Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Fizica


Qdidactic » didactica & scoala » fizica
PROIECT DIDACTIC - invelisul electronic al atomului



PROIECT DIDACTIC - invelisul electronic al atomului



Clasa - a VII- a C

Tema Invelisul electronic al atomului

Tipul lectiei - lectie de mixta

Durata: 45 minute

Obiectivul general - acumularea de noi cunostinte despre structura atomului, consolidarea cunostintelor deja acumulate

Obiective operationale:

A. Cognitive:

O1- sa defineasca atomul, nucleul, invelisul electronic, elementul chimic, nivelul exterior;

O2 - sa recunoasca pe plansa partile componente ale atomului;

O3 - sa enumere caracteristicile atomului, nucleului si ale invelisului electronic;

O4- sa enunte conditia de neutralitate a atomului;



O5- sa enumere caracteristicile particulelor elementare;

O6 - sa indice structura invelisului electronic;

O7 - sa indice numarul maxim de electroni de pe un nivel energetic;

O8 - sa indice structurile stabile pentru nivelul electronic exterior;

O9 - sa indice legatura dintre structura atomului si SP

B. Afectiv-motivationale:

O10- sa-si cultive interesul de cunoastere a structurii materiei;

O11- sa castige increderea in sine prin rezolvarea individuala a unor sarcini;

O12 - sa stabileasca relatii de colaborare cu colegii.

C. Psihomotorii:

O13 - sa deduca compozitia atomului pe baza unor elemente deja cunoscute (nr. protoni, numar atomi, nr. electroni, sarcina nucleara etc)

O14 - sa calculeze nr. maxim de electroni de pe un nivel energetic.

O15 - sa prezinte informatiile in limbaj chimic adecvat;

O16 - sa modeleze scheme electronice ale atomilor;

O17 - sa deduca legatura dintre structura atomului si SP.

Metode folosite: algoritmizarea, lucrul cu fise, activitatea individuala si de grup, modelarea, descoperirea dirijata, chestionarea, conversatia euristica.

Material didactic folosit: sistemul periodic al elementelor, fisa de lucru in grup, manualul.

SCENARIUL DIDACTIC


Evenimentele

lectiei

Obiectivele

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

1. Moment organizatoric


Verifica prezenta, noteaza absentele, organizeaza clasa.

Prezinta situatuia prezentei, se pregatesc de lectie.

2. Anuntarea obiectivelor

O10

Profesorul informeaza elevii cu privire la scopul urmarit in lectie: continuarea studierii structurii atomului prin elucidarea structurii invelisului electronic.


3. Actualizarea cunostintelor

O15


O1

O3

O2, O3


O5




O1

O12


O1,

Lanseaza cateva intrebari de verificare a cunostintelor despre structura nucleului:

Ce este atomul?

Care sunt caracteristicile atomului?

Solicita identificarea pe plansa a partilor componente ale atomului si a caracteristicilor lor.

Solicita enumerarea particulelor elementare plasate in nucleul atomului.

Care sunt caracteristicile protonului?

Ce caracteristici are neutronul?

Ce este numarul atomic si ce reprezinta el?

Cum se calculeaza numarul de neutroni dintr-un atom?

Ce este un element chimic?

Se verifica frontal rezolvarea temei pentru acasa.

Elevii raspund intrebarilor adresate de profesor.



Identifica nucleul si invelisul electronic pe plansa cu structura atomului.


4. Trecerea la tema noua.

O12 O13

Se propune elevilor completarea tabelului din anexa in grupuri de cate 4, in scopul fixarii algoritmului de determinare a particulelor elementare si a caracteristicilor structurale ale atomului.

Propune grupurilor sa schimbe fisele completate intre ele si sa verifice corectitudinea completarii lor

Completeaza tabelul impreuna, solicitand suportul profesorului, in cazul unor neintelegeri a sarcinilor propuse.



Controleaza si corecteaza fisele colegilor.

4. Prezentarea sarcinilor si a situatiilor de invatare

O10

Anunta si noteaza pe tabla titlul lectie: Invelisul electronic al atomului, precizand ca obiectivele lectiei sunt determinarea structurii invelisuuil electronic al atomilor si modelarea schemelor electronice ale atomilor.


Noteaza titlul lectiei.

5. Dirijarea invatarii

O1, O3, O5, O15









O4


O6,





O7 O14





O8,


O16



Solicita definitia invelisului electronic, enumerarea caracteristicilor electronului. Noteaza pe tabla, schematic raspunsul elevilor.

Plecand de la modelul planetar al atomului solicita informatii de pre miscarea electronului. Completeaza raspunsul elevilor, precizand cele doua miscari ale electronului - similare Pamantului. Precizeaza informatia despre viteza si energia electronului.

Solicita modul de determinare a numarului de electroni.

Precizeaza repartizarea electronilor pe 7 straturi sau nivele energetice in functie de energie. Deseneaza schematic repartizarea nivelelor energetice in functie de energie.

Precizeaza definitia notiunii de nivel exterior.

Precizeaza formula de calculare a numarului maxim de electroni de pe un strat si solicita elevilor determinarea fiecarei valori. Completeaza schema repartitiei energetice a straturilor cu numarul maxim de electroni.

Sublinieaza structurile energetice ale nivelului exterior ce confera stabilitate atomului - structura de dublet si octet.

Explica algoritmul de modelare a schemei electronice a atomului pe baza exemplului din manual schema electronica a atomului de carbon.

Elevii definesc invelisul electronic, electronul si precizeaza sarcina si masa electronului.

Precizeaza miscarea de revolutie si de spin a electronului.





Precizeaza ca nr. de electroni se determina cunoscand numarul de ordine al elementului in SP.

Copiaza schema energetica.




Calculeaza numarul maxim de electroni de pe fiecare strat si completeaza schema.




Scriu in caiete definitiile enuntate de professor.


Analizeaza schema electronica din manual.


6. Evaluarea formativa a progresului realizat

O13


O16


O11 O15 O16


O9,



O17

Propune modelarea schemelor electronice pentru atomii de sodiu, aluminiu si clor.

Rezolva frontal primul exemplu cu clasa, notand pe tabla raspunsul elevilor.

Solicita rezolvarea independenta a celor doua exemple, invitand doi elevi la tabla.

Precizeaza legatura dintre structura atomului si pozitia elementului, subliniind ca aceasta va fi studiata mai aprofundat lectia viitoare.

Argumenteaza aceasta relatie pe baza exemplelor de la tabla.

Modeleaza schemele electronice raspunzand la intrebarile dirijatoare ale profesorului.

Rezolva individual si verifica comparand cu schemele electronice din manual..


Noteaza legatura dintre SP si structura atomului.

7. Asigurarea retentiei si a transferului

O1 -O9, O16

Anunta tema pentru acasa: de studiat paragraful 2.3 din manual, rezolvarea exercitiilor nr. 3 pct. A si b, ex. 9 si 11 de la pagina 51 din manual.

Se noteaza elevii care au fost activi in timpul lectiei.

Elevii isi noteaza in caiete tema pentru acasa.

Anexa

Completeaza tabelul urmator si stabileste caracteristicile nucleului, ale invelisului           electronic si ale atomului, generalizand datele din tabel.


Elemente


Caracteristici

Hidrogen

H

Heliu

He

Litiu

Li

Oxigen

O

Sulf

S

Nucleul

Atomului

protonilor

Numarul─────

neutronilor











Sarcina 

nucleara






Invelisul

electronic

Numarul

electronilor






Sarcina electrica a

invelisului electronic






Atomul elementului

atomic

Numarul─────

de masa











Sarcina

atomului









Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright