Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect de lectie clasa a vi-a limba romana - recapitulare verb



Proiect de lectie clasa a vi-a limba romana - recapitulare verb


PROIECT DE LECTIE

SCOALA CU CLASELE I-VIII HOMESTI

ARIA CIRRICULARA: LIMBA SI COMUNICARE

DISCIPLINA: LIMBA ROMANA

CLASA A VI-A

TIPUL LECTIEI: DE CONSOLIDARE

SUBIECTUL LECTIEI: RECAPITULARE VERB

OBIECTIVE  OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

O1 - sa dea definitia corecta a verbului

O2 - sa identifice in vorbire verbele

O3 - sa recunoasca functia sintactica a verbelor

O4 - sa ortografieze corect verbele in comunicarea scrisa

O5 - sa creeze comunicari in care sa foloseasca diferite verbe

STRATEGIA DIDACTICA:

a. Metode si procedee: analiza gramaticala, conversatia, explicatia, invatarea prin descoperire, exercitiile creatoare

b. Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala, alternativ cu activitatea independenta

c. Resurse: capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele insusite anterior de catre ei despre verb



d. Mijloace de invatamant: "Limba romana", manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, texte lingvistice, fise cu sarcini de lucru pentru elevi

e. Bibliografie: 1. "Gramatica - fise de lucru", de Cornelia Chirita (coord.), Editura Paralela 45, 2008

2. Constantin Parfene, "Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala" , Editura Polirom, 1999



DESFASURAREA LECTIEI

Nr.

crt.

SECVENTELE LECTIEI

ACTIVITATEA DE INVATARE

OB.

FORME DE ACTIVITATE

METODE SI

PROCEDEE

EVALUARE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

I.

Moment organizatoric

1 min.


- face prezenta si noteaza

absentii


- anunta absentii






II.







Verificarea temei si a cunostintelor anterioare

3 min.

- verifica modul in care elevii au rezolvat tema data ora trecuta: alcatuirea de propozitii folosind verbe la diferite moduri si timpuri

- corecteaza eventualele greseli

- sunt atenti si corecteaza greselile, daca este cazul


frontala


aprecieri

verbale


III.







Captarea atentiei

4 min.


- poarta o scurta discutie teoretica despre verb, despre modurile personale si timpurile acestora

- recepteaza informatiile si raspund la intrebarile ce le sunt adresate

O1


frontala

conversatia

intarirea raspunsurilor


IV.








Anuntarea temei si a obiectivelor

1 min.

- anunta tema: "Recapitulare verb - moduri personale"

- anunta obiectivele operationale de urmarit

- noteaza titlul in caiete


frontala

conversatia


V.




































Dirijarea

invatarii

16 min.


- se scriu pe tabla cateva exemple cuprinzand fapte de limba ilustrative pentru ce exprima verbul, functiile sintactice, scriere:

1. Prietenii mei vor veni in vizita la mine

2. Mihai ar juca fotbal, dar isi face temele

3. Am rugat-o sa-mi imprumute pixul ei

4. "Sa fii gingas ca o floare

Luminos ca luna seara . " (Mihai Eminescu - "Miron si Frumoasa-fara-Corp")

5. Fii mai ordonat!

- solicita elevilor sa analizeze sintactic propozitiile, urmarind descoperirea verbelor si a functiilor sintactice ale acestora

- cere elevilor sa rezolve urmatoarea cerinta:

Subliniaza forma corecta a verbului "a fi" din urmatoarele enunturi:

a. Fi/Fii gata de plecare in cinci minute!

b. Fi-ti/Fiti amabili si politicosi.

c. Nu mai fi/fii obraznic!

d. Fi/Fii atent la ce-ti spun acum!

e. Fiti/ Fi-ti cuminti





- noteaza exemplele in caiet







- analizeaza verbele






- rezolva cerinta




O2







O3







O4



frontala









individuala







individuala




conversatia





invatarea prin descoperire

(anexa 1)





explicatia





conversatia

(anexa 2)









aprecieri









verbale



VI.

Evaluare

20 min.

- se da ca activitate rezolvarea unor exercitii de identificare, apoi de completare, de creare de enunturi cu verbe, acestea avand rolul sa fixeze notiunile asimilate de elevi pana la acest moment


- rezolva exercitiile de pe fisa, cu ajutorul profesorului

O5

frontala

conversatia


explicatia

(anexa 3)


observarea

sistematica


evaluarea

formativa

VII.

Aprecieri finale si

anuntarea temei pentru

acasa

5 min.

- concluzioneaza ca elevii si-au insusit cunostintele aferente acestui capitol

- anunta tema pentru acasa: Conjugati verbele "a lua" si "a continua" la modurile indicativ si conditional-optativ, la toate timpurile, la toate persoanele, numarul singular si plural


- noteaza tema in caiete


frontala

conversatia





Anexa 1




Analizati verbele din urmatoarele propozitii:


1. Prietenii mei vor veni in vizita la mine.

2. Mihai ar juca fotbal, dar isi face temele.

3. Am rugat-o sa-mi imprumute pixul ei.

4. "Sa fii gingas ca o floare,

Luminos ca luna seara . " (Mihai Eminescu - "Miron si Frumoasa-fara-Corp")

5. Fii mai ordonat!














Anexa 2



Subliniaza forma corecta a verbului "a fi" in urmatoarele enunturi:


a. Fi/Fii gata de plecare in cinci minute!

b. Fi-ti/Fiti amabili si politicosi.

c. Nu mai fi/fii obraznic!

d. Fi/Fii atent la ce-ti spun acum!

e. Fiti/Fi-ti cuminti!
















Anexa 3


1. Citeste cu atentie afirmatiile de mai jos. Daca apreciezi ca afirmatia este adevarata, incercuieste litera A. Daca tu crezi ca este falsa, incercuieste litera F.

a. // A - F// Verbele sunt predicative cand pot forma singure predicatul.

b. // A - F// Verbul arata denumirea unor obiecte.

c. // A - F// Verbele la modul imperativ nu indeplinesc in propozitie functia sintactica de predicat.

2. Citeste cu atentie afirmatiile de mai jos. Daca apreciezi ca afirmatia este corecta, incercuieste DA. Daca tu crezi ca este incorecta, incercuieste NU.

a. // DA - NU // Modurile conjunctiv si conditional-optativ au doua timpuri: viitor si perfect simplu.

b. // DA - NU // Verbele la modul imperativ au doua forme: afirmativa si negativa.

c. // DA - NU // Verbul la modul conjunctiv exprima o actiune posibila, realizabila.

3. Citeste cu atentie afirmatiile de mai jos. Daca apreciezi ca afirmatia este corecta, subliniaza CORECT. Daca tu crezi ca este incorecta, subliniaza INCORECT.

a. //CORECT - INCORECT// Verbul a vrea ajuta la formarea modului conjunctiv, timpul perfect.

b. //CORECT - INCORECT// Modul imperativ are forme pentru toate persoanele.

c. //CORECT - INCORECT// Verbul a invata din enuntul "A invata este greu" este de conjugarea a II-a.

4. Verbul marcat din enuntul Ai vazut cum ploua? este la modul:

a. indicativ; b. conditional-optativ; c. conjunctiv.

5. Verbul vor din enuntul Ei vor merge la film este:

a. predicativ; b. copulativ; c. auxiliar.

6. Alege seria corecta:

a. Nu fa!; Nu te du!; Nu zi!; b. Nu face!; Nu te duce!; Nu zice!

7. Indica prin subliniere formele corecte ale verbelor:

a. Ieri i-a venit ideea de a creia / crea / crea ceva nou.

b. Nu fi / fii rau cu prietenii tai!

c. I-a spus sa ia / i-a toate cartile.

d. M-au rugat sa iau / i-au pachetele de pe masa.

e. I-a indemnat sa i-a / ia mai multe bomboane.

8. Construieste cate o propozitie cu predicatul exprimat prin verb la conjunctiv care sa exprime:

a. o porunca: . . . . . . . . . . . . . . . . ..

b. un indemn: . . . . . . . . . . . . . . . . .

c. un sfat: . . . . . . . . . . . . . . . . . .

d. o urare: . . . . . . . . . . . . . . . . .

9. Analizeaza verbele la conditional-optativ din enunturile urmatoare, dupa modelul dat:

a. As fi mers si eu la film daca nu l-as fi vazut deja.

b. As canta daca nu as fi ragusita.

c. Daca ne-am dori, am reusi.

as fi mers - verb predicativ, modul conditional-optativ, timpul perfect, persoana I, numarul singular, functia sintactica de predicat verbal.

10. Trece in casetele corespunzatoare constructiilor din coloana A cifra analizei din coloana B.

A B

. .. reparau 1. imperativ, forma afirmativa

. .. as fi construit 2. indicativ, timp viitor

. .. sa scriu 3. conditional-optativ, timp perfect

. .. citeste! 4. conjunctiv, timp perfect

. .. voi invata 5. indicativ, timp imperfect

. .. sa fi plecat 6. conjunctiv, timp prezent

























Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright