara, Poezie: Floarea, Exercitii de inviorare.

ALA:

STIINTA: Fisa de munca independenta "Sa ajutam fluturasii".

CONSTRUCTII: Adaposturi pentru insecte.

ARTA: Decupare, lipire: "Buburuze".


- Jocuri de miscare in aer liber sau in sala de sport: "Albinutele si florile", "Zboara, zboara", Dansuri invatate (Dansul florilor, Dansul ratustei, Dansul ciupercutelor)

- Ghicitori despre insecte


ADE:

  1. DLC (Activitate de Educarea limbajului)

Subiectul: "Jocul cuvintelor"

Mijloc de realizare: Joc didactic

Sarcina didactica: alegerea unui jeton, denumirea imaginii, recunoasterea sunetului initial al cuvantului, alcatuirea unei propozitii, numararea cuvintelor din propozitie, stabilirea numarului de cuvinte.

Regulile jocului: Buburuza va alege un copil, acesta va alege o un jeton, va denumi imaginea, va recunoaste sunetul initial al cuvantului, va alcatui o propozitie cu cuvantul respectiv, va numara cuvintele din propozitie.

La complicarea jocului, copilul va alege un jeton, va denumi imaginea, va recunoaste sunetul initial, va alcatui o propozitie cu cuvantul respectiv, apoi va transforma propozitia enuntiativa intr-o propozitie exclamativa, apoi interogativa.

Elemente de joc: buburuza, aplauze, recompense, competitia.

  1. DEC (Activitate artistico-plastica)

Pictura


OBIECTIVE  OPERATIONALE

ADP:

O1: sa salute educatoarea si colegii la intrarea in clasa

O2: sa se prezinte

O3: sa fixeze data calendarului, precum si fenomenul meteo caracteristic zilei

O4: sa participe la activitatile zilnice de autoservire, ordine, disciplina


ALA:

O1: sa formeze perechicde obiecte prin corespondenta;

O2: sa recunoasca si sa coloreze grupa cu mai multe obiecte;

O3: sa raporteze numarul la cantitate;

O4: sa construiasca diferite obiecte folosind materialele puse la dispozitie;

O5: sa decupeze si sa asambleze partile corpului buburuzei.


ADE:

Joc didactic "Jocul cuvintelor"

O1: sa denumeasca obiectul de pe jeton;

O2: sa recunoasca sunetul initial al cuvantului ;

O3: sa alcatuiasca o propozitie cu cuvantul respectiv;

O4: sa numere cuvintele din propozitie, precizand numarul acestora;

O5: sa transforme propozitia enuntiativa intr-o propozitie exclamativa, apoi interogativa.



Pictura "

O1: sa acopere uniform o suprafata plana, folosind tehnicile specifice picturii;

O2: sa realizeze o lucrare estetica;

O3: sa evalueze lucrarile colegilor si propria lucrare in raport cu criterii dinainte stabilite (acuratetea lucrarii, respectarea culorilor, aspectul estetic)


MATERIALE DIDACTICE:

Fise de munca independenta, creioane colorate, cartoane colorate, lipici, foarfeci, discuri, cuburi, cufar cu surprize, jetoane cu aspecte ale primaverii, insigne cu insecte, foi pentru desen, acuarele, pensule, stimulente.


METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, munca independenta, surpriza, jocul didactic, competitia, exercitiul, turul galeriei.


BIBLIOGRAFIE:

  • Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008
  • Programa instructiv-educativa in gradinitele de copii, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2005;
  • Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 2008;
  • Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar , Mitu Florica, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2000.

SCENARIUL ZILEI

Fiecare copil care va veni la gradinita, va primi o insigna in piept.

Activitatea va incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA, unde educatoarea si copiii, asezati in semicerc, se saluta si se prezinta. Le voi propune copiilor sa ne salutam astfel: Un copil se adreseaza altui copil, numindu.l in fuctie de insigna pe care o are in piept. De exemplu: Buna dimineata fluturas Darius, eu sunt buburuza Vlad. Apoi, copiii vor completa Calendarul zilei, indrumati de catre educatoare. La Panoul de prezenta, copiii vor aseza pozele celor prezenti la rubrica PREZENTI, iar a celor absenti la rubrica ABSENTI.

Voi prezenta copiilor oaspetele din aceasta zi: La noi in grupa a venit o buburuza, care, in drumul ei spre gradinita a gasit o comoara. Dar, este foarte suparata, ca nu o poate deschide, pentru ca nu are cheie. Zana insectelor, i-a spus ca a ascuns cheia la noi in grupa, iar pentru a o gasi va trebui sa descopere niste indicii, care sa o ghideze spre gasirea cheii. Dar Buburuza nu poate gasi singura aceste indicii, si ne roaga pe noi sa o ajutam. Pentru a gasi aceste indicii, noi va trebui sa indeplinim cateva sarcini pe care ni le spune Buburuza, cu ajutorul materialelor pe care ni le-a adus in cos. La sfarsitul zilei, daca vom rezolva corect toate sarcinile pe care ni le da Buburuza, vom gasi cheia, si vom putea deschide comoara. Iar pentru ca ati ajutat-o, Buburuza va va face cadou ceea ce are in cufar.

Apoi, educatoarea va ruga copiii sa se aseze la Sectoare, in functie de insigna pe care o au in piept. Grupa buburuzelor va trebui sa realizeze o buburuza din hartie colorata, grupa fluturasilor vor primi o fisa pe care o vor rezolva pentru a ajuta fluturasii, iar albinutele vor construi stupi de albine, dar si alte casute pentru celelalte insecte. Buburuza le va transmite primul indiciu pentru gasirea cheii.

Tranzitie: Cantecul Albinuta. Rutina: Copiii se pregatesc pentru a servi micul dejun (spalarea mainilor, autoservirea).

Dupa servirea mesei, copiii intra in clasa si se aseaza pe scaunele (care vor fi asezate in semicerc), si vor intona cantecul O furnica. Educatoarea le va transmite copiilor a doua sarcina pe care o au de indeplinit. Buburuza le-a adus niste jetoane cu imagini. Ne vom juca un joc care se nuumeste "Jocul cuvintelor". Le va explica ce au de facut: sa denumeasca imaginea, sa recunoasca sunetul initial, sa alcatuiasca propozitii, apoi sa numere cuvintele din propozitie. La sfarsit vor organiza si un concurs cu premii. Daca sarcina a fost corect indeplinita, buburuza va oferi copiilor cel de-al doilea indiciu pentru gasirea cheii.

Tranzitie: Gimnastica de inviorare "Unu, doi, trei".

Educatoarea le va cere copiilor sa se aseze la mese, pentru a realiza urmatoarea sarcina data de buburuza. Vor avea de pictat niste imagini cu insecte. Tranzitie: Vor intona cantecul "Greierasul" in timp ce vor primi fisele, acuarelele si apa.

Copiii vor lucra individual, tinand cont de explicatiile educatoarei. La sfarsit, Buburuza le va aprecia lucrarile, copiii vor alege cateva lucrari pentru a fi apreciate de catre colegii lor, iar Buburuza le va oferi cel de-al treilea indiciu pentru gasirea cheii, si ii va ruga sa se aseze pe covor pentru a le adresa cateva ghicitori despre insecte. Apoi ii invita in sala de sport pentru a se juca cateva jocuri si pentru a dansa cateva dansuri invatate de ei la gradinita. La sfarsitul zilei, Buburuza le multumeste de ajutor, si le ofera ultimul indiciu pentru gasirea cheii. Copiii vor desoperi locul unde este ascunsa cheia, ghidandu-se dupa indiciile date de Buburuza. Daca vor gasi cheia, Buburuza va deschide coamoara, si, asa cum le-a promis le va face cadou continutul comorii (stimulentele).






DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE DIDACTICE

CONTINUTUL INVATARII

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment organi-zatoric

Vor fi create conditiile necesare desfasurarii jocului didactic: aerisirea salii de grupa, asezarea scaunelelor in forma de semicerc, avand in fata o masuta cu jetoane acoperite, si Buburuza care ne viziteaza astazi.



2. Captarea atentiei

Li se va prezenta copiilor musafirul care a venit in grupa, si anume o buburuza, care ne-a adus un cos, si o comoara. Buburuza a gasit comoara in drum spre gradinita, dar este suparata ca nu are cheia sa o deschida. Zana insectelor, i-a dat niste indicii, si un cos cu materiale, care sa o ajute sa gaseasca cheia comorii.

Surpriza


3. Enuntarea scopului si a obiectivelor

Deoarece Buburuza nu se descurca singura, va roaga pe voi sa o ajutati la realizarea sarcinilor date de Zana insectelor. Astfel ca, astazi vom desfasura o activitate care se numeste "Comoara Buburuzei". Buburuza va va da indicatiile necesare pe parcursul zilei. Veti avea de construit, de lipit, de rezolvat fise, de alcatuit propozitii, de pictat, de cantat si de dansat. Daca la sfarsitul zilei ati indeplinit toate sarcinile date de Buburuza, iar Buburuzei i-a placut de voi, veti gasi toate indiciile pentru gasirea cheii. Iar Buburuza va promite ca dupa ce o sa deschida comoara o sa va imparta voua continutul comorii.




Conversatia


4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Copiii vor fi impartiti in trei grupe, in functie de ecusonul pe care l-au primit la sosirea in gradinita. Se vor aseza la Sectoare. La sectorul Stiinta, Fluturasii vor avea de rezolvat o fisa matematica. La sectorul Arta, Buburuzele vor decupa si asambla partile componente ale unei buburuze. La sectorul Constructii, Albinutele vor construi stupi pentru albine, dar si casute pentru celelalte insecte. Daca au rezolvat corect sarcinile, vor primi primul indiciu in gasirea cheii.

Tranzitie: Cantecul Albinuta.

Rutine: spalatul mainilor, servirea micului dejun.

Tranzitie:Cantecul O furnica.

In continuare se va desfasura jocul didactic "Jocul cuvintelor". Buburuza le va prezenta copiilor cateva jetoane, pe care le avea in cos, si le va explica regulile jocului. Copilul care va fi atins de Buburuza va veni la masuta, va alege un jeton, va denumi imaginea, va recunoaste sunetul initial al cuvantului, va alcatui o propozitie cu cuvantul respectiv, apoi va numara cuvintele din propozitie. Daca copilul va rezolva corect aceste cerinte, va fi aplaudat de colegi si va primi din partea Buburuzei o floare rosie in piept. La sfarsitul jocului, daca Buburuza a fost multumita de raspunsurile copiilor, le va da cel de-al doilea indiciu pentru gasirea cheii.

* Joc de proba: Un copil ales de Buburuza va urma instructiunile acesteia, executand jocul de proba.

Desfasurarea propriu-zisa a jocului : Pe masuta vor fi suficiente imagini cu flori, astfel incat toti copiii din grupa sa participe la joc.

* Complicarea jocului : Se va realiza printr-un concurs. Copiii vor fi impartiti in doua echipe, Fluturii albi si Fluturii galbeni. Din fiecare echipa va veni un copil, va alege un jeton de pe masa, va denumi imaginea, va alcatui o propozitie enuntiativa cu acel cuvant, apoi va transforma propozitia in propozisie exclamativa, apoi interogativa. Daca toate raspunsurile au fost corecte, echipa lui va primi un fluturas pe panou. Daca doar o parte din raspunsuri au fost corecte, sau copilul a fost ajutat de colegii de echipa, atunci echipa va primi doar o aripioara de fluturas. Daca ati obtinut doua aripioare, vom forma un fluturas, si se va numara la sfarsit.

La sfarsitul jocului, se vor numara fluturasii primiti de fiecare echipa, iar echipa care are cei mai multi fluturasi va fi invingatoare, si aplaudata de copii. Buburuza le va oferi cel de-al treilea indiciu.

Tranzitie: Gimnastica "Unu, doi, trei"

La activitatea artistico-plastica copiii vor avea de pictat o imagine cu insecte. Buburuza le va oferi o imagine de model, si ii va ruga sa lucreze cu atentie, pentru ca sa poata primi indiciul. Dupa ce copiii au terminat lucrarile, cate un copil ales de Buburuza va trece pe la fiecare masuta, si va alege o lucrare pe care o va analiza dupa reguli dinainte stabilite (acuratetea lucrarii, respectarea culorilor, estetica).

Apoi, copiii se vor aseza pe covor, si vor raspunde la ghicitorile gasite in cosul Buburuzei. La rugamintea Buburuzei, vor dansa Dansul florilor, Dansul ciupercutelor, Dansul ratustei. Apoi se vor juca in sala de sport jocuri de miscare : Albinutele si florile  si Zboara, zboara.


Conversatia

Explicatia

Demonstratia


Munca independenta







Explicatia






Demonstratia


Jocul didactic






Conversatia



Concursul








Explicatia

Demonstratia

Exercitiul


Turul galeriei


Conversatia






Verificare scrisa



Evaluare frontala










Evaluare frontala





Evaluare individuala












Evaluare frontala







Evaluare frontala


Autoevaluare

5. Evaluarea activitatii

Copiii se vor reintoarce in sala de clasa, unde vor stabili daca au rezolvat toate sarcinile propuse se Buburuza si Zana insectelor. Buburuza va aprecia activitatea lor, le va multumi pentru ajutor, si le va oferi ultimul indiciu. Dupa ce au pus cap la cap cele patru indicii, vor trebui sa ghiceasca locul in care se afla ascunsa cheia.



Conversatia





Evaluare frontala

6. Incheiera activitatii

Dupa ce vor gasi cheia, o vor inmana albinutei, care va deschide cufarul si , asa cum le-a promis, le va imparti continutul acestuia.

Copiii se pregatesc pentru plecarea acasa.

Surpriza







Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright