Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic - educatie plastica: Flori de primavara



Proiect didactic - educatie plastica: Flori de primavara








CLASA: a II- a

ARIA CURRICULARA: Arte

DISCIPLINA: Educatie plastica

UNITATEA DE INVATARE: Compozitii libere

SUBIECTUL: "Flori de primavara"

TIPUL LECTIEI: formare a priceperilor si deprinderilor

SCOPUL LECTIEI: Formarea priceperii si deprinderii de a realiza o compozitie prin tehnica colajului, organizand armonios suprafata desenata

OBIECTIVE CADRU:

Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic

Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic in compozitii plastice

OBIECTIVE DE REFERINTA:

3.2 sa realizeze o suprafata decorativa si un spatiu plastic folosind punctele, liniile si formele;



4.1 organizeaza echilibrat elementele de limbaj intr-un spatiu plastic;

OBIECTIVE  OPERATIONALE:

A.COGNITIVE

OC1 - sa realizeze o compozitie decorativa folosind punctul , linia , pata de culoare ca elemente decorative:

OC2: sa precizeze grupele de culori calde/reci;primare/binare;

OC3:sa realizeze o suprafata decorativa din puncte, linii si pete de culoare , ca elemente de limbaj plastic;


B.PSHIOMOTRICE

OM1- sa aplice corect tehnica de lucru ;

OM2.- sa respecte etapele de lucru ;

OM3.- sa confectioneze corect si estetic compozitiile propuse ;

OM4.- sa foloseasca materialele cu grija, pastrand ordinea si disciplina la locul de munca ;

OM5.-sa  analizeze in mod obiectiv lucrarile colegilor

C. AFECTIVE

OA1-sa participe cu placere si interes la activitate in vederea dezvoltarii gustului estetic si a receptivitatii plastice

OA2-sa emita aprecieri valorice pe marginea  lucrarilor realizate de colegi

OA3- sa coopereze cu invatatoarea si colegii in scopul finalizarii lucrarii


FORME DE ORGANIZARE: frontala, pe echipe

STRATEGIA DIDACTICA:

1.METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia, demonstratia,  instructajul, turul galeriei;

2.MIJLOACE DIDACTICE: imagini cu anotimpul primavara, planse cu culorile primare si secundare,  coli de desen, pensule, acuarele, casete audio cu cantece de primavara, CD"Anotimpurile"- Vivaldi, plicuri cu decupaje pentru fiecare grupa,



BIBLIOGRAFIE:             "Ghidul programului de informare/ formare a institutorilor/

invatatorilor - curriculum pentru clasele I si a II-a", Ministerul

educatiei, cercetarii si tineretului, Centrul national de formare

a personalului din invatamantul primar, Bucuresti, 2003

"Descriptori de performanta pentru invatamantul primar",

Editura ProGnoses

-"Educatie plastica"-ghid privind proiectarea si desfasu- rarea activitatilor de predare-invatare-evaluare,cls. I -IV,

L. Stan, I. Stan, G.Dorobantu, E.Ghita, Editura Aramis, 2002






Suficient

Bine

Foarte bine

Obtinerea motivului decorativ din puncte/linii/pata de culoare;


Aplicarea motivului decorativ din puncte/ linii/ pata de culoare.


Crearea unei suprafete decorative prin utilizarea punctului/liniei/petei de culoare.

Recunoaste cu dificultate grupele de culori pe imagini si paleta;



Recunoaste corect grupele de culori pe imagini si pe paleta.

Recunoaste corect si cu rapiditate grupele de culori pe imagini si pe paleta ;


Compune o suprafata decorativa folosind punctele ,liniile si fomele , ajutat de invatator.


Compune o suprafata decorativa folosind punctele ,liniile si formele .


Compune, dovedind abilitati speciale , o suprafata decorativa folosind punctele, liniile si formele.


--aplica tehnica de lucru cu imperfectiuni


-aplica cu mici imperfectiuni tehnicile de lucru


-aplica corect tehnica de lucru


- nu respecta toate etapele de lucru ;



-respecta etapele de lucru ;


- respecta etapele de lucru ;


-confectioneaza cu mai putina precizie compozitiile propuse ;


-confectioneaza corect compozitiile propuse ;


-confectionaza corect si estetic,cu precizie si rapiditate compozitiile propuse ;


-foloseste materialele cu grija, pastrand ordinea si disciplina la locul de munca ;



-foloseste materialele cu grija, pastrand ordinea si disciplina la locul de munca ;



-foloseste materialele cu grija, pastrand ordinea si disciplina la locul de munca ;

DESCRIPTORI DE PERFORMANTA


DESFASURAREA LECTIEI

Nr.

crt.

Secventele

lectiei

Ob.

Continutul invatarii

Strategia didactica

Evaluare






























































































































































































































Moment organizatoric
















Actualizarea cunostintelor












































































Discutii pregatitoare


























Anuntarea obiectivelor si a temei









Demonstrarea

etapelor

activitatii































Realizarea independenta a exercitiului

plastic












Feed-back-ul











Aprecierea performantelor













Asigurarea retentiei si transferului


























































O





O





O





O


O











O&


















Stabilesc ordinea si disciplina, verific daca toti elevii au tot ce le este necesar pentru buna desfasurare a orei.

Se aranjeaza bancile pe trei grupe de cate 6 elevi.

Se va realiza momentul,, surpriza care sa starneasca interesul fata de lectie.Voi prezenta un plic ce contine un mesaj de la colegii claselor a II-a A si C

Mesajul transmis se va descifra asezand jetoanele din plic,in ordine logica intr-o propozitie.

Elevii descopera urarea ,,Mult succes la ora de educatie plastica"!


Prin joc didactic verific cunostintele invatate pana acum, referitoare la culorile calde,culorile reci, nonculori,amestecul culorilor,obtinerea tonurilor.

Jocul "Cricii de arta"

O parte din elevi vor avea fise cu intrebari,iar altii cu raspunsuri.Cand unul din elevi va pune intrebarea cel care detine raspunsul trebuie sa se ridice in picioare si sa raspunda .

  • Care sunt culorile calde? (R,G,O)
  • Ce senzatie va dau culorile calde?(de caldura, ne amintesc de zilele calduroase de vara, dau impresia de apropiere in spatiu)
  • Care sunt culorile reci? (Ve,Al,Vi)
  • Ce senzatie va dau culorile reci? (de frig,ne duc cu gandul la noptile racoroase ,la frigul iernii si dau impresia de departare)
  • Care sunt nonculorile? (Alb, Negru)
  • Ce rol au nonculorile? (a deschide culorilea inchide culorile)
  • Ce culoare obtinem din amestecul nonculorilor?(alb+negru=gri)
  • Care sunt culorile primare?(Pe Steaua culorilor:R,G,AL-culorile steagului)
  • Care sunt culorile binare? (Ve,Or,Vi)
  • Cum se obtin culorile binare?(Ve=Al+G;Or.=R+G; Vi=R+Al.)

(Verific oral , pe baza unor planse, cateva notiuni plastice insusite anterior)

-Ce elemente de limbaj plastic am utilizat pana acum in orele de desen? (punctul, linia,forma)

-Ce este punctul? Cum pot fi punctele?

R: Punctul este urma obtinuta prin atingerea instrumentului de scris pe un suport - creta pe tabla, creion pe foaie etc. Punctele pot fi de diferite marimi si forme ( rotunda, triunghiulara, patrata, romb, steluta s.a.) culori. Dupa modul in care le grupam, ele pot sugera ordine/ dezordine, aglomerare/ aerare.

-Ce este linia? Cum pot fi liniile?

R: Linia este urma trasata cu un instrument de scris pe un suport. Dupa pozitie liniile pot fi: verticale, orizontale, oblice, dupa forma - drepte, curbe, frante ( inchise sau deschise), dupa grosime - subtiri, groase, modulate.

-Ce am desenat ora trecuta? Ce elemente de limbaj plastic am folosit? Ce am reusit cu ajutorul liniei si punctului?



Folosind metoda conversatiei urmaresc sa obtin raspunsuri corecte referitoare la anotimpul de primavera

Ghicitoare:  De cum vine ea incoace

Ne dezbraca de cojoace

Pomii iiimbraca- floare

Ca in zi de sarbatoare

Eu o stiu ,si tu o stii!!

Cine este dragi copii?


Soarele tare incalzeste Si zapada o topeste

Ghiocelul s-aivit

Cine oare a venit ?

In ce anotimp ne aflam?Cum descriem acest anotimp?

Voi cere copiilor sa-mi spuna ce poezii sau cantece cunosc despre primavara.

cantecul "Glasul florilor"-

Ce culori predomina in anotimpul de primavara?

Ce flori intalnim in anotimpul de primavara ?



Anunt elevii ca vor trebui sa obtina in aceasta ora de educatie plastica o compozitie plastica echilibrata cu subiectul "Flori "in care vor folosi elementele invatate (punctul, linia , forma etc.) pe diferite suporturi   ( discuri, cd, farfurii de unica folosinta).

Intr-un limbaj accesibil elevilor se prezinta obiectivele operationale.


Explic modalitatea de lucru a fiecarei grupe:

Grupa fluturasilor

Grupa florilor

Grupa mamarutelor

Fiecare elev va avea un ecuson corespunzator grupei din care face parte.

Grupele vor fi diferentiate prin suportul pe care vor picta . Grupa fluturasilor vor avea ca suport de lucru cd-urile, grupa mamarutelor -discurile, grupa florilor - farfuriile de unica folosinta.

Suporturile sunt deja pregatite prin diferite tehnici de lucru , dupa care se continua compozitia avand in vedere realizarea unui echilibru de asemenea folosind nuantele culorilor.

-Cer elevilor sa-si pregateasca acuarelele si apa, sa lucreze in echipa, sa pastreze linistea.

Se explica elevilor modalitatile de obtinere a tipurilor de linii si puncte si de imbinare a culorilor, evitand contrastul si cautand armonizarea. Se poate gasi modelul potrivit prin incercari pe hartie. Se prezinta si cate un obiect din fiecare categorie decorat de elevii de la alta clasa.


Solicit elevilor inceperea lucrului si ii urmaresc indeaproape, dand indicatii individuale si sugestii.

Elevii decoreaza obiectele primite folosind alternari de puncte ,linii si pete.

Executarea lucrarilor se va realiza pe un fond muzical ce cuprinde cantece despre primavara si un fragment din "Anotimpurile - Primavara" de Vivaldi.

Conduc si coordonez lucrul fiecarei etape de realizare a produsului, pentru fiecare echipa.

Urmaresc executarea lucrarilor.

Pentru final, am pregatit elevilor  doua panouri pictate cu flori pe care ei isi vor putea aseza obiectele decorate.

-Ce elemente de limbaj plastic am utilizat? Ce rol au avut acestea in exercitiul nostru plastic? (linii si puncte cu rol decorativ,pete de culoare)



Analiza lucrarilor se face colectiv, prin expunerea catorva lucrari din fiecare grupa la panou si discutarea lor impreuna cu un reprezentant din fiecare grupa.Pe baza unui joc de rol "Licitatia "elevii vor sa identifice cele mai reusite lucrari.

Care lucrare vi se pare mai reusita? De ce?

Care lucrare vi se pare mai putin reusita? De ce?

Se apreciaza lucrarile individual si pe grupe si se trag concluzii.


Recomand elevilor sa incerce acasa decorarea altor obiecte reciclabile, dand frau liber imaginatiei, si sa le prezinte ora viitoare.





Problematizarea













Conversatia

















Activitate frontala




Jocul

didactic




Conversatia


























Observatia
















Conversatia










Conversatia











Observatia
















Explicatia










Observatia











Explicatia





Exercitiul plastic








Demonstratia






Munca independenta


Exercitiul plastic

Auditia muzicala















Conversatia











Observatia




Turul galeriei






Conversatia









Evaluare frontala












Aprecierea raspunsurilor corecte












Evaluare frontala si individuala




































Frontala

































Frontala








Aprecieri asupra interpretarii cantecului










Frontala









Frontala















Evaluarea individuala a raspunsurilor












Elaluare individuala




























Autoevaluarea



Evaluarea lucrului in echipa



















LINIA, PUNCTUL, FORMA SI CULOAREA

ELEMENTE PRINCIPALE DE LIMBAJ ARTISTICO - PLASTIC -


Se stie ca linia, punctul, forma si culoarea nu sunt numai simple elemente ale limbajului plastic ci reprezinta invelisul material al gandirii artistice a copiilor.

Linia, punctul, forma si culoarea reprezinta elementele unui limbaj metaforic, induc asociatii, provoaca ecouri si atitudini estetice. Forta expresiei unui  semn plastic depinde de relatiile acestuia cu alte elemente din cadrul compozitiei plastice. Aceste relatii dintre semnele plastice prin limbajul lor specific definesc expresia compozitiei. Familiarizarea treptata a copiilor cu unele elemente de limbaj plastic este principalul mijloc de formare a viitoarei lor culturi artistice, si prin aceasta , de realizare a educatiei lor estetice.

Punctul , cel mai simplu element de limbaj plastic ,alaturi de linie si forma au fost ,la inceputul manifestarii plastice multimilenare a omului ,cele mai simple si directe mijloace de comunicare vizuala ,imaginile pictate sau cioplite ale preistoriei fiind rezultatul spiritual al adaptarii omului la conditiile naturale.         

In pictura,punctul rezultat din simplul contact al unui instrument cu suportul devine material cu o anumita marime.

Notiunea de 'punct'poate capata multiple intelesuri datorita diversitatii domeniilor in care el este utilizal:

in acceptie geometrica, punctul este figura geometrica care nu are nici o dimensiune; paradoxal insa are toate dimensiunile numai in acest ultim rol este mijloc de expresie vizuala, element de limbaj;            

in pictura, in grafica, in sculptura etc., punctul este pata, amprenta sau tusa minuscula, exact cat poate fi urma cea mai mica a instrumentului cu care se lucreaza (pensula, pix,pana);

punctul se poate constitui prin repetare in forme abstracte sau figurale, poate capata aspect structural sau numai ornamental, decorativ;

in asociere cu linia si pata (el insusi devenind uneori pata) punctul capata noi valente expresive printre care si una spatiala, adica sugerarea apropieri si departarii, a plinului sau a golului, etc.;

Efectul spatial al punctului se realizeaza prin diferentieri de

marime -se imparte in cinci categorii: foarte mica, mica,medie, mare si foarte mare ;

distanta - mai aglomerate sau mai dispersate;

stralucire - viu colorate sau grizate;

luminozitate - luminoase sau degradate

sens - dispuse drept sau curb, orizontal sau oblic etc.

Efectul de spatialitate al punctului l-am marit prin aplicarea contrastului cald-rece.Pentru a sugera acest efect am asociat marimile mici cu cromatica rece si cele mari si foarte mari cu cea calda.Sugerarea efectului greu-usor al punctului prin culoare am facut-o prin plasarea culorilor deschise(usoare) sus si a celor inchise(grele) jos.   

Metode de obtinere a diferitelor puncte:


In artele plastice, punctul se obtine prin procedee tehnice diverse:

Pulverizarea consta in imprastierea pe suport a culorii in stare lichida, cu ajutorul pulverizatorului, stropii rezultati se prezinta sub forma de puncte fine, de dimensiuni apropiate.

Stropirea poate fi efectuata cu diverse instrumente: stilou, pensula, periuta de dinti, etc. punctele efectuate pot fi diferite ca forma si marime. In ambele cazuri, suportul poate fi umed sau uscat.


Inca de la clasa I ,in orele in care am urmarit familizarea  cu materialele si disciplina de lucru am introdus deja(fara ca elevii sa stie) trei elemente de limbaj plastic -punct,linie,forma-prin diverse exercitii-joc desfasurate.Astfel elevii s-au jucat imprastiind pe foaie puncte de diferite culori si marimi,mai apropiate sau dispersate,dezordonate sau intr-o anumita ordine in functie de dorinta fiecaruia.          In activitatile desfasurate le-am precizat copiilor ca punctul,ca element de limbaj plastic in cadrul unei compozitii ,cand se prezinta sub forma unei suprafete,are doua dimensiuni:inaltime so latime.Daca marim vizibil una din ele,reducand-o pe cealalta,obtinem o linie,deoarece la punct cele doua dimensiuni sunt aproximativ egale,Pentru a fi punct,suprafata lui trebuie sa fie minuscula in raport cu celelalte elemente.

Referitor la formele materiale din natura,le-am spus ca putem considera ca puncte atat formele marunte(granule de nisup,pietricele,cristale),dar si forme mai mari(seminte,flori)Punctul poate marca diferite valori, nuante de culoare si diferite tensionari. Este indivizibil, are semnificatia unui moment cosmogonic. Lui ii corespunde ideea de orice inceput.

De la punctul plastic asezat pe o suprafata (hartie) poate sa radieze in toate directiile ordinea cu care incepe viata (miscarea) compozitiei. Aceasta face ca suprafata hartiei sa devina spatiu plastic. In acest caz el are valoare de centru de interes si poate reprezenta de pilda: o explozie, o miscare pirotehnica, miscare de rotatie, etc. Atunci cand punctul plastic este asezat in centrul de simetrie al hartiei el apare ferm cu miscarea zero. Asezat insa usor departat de centrul de simetrie al hartiei el este neutru. Devine activ cand este asezat pe diagonalele hartiei in sus sau in jos, iar prin multiplicare capata forta expresiva.

In punctul plastic (ca simbol al dinamicii) exista virtual doua elemente figurative : linia si suprafata. Avansul productiv al punctului plastic este linia. Ea rezulta din miscarea lui sau din relatia de tensiune a unui punct plastic cu alt punct plastic. Doua puncte plastice in tensiune ideala fata de o linie dau un arc. In tensiune convergenta de-a lungul unei linii, cu viteza egala, ele se intalnesc la mijlocul ei. Punctul plastic in raport de tensiune, exercita o atractie fata de linie dezvolta un triunghi. Punctul plastic ca agent al miscarii concentrice dezvolta un cerc, iar ca agent al miscarii uniforme liniare, se deplaseaza sacadat spre dreapta si apoi in sus, poate sa dezvolte o retea. Mai multe puncte asezate aglomerat sau aerat pe suprafata hartiei sugereaza o miscare mai mult  sau mai putin agitata.

Miscarea in general sugereaza in cea mai mare masura atentia elevilor. De

exemplu, zborul unui avion la mare inaltime le sugereaza miscarea unui punct pe cer. Se stie ca receptarea vizuala a miscarii este perceputa sub trei forme:

- miscarea fizica, miscarea optica si miscarea perceptuala, ca si a unor factori chinestezici care singuri, in anumite conditii pot provoca senzatii de miscare.

In miscarea fizica cadrul (fondul) in care se misca figurile este perceput

vizual ca fiind imobil. Aceasta dependenta este determinata de urmatorii factori:

variatia 

receptorul

cuprinderea

Figurile percepute (obiectele), ca fiind in miscare, in cadrul unui fond imobil sunt de fapt forte ale caror miscari se interactioneaza impulsionand cadrul (fondul) lor.

Am organizat mai multe exercitii cu elevii din clasele I-a si a II-a pentru a le dezvolta atat calitatile motrice cat si supletea articulatiilor mainilor. De exemplu, exercitiile se pot face pe grupe, fiecare grupa avand un obiectiv bine definit. Primele exercitii (in ansamblul gestual care are scopul de a obtine imaginea punctului) vor fi legate de actiunea de lovire. De pilda: lovirea ritmica a unei placute moi (de lut sau plastilina) cu pumnul de cateva ori si apoi cu degetul aratator. In continuare, lovirea ritmica cu pumnul si apoi cu degetul aratator a unei suprafete textile care nu pastreaza urmele. Aceeasi lovire se repeta pe suprafete tari (lemn,  ciment). Apoi aceleasi loviri se fac pe o hartie cu pumnul si apoi cu degetul inmuiat in culoare. Aceste exercitii se pot repeta la diferite intervale obtinandu-se imagini ale punctului diferit grupate sau asezate in siruri pe directii cat mai variate. Ele pot fii insotite de unele elemente componente ca: melodii zgomote cu miscare ritmica mai mult sau mai putin accelerata, sunete diferite etc.



Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright