Home - qdidactic.com
Didactica si proiecte didacticeBani si dezvoltarea cariereiStiinta  si proiecte tehniceIstorie si biografiiSanatate si medicinaDezvoltare personala
referate didacticaScoala trebuie adaptata la copii ... nu copiii la scoala





Biologie Botanica Chimie Didactica Fizica Geografie
Gradinita Literatura Matematica


Didactica


Qdidactic » didactica & scoala » didactica
Procese cognitive superioare - psihologie - proiect de lectie



Procese cognitive superioare - psihologie - proiect de lectie


PROIECT DE LECTIE






OBIECTUL: Psihologie

TEMA (CAPITOLUL):  Procese cognitive superioare; Cap. X.

SUBIECTUL: Imaginatia

TIPUL DE LECTIE: Lectie de comunicare a noilor cunostinte

OBIECTIVE:  - definirea si caracterizarea procesului imaginativ si precizarea rolului proceselor motivational-afective in imaginatie; apel la experienta personala a elevilor;

- enumerarea si explicarea procedeelor imaginatiei si combinatorica imaginativa; participarea elevilor cu apel la experienta anterioara a acestora;

- precizarea si caracterizarea formelor imaginatiei;

- explicarea legaturii procesului imaginativ cu celelalte procese psihice (apel la cunostintele anterior predate) si marcarea imaginatiei ca proces predilect al creativitatii;

- prezentarea unor metode de grup in stimularea imaginatiei creatoare: lucru interactiv cu elevii

SCOPUL: Intelegerea procesului imaginativ si a modului de articulare a acestuia cu celelalte procese in S.P.U

METODE SI PROCEDEE:  - explicatia didactica;

conversatia euristica;

discutii interactive;

problematizare

MIJLOACE DE INSTRUIRE: - manualul de psihologie pentru clasa a X -a ;

- jocuri si experimente


























EVENIMENTELE

INSTRUIRII

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVULUI

Anuntarea subiectului

- scrierea titlului pe tabla

- scrierea titlului in caiete

Captarea atentiei si stimularea interesului elevilor

- pregatirea elevilor pentru intelegerea procesului imaginativ printr-un joc (de ex. Exercitiul 3 sau 4 din manual)

- participarea interactiva la joc

- discutii si dezbateri in ce priveste ce crede fiecare ca ar reprezenta procesul imaginativ si rolul acestuia in SPU

Enuntarea scopului si obiectivelor lectiei

- definirea si caracterizarea procesului imaginativ si precizarea locului si rolului acestuia in cadrul SPU; imaginatia ca proces predilect al creativitatii



- intelegerea rolului proceselor motivational-afective in imaginatie

- prezentarea si explicarea procedeelor imaginatiei (exemple concrete, discutii interactive)

- enumerarea si detalierea formelor imaginatiei (exemple concrete, discutii interactive)

- participare interactiva si efectiva prin apel la cunostintele anterioare si experienta proprie

notarea in caiete, pe parcursul identificarii unor elemente concrete

Stimularea reactualizarii elementelor invatate anterior

- conversatie euristica cu privire la locul si rolul imaginatiei in cadrul SPU

- participare efectiva cu ajutorul bagajului de cunostinte anterioare

- notare in caiete, pe parcursul identificarii unor elemente semnificative

Dirijarea invatarii

- prezentarea unor corelatii permanente cu concluziile desprinse anterior din activitatile interactive

- minisedinta de brainstroming (pe o tema de activitate scolara)

- apel la cunostintele anterioare si la propria experienta

- identificare individuala a relatiei dintre procesul imaginativ si SPU

Asigurarea conexiunii inverse

- obtinerea de la elevi a unor raspunsuri care sa indice gradul de intelegere a unor elemente (de ex. Scurta povestire in imagini a unui fragment din mitologie sau sa ne imaginam, cum ar putea lucra imaginatia fara memorie sau fara gandire)

- incurajarea de discutii intre elevi

- identificarea functionarii procesului imaginativ in cadrul unor exemple concrete

- constientizare invatarii

Verificarea si aprecierea rezultatelor

- evaluarea gradului de asimilare a cunostintelor noi in cursul discutiilor si prin intermediul exemplelor

- autoevaluare prin discutii in cadrul grupului




Transferul cunostintelor

- rezumarea ideilor principale si semnificative ale lectiei

tragerea concluziilor

- participarea efectiva

- notare in caiete a rezumatului si concluziile lectiei

Tema pentru acasa

- utilizarea imaginatiei personale intr-una dintre cele 5 forme ale sale






Contact |- ia legatura cu noi -| contact
Adauga document |- pune-ti documente online -| adauga-document
Termeni & conditii de utilizare |- politica de cookies si de confidentialitate -| termeni
Copyright © |- 2024 - Toate drepturile rezervate -| copyright