Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Proiect didactic formare de priceperi si deprinderi practice - activitati cu materiale sintetice-hartia



Proiect didactic formare de priceperi si deprinderi practice - activitati cu materiale sintetice-hartia


A.     ALGORITM INTRODUCTIV

Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII "Puiu Sever", Ineu

Data: 27 februarie

Invatator:

Obiectul: Abilitati practice

Unitatea de invatare: activitati cu materiale sintetice-hartia

Subiectul: Tehnica tangram "Pisica"

Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi practice

Obiectiv fundamental: familializarea copiilor cu tehnica tangram, dezvoltarea depriderilor de taiere, lipire, asamblare




Obiective operationale

O1- sa recunoasca figuri geometrice din patratul tangram;

O2- sa decupaze corect piesele tangram;

O3- sa asambleze dupa model piesele pentru a forma animale;

O4- sa lipesca piesele pentru a obtine o pisica;

O5- sa evalueze obictiv dupa criteriile date propria lucrare si lucrarile altora.



Strategii didactice

Resurse procedurale (metode si procedee):M1-conversatia

M2-explicatia

M3-exercitiul

M4-demonstratia

Resurse materiale: m1-imagini cu animale realizate prin tehnica tangram

m2- tabla flipchart

m3- piese tangram magnetice

m4-modelul invatatoarei

m5-patratul tandram pentru copii

m6-lipici, foarfeca, hirtie colorata

Forme de organizare:-frontal,

- individual.

Resurse umane: 18 elevi

Resurse de timp: 50 minute

Forme si strategii de evaluare: observare sistematica, aprecieri verbale, de produs

Criterii de evaluare:-decuparea corecta a pieselor

-asamblarea precisa a pieselor

-lipirea corecta si curata a piaselor

Bibliografie

Programa scolara de abilitati practice revizuita pentru clasa I si a II-a, 2003 Bucuresti

B.      DESFASURAREA LECTIEI

Nr.

crt.

Segvente pedgogice

O

Activitatea de predare-invatare

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea cadrului didactic

Activitatea elevilor

M

F. de org.

m


Moment organizatoric


-Voi asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei

se distribuie materialele: impart copiilor lipici, foarfeca, hartie colorata, patratul tangram.


-se pregatesc pentru ora







m5

m6



Pregatirea psihologica


-despre ce am discutat noi ora trecuta la cunoasterea mediului?

-acum va voi arata planse cu animale realizate prin tehnica tangram. Voi trebuie sa recunoasteti animalele.


-despre animale.



-numesc animalele din imagine



M1

frontal

m1

Aprecieri verbale


Anuntarea temei


-astazi vom realiza si noi o pisicuta prin tehnica tangram.

Cum se numeste tehnica folosita astazi de noi?



-tehnica tangram









Dirijarea invatarii


a)Prezentarea modelului si analiza acestuia

Eu am realizat deja acasa pisicuta prin acesta tehnica.

-arat modelul

Ce animal am in imagine?






-pisica



M1

Frontal




m4








O1






O2

O3


O4

b)Explicarea si demonstrarea modelului de lucru

Pentru a obtine acesta pisicuta va trebui sa decupam cele 7 piese tangram din patratul tangram.

-pun piesele pe tabla flipchart.

Ce figuri geometrice recunoasteti voi dintre aceste piese?

Dupa ce decupati piesele le asamblam astfel incat sa obtinem animale. Dupa ce obtinem o pisicuta, lipim piesele pe foaia colorata. La analiza lucrarilor voi urmarii cat de corect ati decupat, asamblat si cat de precis, curat ati lipit piesele.







-enumera figurile geometrice pe care le cunoaste









M2

Frontal







m2m3

Observare sistematica


O2






O3






O4

c) Executarea temei de catre copii

-cer copiilor sa decupeze piesele tangram

-urmaresc cum lucreaza si intervin daca e cazul

-dupa ce termina toti de decupat asamblam piesele pentru a obtine animale.

-in final asamblez pe tabla flipchart o pisica.

Acum veti lipi fiecare piesa una cate una. Ridicati o piesa, puneti lipici si o lipiti acolo de unde ati luat-o.

-urmaresc activitatea copiilor si intervin daca e cazul


-decupeaza piesele




-asambleza piesele urmarind demonstrarea de pe tabla flipchart

-asambleaza pisica dupa model


-lipesc piesele pentru a obtine o pisica


M3






M4





M2




Frontal












Individual


m5

m6



m2

m3





m5

m6

Observare sistematica




Evaluarea si aprecierea individuala a lucrarilor


O5

Se expun lucrarile si se analizeaza de catre colectivul de elevi, apoi de invatator in functie de criteriile de evaluare: decuparea corecta a pieselor; asamblarea precisa a pieselor;lipirea corecta si curata a piaselor


-analizeaza lucrarile realizate




M1

Frontal, individual


Evaluare de produs




Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright